VR, Oyun Tutkunlarını Avustralya’nın Gece Hayatına Çekiyor

by Jason Johnson
Freelance writer and editor

Oyun tutkunlarını cep telefonuyla yaşayabildikleri VR teknolojisiyle tanıştıran VR oyunları, Avustralya’nın ünlü gece kulübünde yeni sosyal etkileşim olanakları yaratıyor.

Avustralya’nın Canberra şehrindeki Reload Bar & Games adındaki gece kulübü, müdavimlerini bir sis makinesinden çıkan balonlu sakız kokusuyla karşılıyor. Barın sahipleri, bu tatlı kokuyu müziğin ritmiyle senkronize bir şekilde dans eden lazer ışınlarına eşlik etmesi için seçmiş. Sanal gerçeklik (VR) gecesinde kalabalık bara akın ediyor.

İnternet kafe sahibi James Andrews ile birlikte barın ortağı olan yazılım geliştirici Ravi Sharma, “Teknoloji geçmişi olan insanlar olarak bu eğlence mekanını işletirken teknolojiyi ve eğlenceyi bir araya getiriyoruz,” diyor.

Avustralya'da gece hayatı
Reload Bar, deneyimli oyun tutkunlarının ve VR oyunlarına yeni başlayanların ilgisini çekiyor. Fotoğraf: Ravi Sharma.

Avustralya’daki bu eğlence mekanı, Xbox, PlayStation, Wii U ve bilgisayarda oynanan yeni ve eski video oyunlarının yanı sıra, e-Spor, masa ve kart oyunları, hatta animeler ve çizgi romanlarla müşteri çekiyor.

VR gecesinde sergilenen oyunlar, Fruit Ninja‘dan oyuncuların kaleci oldukları futbol maçlarına kadar geniş bir yelpazeyi kapsıyor.

En sevilen oyunlardan biri olan Castle Rush‘ta VR başlıkları takan dört oyuncu bardaki diğer herkese karşı mücadele ediyor. Oyun, herkesin katılımını sağlamak için cep telefonuyla VR teknolojisinden faydalanıyor. VR başlıklarını takan dört kişi kaleyi sanal ok ve yaylarla korurken, diğer oyuncular telefonlarıyla onları tahttan indirmeye çalışıyor.

Yağmacı grubu en fazla 100 oyuncu kontrol edebiliyor. Sharma, kalabalığın oyunculara tezahürat ettiği sırada konukların kendinden geçtiğini söylüyor.

Mekanın sahipleri, VFC: This Is Fighting oyununun demo versiyonuna geçildiğinde bu heyecanın daha da artacağını umuyor. Kulüp, iki oyuncunun gerçek bir dövüş sahasına alındığı, ancak yalnızca oyuncuların avatarlarının birbirleriyle dövüştüğü karma dövüş sanatları (MMA) tarzında bir VR dövüş ligi düzenlemeyi planlıyor.

Avustralya'da gece hayatı
Reload Bar’ın heyecanlı kalabalığı VR oyuncularına tezahürat yaparken, herkes sırayla oyunda yer alabiliyor. Fotoğraf: Ravi Sharma.

“Müşterilerimiz genellikle teknolojiden anlayan insanlar, ancak teknoloji dünyasıyla yakından uzaktan alakası olmayan müşterilerimiz de var,” diyor Sharma. “Bunlar genellikle büyük bir şaşkınlık yaşıyor ve olup biteni anlamaya çalışıyorlar.”

VR gecesi gibi etkinlikler, insanlara VR teknolojisinin neden bu kadar eğlenceli olduğunu birinci elden öğrenme fırsatı sunuyor. Bu da tanıtımı oldukça zor olan VR deneyimi için büyük önem taşıyor.

“Sanal gerçekliği anlamak için bizzat denemek gerekiyor,” diyor VR oyunu Castle Rush’ın geliştiricilerinden biri olan Brennan Hatton.

Birçok oyuncunun VR ile ilk deneyimini yaşadığını, bu yüzden de kusursuz bir deneyim sunmanın çok önemli olduğunu düşünüyor. Konforlu olmayan ya da oyuncuların rahatsızlanmasına neden olan bir deneyim, ileride insanları VR kullanmaktan soğutabilir.

“Sanal gerçekliğin sıcak, renkli ve insanı hoş karşılayan güzel bir yer olması gerekiyor. “İnsanların tekrar kullanmak istemesini sağlamanın en kolay yolu bu,” diyor Hatton.

Avustralya'da gece hayatı
Reload Bar, yeni ve eski video oyunlarına ek olarak geleneksel bar hizmetleri de sunuyor. Fotoğraf: Ravi Sharma.

Reload Bar & Games’in VR gecesindeki tüm oyunlar, topluluk halinde ve herkesi içine alacak şekilde oynanıyor.

“Yalnızca bir kişinin eğleneceği tek oyunculu bir deneyim istemiyoruz. İçeriklerin hızlı ve değişken olmasını, böylece herkesin oynayabileceği bir seçenek sunmayı tercih ediyoruz,” diyor Sharma.

Bar aynı zamanda kendi VR içeriklerini de oluşturuyor. Kulübün geliştirme kanadı olan Reload Labs, kriket, futbol ve ragbi simülasyonları da dahil olmak üzere birçok yazılım üretiyor. Laboratuvar, aynı zamanda müşterilerin telefonlarında oynayabilecekleri bir artırılmış gerçeklik (AR) oyunu üzerinde de çalışıyor. Bir kokteyl peçetesini ya da bardak altlığını telefonlarıyla taradıklarında, Space Invaders tarzında bir oyun başlıyor ve oyuncular ikinci içkilerini bedava alabilmek için yarışıyor.

Reload Bar için özel VR oyunları üreten başka geliştiriciler de var. Bu sayede VR’a ayrılan halka açık alanlar, yeni oyun deneyimlerinin geliştirilmesini teşvik ediyor.

Intel’den oyunlar hakkında daha fazla kaynağı buradan bulabilirsiniz

Bu Makaleyi Paylaş