Oyun Başladı!

Solid-state sürücülerin avantajlarını ve nasıl kurulduklarını öğrenin

 

Solid-state sürücüler veya kısa adıyla SSD’lerden haberiniz vardır. SSD’lerin bilgisayarları çok daha hızlı hale getirdiği algısına da sahip olabilirsiniz. Peki bu tam olarak ne anlama geliyor, bu sürücüler nasıl kuruluyor, işletim sistemi, ayarlar ve dosyalar yeni sürücüye nasıl aktarılıyor? Tüm bu sorulara ve daha fazlasına yanıt almak için bir fikrimiz var, yeryüzündeki en büyük LAN partisine uğramaya ne dersiniz?

Evet, bilgisayar oyuncuları, e-Spor tutkunları ve dijital sanatçılar için dünyanın en büyük festivali olarak bilinen DreamHack’ten bahsediyoruz. Bu etkinlik, İsveç, Fransa, Romanya ve İspanya dahil Avrupa çapında düzenleniyor.

Intel, bilgisayar tutkunlarının sistemlerinden en iyi verimi almaları için DreamHack’te atölye çalışmaları düzenliyor. Sisteminize yapabileceğiniz en kolay ve en etkili yükseltmelerden biri olduğu için SSD’ye yükseltmek listede başı çekiyor. Londra’da düzenlenen en son DreamHack etkinliğinde, OC3D.net kurucusu ve bilgisayar donanımı gurusu olan Tom Logan, bilgisayarı yükseltmesi için yapılması gerekenleri adım adım anlattı ve solid-state hakkında tüm ayrıntıları açıkladı.

Solid-state sürücülerde, geleneksel sabit sürücülerin hareketli manyetik plak ve okuma başlıklarının yerini flash bellek çipleri alıyor. Sonuç olarak performansta ve güvenilirlikte muazzam bir artış elde ediliyor. Üstelik yalnızca karşılaştırma testi sonuçlarındaki artışlardan bahsetmiyoruz. Bu bilgisayarın somut bir biçimde ve önemli ölçüde daha hızlı yanıt vermesini sağlayan teknolojik kademe atlayışı.

“Solid state sürücüler, kesinlikle oyunun gidişatını değiştiriyor,” diyor Logan, “mekanik bir sabit sürücüde plakların sarılmasını bekliyorsunuz, her zaman biraz gecikme oluyor.”

SSD avantajının ölçeği hakkında fikir edinmek için boyuta ilişkin bu işlenmemiş rakamları inceleyin. Manyetik sabit sürücünün rastgele erişim performansı, genellikle saniyede en fazla 1 MB’dir. En yeni SSD’ler, 200 kat daha hızlı olabilir. Bu da yavaş ve gerçekten hızlı bir bilgisayar arasındaki performans uçurumunu gösteriyor.

750 Serisi, maksimum 2,5 GB/sn ardışık iş hacmine ulaşabilir; bu herhangi bir SATA tabanlı SSD’den dört kat daha hızlıdır.

Intel, SSD pazarının ilk inovasyon öncülerinden biri. Intel, tüketiciye yönelik ilk sürücüleri X25-M ve X18-M’i 2008’de piyasaya çıkardı. Intel’in en yeni ve en yüksek performanslı SSD’si yeni Intel SSD 750 Serisi. Yeni teknolojiler ve özellikler sayesinde, 750 serisinin ilk SSD’lere kıyasla performans farkının, ilk SSD’ler ile manyetik sabit sürücüler arasındaki performans farkıyla aynı olduğu söylenebilir. Büyük haber ise, maksimum performans için teknolojide yapılan iki büyük değişimle ilgili.

İlki, eski SATA arabiriminden PCI Express bağlantısına geçiş. İkincisi ise, NVM Express veya NVMe arabirimine geçişle yaşanan büyük değişim. Daha eski manyetik SSD’ler manyetik sürücülerin kullandığı AHCI arabirimini kullanıyordu, ancak bu arabirim, solid state sürücülerin hızını tamamlayıcı nitelikte geliştirilmemişti. Öte yandan NVMe, en üstün sistemi kurmak isteyen kullanıcılar için performansı arttırmak ve gecikmeyi en aza indirmek amacıyla baştan sona flash tabanlı sürücüler için tasarlandı.

Bu sayede megabaytlarla hesaplanan bant genişliği gigabaytlara ulaştı. 750 Serisinin 1,2 TB’lik modeli, maksimum 2,5 GB/sn ardışık iş hacmine ulaşabilir; bu herhangi bir SATA tabanlı SSD’den dört kat daha hızlıdır.

Tabi ki verileriniz eski bir sabit sürücüde kaldıysa ve işletim sistemi kurulum prosedürlerine aşina değilseniz ya da mevcut işletim sisteminizi kullanmaya devam etmek istiyorsanız, tüm bunlar oldukça varsayımsal geliyor olabilir. Intel’in bunun için de bir çözümü var.

Intel Data Migration Software aracı, sabit sürücünüzde mevcut bir işletim sistemini yalnızca birkaç tıkla yeni SSD’inize yükleyen ücretsiz bir yardımcı yazılım.

“Mevcut mekanik sürücünüzü ve yeni solid-state sürücünüzü otomatik olarak belirleyecek ve işletim sistemini bir sürücüden diğerine kelimenin tam anlamıyla taşıyacak,” diye açıklıyor Logan.

Doğrudan SSD’den önyükleyebilir ve verilerinizi, belgelerinizi ya da ayarlarınızı kaybetmeden tüm performans avantajlarından faydalanabilirsiniz. Bu, bilgisayarınızı hızlandırmanın harika ve zahmetsiz bir yoludur.

Öyleyse bir sonraki DreamHack etkinliğine katılmaya, binlerce bilgisayar ve oyun tutkunuyla bir araya gelmeye, bilgisayarınızın performansını arttırmak için eğitim almaya ne dersiniz? DreamHack hakkında daha fazla bilgi edinmek ve Avrupa’daki DreamHack etkinliklerinin listesini bulmak için www.dreamhack.se sitesine gidin. — Jeremy Laird (@lairdinho)

Bu Makaleyi Paylaş

İlgili Konular

Oyun

Sonra Bunu Oku