Oyun Başladı!

Team Dignitas’ın yükselişi – on yıllık bir hikaye

Kurt De Buck Writer

Intel, ünlü bir profesyonel organizasyon olan 4Kings’in sponsorluğunu 2002’de Intel Masters Gaming Şampiyonası’nı kazandığından ve dünya çapında tanınmışlık kazanan Intel Extreme Masters turnuvasının ilk sezonundan beri yapıyordu. LAN’da 8500 bağlantılı bilgisayarı geçerek yeni bir Guinness dünya rekoru kıran Dreamhack dünyanın en büyük festivali haline geldi. Team Dignitas’ın Intel ile yolları ilk kez 2006 yılında Londra’da gerçekleşen World Series of Video Games turnuvasının açılışında kesişti.

 Team Dignitas, Michael “ODEE” O’Dell’in parlak bir fikriyle doğdu

Profesyonel oyun dünyasında tanınan Team Dignitas, 2004’te şirketin kaydını yaptıran Michael “ODEE” O’Dell’in fikriydi. O’Dell, uyumlu tutumu ve kurumsal sponsorlarla fanlarıyla aralarını açmadan işbirliği yapabilme becerisiyle Intel’in ilgisini çekmeyi başardı. 4Kings’i bırakarak Dignitas’ın sponsorluğuna geçme kararını almak kolay olmadı, ancak Nisan 2007’den itibaren Team Dignitas oyuncuları turnuvalarda Intel logolu takım kıyafetleriyle boy gösterdiler. Bu tarih, her iki şirket için en uzun iş ilişkisinin başlangıcı oldu ve O’Dell yönetimi tam zamanlı olarak üstlenmeye başladı.

Dignitas_3

“Intel’den o telefonun geldiği ve görüşmek için beni Swindon’a davet ettikleri günü hatırlıyorum,” diyor O’Dell. O zamanlar Team Dignitas bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar oyunda yaklaşık 25 oyuncuyla mücadele ediyordu. “Gitmek için bir gün izin almak zorunda kaldım, sonra da orada oturup tekliflerini tartıştığımızı hatırlıyorum, gerçeküstüydü. Daha sonra, eşime ‘Intel’i yakaladık, işimi bırakmamın senin için sakıncası var mı?’ diye sordum ve sonrası işte böyle. Bu tercih, her şeyi değiştirdi, bize daha fazlasını yapabilmek için itibar ve maddi güç sağladı.”

eSports’un evriminde Twitch’in rolü

Yakın zamana kadar, eSports küçük ama büyümekte olan bir topluluk içinde devam ediyordu. İnternet, henüz herkesin erişemediği, gelişmekte olan bir alandı. 2007’de, İngiltere’de hane halkının yaklaşık %40’ının İnternet bağlantısı yoktu, YouTube yalnızca dokuz ülkede kullanılabiliyordu ve canlı yayın yapan bir oyun platformu olan Twitch henüz yoktu. Canlı yorumcular, turnuvaların vazgeçilmezleri olmuştu, ancak bu sınırlı bir işti ve tam zamanlı olarak işe alınan yok denecek kadar azdı. “O zamanlarda yalnızca bir avuç yorumcu vardı,” diyor 2002’den beri yarı zamanlı olarak turnuvalarda yorumculuk yapan ve şu anda Twitch’in Avrupa Direktörü olan Stuart “TosspoT” Saw. “Çoğu, tam zamanlı çalıştığı ya da öğrenci olduğu için bu işi geceleri ya da hafta sonları İnternet radyoculuğu şeklinde yapıyordu. Bu durum, benim de dahil olduğum geçtiğimiz 10 yıl boyunca ciddi anlamda değişti. eSports’un bugün gördüğümüz haline erişmesinde Twitch’in rolü çok büyük; Twitch, içeriğin büyüyen bir kitleye aktarılması için bir yol sağladı ve sektörün finansal değerinin olmasına yardımcı olurken, sektör için sağlam bir temel oluşturdu.”

Dignitas_1

Canlı veri akışının ve İnternet’e bağlanmanın yeni yollarının ortaya çıkmasıyla birlikte, eSports geçtiğimiz birkaç yılda ikinci altın çağına girdi. Team Dignitas da zaman içinde bir dönüşüme uğradı ve ayda 800 bin saati aşkın canlı içerik görüntülemesi kaydetti. Günümüzde, resmi bir takım olduğundan beri Dignitas logosunu giymiş olan 500’ü aşkın oyuncu var ve bunlar arasındaki yıldız oyuncular sayesinde şirket takip edilmeye değer. “Dignitas yönetiminin çoğu eski oyunculardan oluşuyor, çoğu orijinal takımlardan geliyor,’ diyor O’Dell. “Yeni oyuncuların etkinliklere ulaşmalarına ve yeteneklerini göstermelerine yardımcı olmak istiyoruz. Bunu yapmak başlangıçta bizim için çok zordu. Şu anki konumumuz sayesinde bunu yapabiliyoruz. Liste değişse de hem galibiyette hem de mağlubiyette yanınızda olan taraftarlarınız olduğunda, harika hissediyorsunuz. Bunu ifade etmesi güç.”

Team Dignitas, Paris’teki Electronic Sports World Cup turnuvasındaki hayal kırıklığı yaşatan sonuçlardan sonra, Counter-Strike: Global Offensive (CS:GO) takımını İsveç’in Jönköping şehrine götürecek. Yeni kurulmuş olan Danimarkalı takımın CS:GO’daki en büyük isimlere karşı iyi sonuçlar alması bekleniyor. Dreamhack Kış 2014‘e katılacaksanız, Ana Salon D’deki Intel kabinine gelip onlarla tanışabilirsiniz. Hatta boy ölçüşmek isteyenler Alien Arena Turnuvası’nda onlara karşı yarışabilir.

Bu Makaleyi Paylaş

İlgili Konular

Oyun

Sonra Bunu Oku