Oyun Başladı!

Twitch Mobil Cihaz Dünyasını Fethetmek için Vitesi Yükseltiyor

Twitch’in önemi çok büyük. Oyun için canlı medya akışları, büyük ölçüde Twitch sayesinde yerleşik bir medya kanalı haline geldi, ancak henüz fethedilmemiş bir yer daha var, o da mobil cihaz dünyası.

Twitch’in mobil varlığı şimdiden oldukça yaygın. Twitch mobil uygulaması, 12 milyon kez yüklendi ve platformun kısa süre önce Playstation 4 ve Xbox One konsollarına entegre edilmesi, şirketin araçlarını tüm kullanıcılara erişilebilir kılmasını sağladı.

Asphalt 8 bu alanda liderliğini sürdürüyor

Gameloft’un Asphalt 8 yarış oyunu, mobil bir platformda entegre Twitch yayınına sahip ilk oyun. Gameloft’un Yayın Başkan Yardımcısı Baudoin Corman’ın açıklamalarına göre, Mart’ta güncellenerek Twitch işlevi de eklenen Asphalt 8’in yayın özellikleri daha şimdiden önemli ölçüde kullanılır oldu.

Gameloft, bu özelliğin kullanıma açılmasından bu yana “1 milyonu aşkın medya akışı oturumunu etkinleştirdi ve işlevin daha yaygın bir şekilde kullanılması için çalışmalarına devam ediyor,” diyor Corman. Oyunda oyuncular, Twitch oturumu açabiliyor ve kendi kanallarında oyun oturumlarını yayınlayabiliyorlar, oyun oynarken telefonun ya da tabletin ön kamerasından kendilerini de resim içinde resim karesiyle yayına dahil edebiliyorlar.

twitch-gears-up-to-conquer-the-mobile-frontier_2

Yaygın uygulamanın teknik zorlukları

Twitch yayınını mobil cihazlarda yapmak çok basit görünse de, telefonlarda her zaman bulunmayan bilgisayar becerisi ile kesintisiz ve güçlü İnternet bağlantısı gibi özellikler bunu teknik açıdan zorlaştırıyor.

“Üzerinde çalıştığımız önemli konulardan biri, görüntü kalitesi ve bant genişliği tüketimi arasındaki doğru dengeyi sağlarken, oyunun çerçeve hızını yüksek düzeyde tutmaktı,” diyor Corman. “CPU ve GPU, mobil cihazlarda bilgisayarda olduğundan çok daha sınırlı, bu nedenle görüntü kalitesi ve oyunun iletiminden taviz vermemek için Twitch ile birlikte sıkı bir çalışma yürüttük.”

Bant genişliği konusuna gelince, özellikle hareket halindeyken kesintisiz bağlantıyı garanti etmenin bir yolu yok, ancak Gameloft bu sorunu en aza indirmek için yayın yapan oyunculara giden akış kalitesini belirleme seçeneği sundu.

Bununla birlikte, mobil cihazlarda Twitch kullanımının önündeki en büyük engelin, League of Legends’ın bilgisayarda yaptığı gibi yoğun ve spor benzeri bir coşkuyla hedef kitleyi çekecek büyük bir oyunun eksikliği olduğu söylenebilir. Supercell’in Clash of Clans oyunu gibi mobil bir oyun, çok popüler ve Twitch’te bir takipçi kitlesi var. Bu rekabetçi çok oyunculu oyun, eş zamanlı değil ve heyecanlı, canlı yorumlara ya da büyük şampiyonluk turnuvalarına imkan tanımıyor.

Twitch’in Topluluk ve Eğitim Direktörü Marcus “djWHEAT” Graham’a göre, böyle bir oyunun çıkması an meselesi. “Her şeyden çok, mobil topluluklarımızı ve yayıncılarımızı desteklemek, onları diğer topluluklarımızı takdir ettiğimiz gibi takdir etmek ve onlarla diğer topluluklarımızla ilgilendiğimiz gibi ilgilenmek gerçekten önemli,” diyor Graham. “Çünkü söz konusu oyun çıktığında ve mobil cihaz alanındaki yarış patladığında, burada Twitch’te yeri hazır olacak.”

Bu Makaleyi Paylaş

İlgili Konular

Eğlence

Sonra Bunu Oku