Oyun Başladı!

Video Oyunları Oynamanın Size Faydası Olabilir mi?

Video oyunları sektörü çok büyük bir sektör ve her gün büyümeye devam ediyor. Gartner‘ın bir raporuna göre, mobil, sosyal medya, bilgisayar ve konsol pazarı olmak üzere küresel video oyunu pazarı gelirleri, 2013’te 79 milyar dolardan 93 milyar dolara yükseldi.

Candy Crush, yalnızca bir oyunun nasıl kültürel ve finansal etkileri olabileceğini gösteren birçok örnekten biri.

Oyunların faydaları var mı? Evet!

Video oyunlarının değerine ilişkin tartışmalar devam ederken, anekdotların yanı sıra araştırmacıların ve üniversitelerin elde ettiği veriler, oyunların faydalarını gösteren kanıtlar sunuyor. Popüler kültür teorisyeni Steven B. Johnson, 2005 yılında yayınladığı, “Kötü Olan Her Şey Sizin İçin İyidir” adlı kitabında bu konuyu ele alıyor.

“Günümüzde video oyunları oldukça zor,” diyor Johnson, NPR ile yaptığı bir söyleşide. “Bu oyunları çocuklarınızla birlikte oynamaya çalışın; oyunların düşünme, problem çözme, örüntü tanıma gibi birçok yetenek gerektirdiğini göreceksiniz. Zihinsel aktiviteler çok yoğun. Video oyunlarının her dakikası bir karar almanızı gerektiriyor.”

Can_Playing_Video_Games_be_good_for_you_002

Her hafta 21 milyar saat oyun oynamak

Oyun tasarımcısı Jane McGonigal, oyunların aslında dünyayı kurtarmamıza yardımcı olabileceğini düşünüyor.

McGonigal, kısa süre önce yaptığı bir Ted konuşmasında şöyle diyor: “The Institute For The Future’da yaptığım araştırmaya göre, bu gezegende bir yüzyıl daha hayatta kalmak istiyorsak, her hafta dünya nüfusu olarak 21 milyar saat oyun oynamamız gerekiyor.”

McGonigal’a göre, ‘World of Warcraft’ oyunundaki işbirlikçi çalışma becerilerinin, yüz binlerce insanla birlikte aynı anda her türlü aktiviteye katılabileceği inancını oyunculara aşılaması ve yalnızca bunun bile insanlık için olumlu bir gelişme olması nedeniyle gerçek dünyada birçok faydası olabilir.

“Birlikte oyun oynamak, kişilerin arasında bağın, güven ve işbirliğinin kurulmasını sağlıyor,” diyor McGonigal. “Sonuç olarak da daha güçlü sosyal ilişkiler kurabiliyoruz.”

Can_Playing_Video_Games_be_good_for_you_003

Bu argümana biraz daha odaklanacak olursak, yapılan araştırmalara göre oyun oynamanın görsel duyumuzu geliştirdiğini de söyleyebiliriz.

Daphne Bavalier

Beyin bilimci Daphne Bavalier, oyun oynayanların karmakarışık bir ortamda küçük ayrıntıları görebildiğini ve grinin farklı tonlarını daha iyi ayırt edebildiklerini ortaya çıkardı. Bu da önünüzdeki arabayı görüp olası bir kazayı önlemek ile o kazayı gerçekten yapmak arasındaki fark kadar önemli.

Bavalier, araştırma bulgularından faydalanarak görme duyusu zayıf olan hastalar için bir oyun geliştirdi ve hastaların beyinlerindeki görme duyularının yeniden eğitilmesini sağlamayı amaçladı.

Artan yaratıcı düşünce

Michigan Eyalet Üniversitesi‘nde kısa süre önce 12 yaşındaki çocuklardan oluşan bir grup ile yapılan bir araştırma, video oyunlarının yaratıcılığı arttırdığını gösterdi. Araştırmada, eyalet genelinde 12 yaşındaki 491 erkek ve kız çocuğuyla, çok boyutlu yaratıcılık ölçümünde temel olarak kullanılan Torrance Yaratıcılık testi uygulandı.

Can_Playing_Video_Games_be_good_for_you_004

Araştırmanın sonuçları, video oyunları oynayan çocukların Torrance testinin tüm yaratıcılık ölçümlerinde daha yüksek puan aldığını ortaya koydu. Bilgisayar, İnternet ya da cep telefonu kullanımında hiçbir yaratıcılık artışı görülmediği düşünülürse, bu sonuçların çok önemli olduğu söylenebilir.

Ayrı ayrı ele alındıklarında bu uzmanlar, akademisyenler ya da çalışmalar, oyun yanlıları olarak azledilebilir, ancak sundukları kanıtlar video oyunları oynamanın iyi tarafları da olduğu görüşünü giderek daha fazla destekliyor.

Video oyunları, akıl için çok sağlıklı ve yararlı kaynaklar olmayabilir, ancak ailelerin bu oyunları zararlı, değersiz bir aktivite ve tam bir zaman kaybı olarak görmesi artık daha zor.

Bu Makaleyi Paylaş

İlgili Konular

Oyun

Sonra Bunu Oku