Oyun

VR, oda ölçeğinden ev ölçeğine geçiyor

Dean Evans Technology Writer Twitter

Oda ölçeğinde VR’dan haberiniz vardır. Bu sistemde, bir odaya kurulan ve başa takılan bir ekranın konumunu izleyen ek sensörler kullanılıyor. Bu sensörler oyun alanının sınırlarını tanımlarken başlığı takan kişinin odada hareket etmesini ve bu hareketleri sanal ortama aktarmasını sağlıyor.

Daha önce Oculus Rift, HTC Vive ve PlayStation VR gibi cihazların bu deneyimi sağladığına tanık olduk. Aslında Arizona Sunshine, Job Simulator ve Unseen Diplomacy gibi oyunlar, oda ölçeğinde VR oyun deneyimini zaten çok etkili bir şekilde sunuyor.

Bir adım daha sonrasında ise bir odanın ve mobilyaların gerçek zamanlı olarak oyuna dahil edilmesi mümkün oluyor. CES 2017’de sıradan bir oturma odasının fütüristik bir oyun alanına dönüştürüldüğü Intel Project Alloy tanıtımında (yukarıdaki resimde görülebilir), sandalyeler ve masa sanal ortamdaki nesneler arasındaki yerini aldı.

Valve ise daha büyük düşünüyor. Şirketin başkanı Gabe Newell, oda ölçeğinde VR’ın yalnızca başlangıç olduğunu düşünüyor. Gelecekte sanal oyun ortamını birkaç odada sunabilecek olan teknolojiye sahip olacağız ve daha karmaşık bir ‘ev ölçeğinde VR’ deneyimini mümkün kılacağız.

Benzersiz VR deneyimleri

Bu da yeni bir fikir sayılmaz. ABD’deki The Void adlı şirket, ‘oyuncuların VR oyunu oynarken gerçek bir yerde yürümelerini sağlayan benzersiz VR deneyimleri geliştiriyor. VR dünyası, boş ve fiziksel bir sahnede tasarlanıyor. Piksellerin ardındaki kapının gerçek olması nedeniyle, oyuncuların sanal kapıları manuel olarak açması gerekiyor.

Tabi ki ev ölçeğinde VR’ın kendine özgü teknik zorlukları var. Öncelikle oyuncuların gerçek yerlerde hareket etmelerini sağlamak için konum izleme teknolojisi gerekiyor. Alternatif olarak her odaya sensörler/baz istasyonları kurulabiliyor.

İkinci olarak, VR başlıklarının tamamen kablosuz olması gerekiyor.

The Void, oyunculara sırtüstü bilgisayarlara bağlı VR başlıkları vererek kablo sorununu çözüyor. Ancak MSI VR One gibi sistemler, özellikle VR kullanımına hazır bir bilgisayarı olan oyuncular için ev kullanımında çok pratik olmayabilir.

Peki ya entegre kablosuz bağlantılı VR donanımı?

Vive’ın TPCAST adaptörü gibi kablosuz eklentiler daha iyi bir çözüm olabilir. VR donanımları, en azından ikinci nesle kadar entegre kablosuz bağlantıya sahip. Ancak bunun için beklememiz gerekebilir.

“Şu anda veri akışını başlığın gerektirdiği çözünürlükle sağlamak neredeyse mümkün,” diyor Oculus’un içerikten sorumlu başkan yardımcısı Jason Rubin PC GamesN ile röportajında. “O noktaya yaklaştık. Henüz çalışmıyor diyemeyiz, ancak sıkıştırılmış durumda, kusurları var ve pahalı.”

MSI VR One gibi "sırtüstü" bilgisayarlar, kablosuz sanal gerçeklik ve ev ölçeğinde VR deneyimi yaşamanın yollarından biri.
MSI VR One gibi “sırtüstü” bilgisayarlar, kablosuz sanal gerçeklik ve ev ölçeğinde VR deneyimi yaşamanın yollarından biri.

Kablosuz bağlantının VR çözünürlüğündeki artışa kıyasla arkaplanda kalması da mümkün. O zaman hangisini tercih etmeli? Bugün sahip olduğumuz 2160 x 1200 çözünürlükte ev ölçeğinde bir VR deneyimi mi, yoksa 4K çözünürlükte yeni nesil oda ölçeğinde bir deneyim mi?

Sanal insan ışınlanması

VR’ın daha etkileyici olması için de olanaklar mevcut. Forrester’dan Thomas Husson’ın tahminlerine göre “VR, sanal deneyimlerin etkileyici ve gerçekçi yanlarını güçlendiren ve kullanıcıların pasif katılımcılardan canlı aktörlere dönüşmesini sağlayan sensör cihazlarıyla gelişecek. Bunu ‘insanları ışınlama’ gibi düşünebilirsiniz.”

Öyleyse hasarı hissetmemizi sağlayan dokunsal yelekler, sanal silahlar olarak kullanılan plastik silahlar ve çevremize dokunmamızı sağlayan VR eldivenleri bizi daha mutlu edebilir mi? Singapur Ulusal Üniversitesi’nin geliştirdiği Ambiotherm sistemi, rüzgar simülasyonu yapan iki vantilatöre ve “boynun arkasına yerleştirilen bir sıcaklık modülüne” sahip.

Valve’ın üç VR oyunu üzerinde çalıştığını ve formatın potansiyelinden çok umutlu olduklarını duyduk. Ev ölçeğinde VR ise uçan arabalar ve ev robotları gibi teknolojinin gelişmesini bekleyen fikirler arasında yer almaya devam ediyor.

Intel’den oyunlar hakkında daha fazla kaynağı buradan bulabilirsiniz.

Bu Makaleyi Paylaş

İlgili Konular

Oyun

Sonra Bunu Oku