Moda

Uyarlanabilir moda: Zeka ve karakter sahibi giysiler

Snezhana Paderina, “Intel’de yalnızca mühendislerin ve programcıların çalıştığını düşünürdüm, ancak kimyagerlerden fizikçilere, antropologlardan dilbilimcilere kadar birçok farklı uzmanla çalıştıklarını gördüm,” diyor.

Snezhana kendisinin mühendis mi yoksa moda tasarımcısı mı olduğu sorusuna kesin bir yanıt vermekte zorlanıyor. Çocukluğundan beri siber punk edebiyatından Mass Effect’e kadar birçok yönden bilgisayarlara ilgi duyan Snezhana, liseden mezun olduktan sonra ITMO Üniversitesi’ne girdi. Daha ilk yılında kendine bir elektrikli dikiş makinesi aldı. “Gotik bir giysi dikmem gerekiyordu,” diyor biraz utanarak. “Öyle bir şey satmıyorlardı, o yüzden kendim yapmak zorunda kaldım; sahte kürkten mavi bir ceket dikmiştim…”

Parsons Tasarım Okulu: Daha fazla özgürlük, daha fazla tasarım

Snezhana kısa süre içinde giysilerin öylesine bir hobi olmadığını fark etti. Dikiş dikmeye devam ettikçe hobisi bir mesleğe dönüştü ve bu yeni meslekte gerçek bir ilerleme kaydetmeye başladı. “Make Ya’ Show” markası bu şekilde doğdu ve Snezhana St. Petersburg’daki Passazh Alışveriş Merkezi’nde kendi mağazasını açtı. Bir noktada kendi kendine edindiği becerilerin yeterli olmadığını hisseden Snezhana, profesyonel bir eğitim alması gerektiğine karar verdi. Rusya’da eğitim almayı denedi, ama aldığı eğitim pek hoşuna gitmedi: “Eğitim sistemimiz çok resmi. Dikiş dikmeyi ve şekil vermeyi öğretiyorlar, ama kendi tasarımlarınızı yapmayı öğretmiyorlar. Talimatlara bire bir uymak zorundasınız. Ne demek istediğimi anlamışsınızdır. Yaratıcılığım için daha özgür olmalıydım.”

Snezhana, tasarımlarında üç boyutlu yazıcı teknolojisini kullanmaya başlayarak bu alanda Rusya’da öncü oldu.

Önce Avrupa televizyonlarına, daha sonra da Rus televizyon kanallarına konu oldu. Snezhana, bu haberlerin New York’taki ünlü Parsons Tasarım Okulu’na kabul edilmesine katkı sağladığını düşünüyor: “Portföyümü gönderdiğimde bir süre yanıt alamadım; daha sonra hakkımda çıkan bazı makaleleri ve videoları gönderdim ve dört gün içinde yanıt aldım.”

Snezhana üç yıldır Parsons’ta eğitimine devam ediyor. Dünyanın en ünlü tasarım okullarından biri olan Parsons, yüzyılı aşkın süredir dünyanın her yerinden gelen öğrencilere eğitim veriyor. Snezhana en çok da okuldaki hocalarını seviyor. “Gerçekle olan bağları kopuk öğretim görevlileri değiller. Bu okuldaki öğretim görevlileri yarı zamanlı çalışıyor. Kalan zamanlarındaysa kendi işleri, kendi projeleri ile ilgileniyorlar.” Mesela, Moda İllüstrasyonu dersini bir Vogue yazarından alan Snezhana’nın tasarım profesörüyse Zac Posen ve Oscar de la Renta gibi markalarla çalışıyor.

ParsonsBig_retouch (1)

Intel ve moda

Parsons, Intel tarafından ilki geçen yıl düzenlenen bir ortak deneysel atölye çalışmasına seçildi ve Snezhana da bu çalışmaya katıldı. Atölye çalışmasından ziyade eksiksiz bir eğitim kursu gibi olan bu etkinlikte farklı becerilere sahip kişilerin etkileşim kurması için öğrenciler gruplara ayrıldı. “Bir grupta yedi öğrenci vardı. Tıpkı süper kahraman filmlerinde olduğu gibi her öğrenci farklı bir beceriye sahipti, ancak herkes aynı görev üzerinde çalışıyordu,” diye açıklıyor Snezhana.

Intel uzmanlarının verdiği görevde, öğrencilerin Intel® Curie™ çipini kullanarak yüksek teknolojili giysiler üretmek için altı ayları vardı. Nihai ürünün gerçek ve giyilebilir bir giysi olması gerekiyordu.

“Fikir, balıklar hakkında çok bilgisi olan birinden çıktı,” diyor Snezhana. “O da bu fikri mürekkep balıklarından almıştı. Bu balıklar derilerinin rengini ve dokusunu bulundukları ortama göre hızla değiştirebiliyorlar. Yani fikir, kişinin vücudundan aldığı verilere göre renk değiştirebilen bir kumaştan bir giysi yaratmaktı.

Cuttlefish,_Great_Barrier_Reef,_Cairns,_Australia

Entegre model tanıma özelliğiyle neredeyse yapay zekaya yakın bir kapasiteyle kendi kendine öğrenebilen Intel® Curie™, bu tür görevler için ideal. Snezhana şöyle açıklıyor: “Örneğin çip günün belirli bir zamanında kalp atışınızın yükseldiğini öğrenebiliyor. O anda spor yapıyor olabileceğinizi tahmin ediyor ve giysilerin belirli bir tepki vermesini sağlayabiliyor.” Becca McCharen de buna benzer bir proje üzerinde çalışıyor. Becca’nın bu alanda ün kazanmış olan tasarımı Adrenaline Dress de Intel® Curie™ modülüne dayanıyor.

adsız

Geleceğin giysileri bugünden geliyor

Zaman yetersizliği nedeniyle renk değiştiren kumaş fikrinden vazgeçmek zorunda kaldıysalar da Snezhana ve grup arkadaşları başka iki projeyi uygulamaya geçirmeyi başardılar. Bunlardan ilki duruma göre profilini değiştirebilen bir ceket oldu. Bulunduğu konumu tanıyan bu ceket, giyen kişinin bir bara ya da iş toplantısına gittiğini anlayarak daha dar ya da daha bol hale gelebiliyor. İkinci projeleri ise giyen kişinin yürüyüş temposuna göre yırtmacı uzayan ya da kısalan bir etek tasarlamak oldu. Bu eteği giyen kişinin kalçaları ne kadar hareket ederse yırtmaç o kadar yukarı çıkıyor.

Snezhana’nın grubuyla eş zamanlı çalışan diğer iki grup da kendi özgün fikirlerini hayata geçirdiler. Bu fikirlerden biri, kişisel bilgileri (kişisel mesajlar, hatırlatıcılar vb.) ve hava durumu tahminlerinden gezegenlerine konumlarına kadar değişiklik gösteren genel bilgileri iletmek için elektronik mürekkep kullanan entegre ekranlara sahip bir ceket oldu. Diğer grup ise her türlü giysinin omurga kısmına dikilebilen “akıllı” bir masaj aleti fikri üzerinde çalıştı. Cihaz giyen kişinin gergin olduğunu tespit ettiğinde, omurgaya hafif bir masaj uygulamaya başlıyor.

“Intel’den farklı uzmanlar, iki haftada bir bizi ziyaret ederek yaptıkları işler hakkında bilgi veriyordu. Fikirlerimizi inceleyerek hem eleştiri hem de tavsiye bakımından mükemmel geribildirimler veriyorlardı,” diyor Snezhana.

14489595_965594936902947_311155030_o
Snezhana’nın ekibi

Intel Workshop’u boyunca Parsons öğrencilerinin tasarladığı tüm eserler, South Street Seaport Gallery ve NYC Media Lab konferansında önde gelen üniversitelerden ve şirketlerden temsilcilerin incelemesine sunulacak. Snezhana, yalnızca yüksek teknolojili bir giysi tasarlamanın değil, aynı zamanda bunu mümkün olduğunda hızlı bir şekilde pazara sürmenin de önem taşıdığını vurguluyor. “Bu sene birkaç işletme dersine kaydoldum. İleride kendi markamı yaratmak istiyorum.”

Konseptler ve tahminler

Snezhana ayrıca daha kavramsal bir proje üzerinde de çalışıyor. Giyen kişinin özel bilgilerini depolayan “akıllı” bir yaka tasarlama fikriyle yol çıkan Snezhana, projesini şöyle açıklıyor: “Başlangıçta parolaları saklayabilen ve parmak iziyle erişim sağlayan bir yaka tasarlamayı düşünmüştüm. Ama daha sonra insanların özel bilgi tanımlarının değişebildiğini gördüm.” Böylelikle ana fikir, bilgi gizliliğine ilişkin görüşlere adanmış büyük çaplı bir sanat projesine dönüştü. Intel Workshop’undaki tasarımlarda olduğu gibi Intel® Curie™ çipiyle çalışacak olan bu yaka, Snezhana’nın New York’taki bir galeride sergilemeyi planladığı sanat projesinin bir parçası haline geldi.

14923939_994998673962573_1970159204_o
Akıllı yaka konseptinin sunumu

Snezhana gelecekten çok umutlu. “Akıllı” giysilerin birkaç yıl içinde pazara giriş yapacağından emin. New York’ta daha şimdiden müşterilerin ayaklarını tarayarak üç boyutlu yazıcıda ayakkabı ve tabanlık üreten bir mağaza var. Bu yalnızca bir başlangıç. Gereken teknolojiye sahibiz, geriye yalnızca bunları tüketicilerin günlük yaşamlarının bir parçası haline getirmek kalıyor. Biraz daha zaman geçtiğinde, “akıllı” moda ve üç boyutlu yazıcılar günlük alışverişin bir parçası haline gelecek.

“Yalnızca birkaç yıl sonra bir mağazaya gittiğinizde rafların kullanım amacınıza göre değişiklikler yapabileceğiniz ve özelleştirebileceğiniz birbirinin tamamen aynısı ürünlerle dolu olduğunu göreceksiniz. Satın aldığınız birbirinin tıpatıp aynısı iki bluz, birkaç hafta sonra tanınamayacak hale gelecek,” diyor Snezhana.

Bu Makaleyi Paylaş

İlgili Konular

Moda

Sonra Bunu Oku