Oyun Başladı!

Profesyonellere Yakışan Bir Canlı Yayın İçin 4 İpucu

Jason Johnson Freelance writer and editor

Twitch yıldızları, video oyunlarını yayınlamaya yeni başlayan oyunculara tavsiyeler veriyor.

Bir Perşembe günü saat 18.00’de Fairlight Excalibur’un Twitch kanalının arkaplanı 290,000 takipçisine “macera yakında başlayacak” mesajı veriyor. Beklenen kişi geldiğinde, kırk yıllık dostuyla konuşurmuş gibi sohbete başlıyor.

“O kadar sıcak ki birazdan buhar olup uçacağım. Benden haber alamazsanız, beni toparlaması için birini gönderin,” diye yazıyor.

Hayranları, chat kutusuna kalp şeklindeki özel “Fairlove” kalp emojisini bırakarak Fairlight Excalibur’un yanında olduklarını gösterirken, kimileri Fairlight’ın bugün onlara neler sunacağını izlemeye koyuluyor.

Fairlight Excalibur 1

Hayranlarının aşırı sevgisine maruz kalmak, popüler Twitch yayıncılarının yabancı olmadığı bir durum. Ancak çok azı böyle bir başarıya ulaşabiliyor. 2016’da Twitch’te bulunan 2,1 milyon yayıncıdan yalnızca birkaçı tam zamanlı bir profesyonel olmak için gerekli disipline, karaktere ve ekipmana sahip olacak.

Başarılı yayıncılardan yeni başlayanlara dört ipucu:

1. Heyecanlanmanız normal, o yüzden eğlenmenize bakın

Kısa süre önce Twitch yıldızı AnneMunition ve takımı, Overwatch oyununda Watchpoint Gibraltar haritasını ele geçirmiş, karşılaştıkları bir bug ise savaş alanının aniden bomboş kalmasına neden olmuştu. Bunun üzerine her zamanki altı kişilik savaş yerine, AnneMunition ve düşman arasında teke tek bir düello başladı.

Tüm gözleri üzerinde hisseden AnneMunition, tiz bir sesle “Aman Tanrım!” diye bağırdıktan sonra “ben kazanacağım” dedi.

Korunmak için ileri atıldığında tansiyon yükseldi. Bir roketatar ile geri döndü ve rakibine alaycı bir selam verdikten sonra onu oracıkta temizledi.

Çaylak bir izleyici, AnneMunition’ın sakinliğini koruduğunu düşünebilir. Ancak AnneMunition, internette tanımadığı kişilerin karşısında oynamanın hissettirdiği baskıya alışmanın zaman aldığını da itiraf ediyor.

Hem o hem de 2MGoverCsquared, tüm enerjilerini oyundan keyif almaya odaklamanın sinirlerini yatıştırmakla kalmayıp aynı zamanda daha gerçekçi olmalarını sağladığını düşünüyor.

Tips for live streaming_AnneMunition_no credit
AnneMunition, seyircilerin ilgisini çekmenin sırrının gerçeklikte yattığını biliyor.

“Eğlenceli olmak adına rol yapanlardan çok, kendi gibi olan yayıncıları izlemeyi tercih ediyorum ve onların oyunlarını seviyorum,” diye açıklıyor 2MGoverCsquared.

Hayranlarla doğal bir yakınlık geliştirmek, kendilerini yabancı gibi değil de arkadaş gibi hissetmelerini sağlamak, güven duygusu oluşturmayı ve seyircilerin size bağlılık gösteren hayranlara dönüşmesini mümkün kılıyor.

2. Yayın kalitesi fark yaratır

Canlı olarak yemek tarifi ve oyun yayınlayan App1eCrisp, birkaç ay önce emektar laptopuyla Overwatch oyununu yayınlamayı denedi.

“Bilgisayarım, heyecanlı bir savaşın ortasında tuhaf sesler çıkarmaya ve araba motoru gibi ara gazı vermeye başladı. Hatta duman bile çıktı,” diyen App1eCrisp,

ekranında CPU’sunun aşırı ısındığını söyleyen bir mesaj gördü. Takipçileri çabucak yayını terk etti.

“Orada oturup hata mesajına bakarken bir aydınlanma yaşadım. Eski sistemimi bir kenara bırakma zamanının geldiğini anlamıştım.”

İster laptop ister masaüstü bilgisayar olsun, yayıncılar için üst düzey bir sistem şart. Oyunu çalıştırırken aynı zamanda yüksek kaliteli bir video kaydetmek ve canlı yayını kodlamak, her işlemciyi zorlayacak bir görev.

“Bu durumda oyunu oynamaktan daha fazlası gerekli.

Aynı zamanda oyunun bir toplulukla ve arkadaşlarla paylaşılması ve onlarla etkileşim kurulması da söz konusu,” diyor Intel’den Mark Chang. “Bunlar, oyun deneyimini tamamlayıcı bir rol oynuyor.”

Chang, aynı anda oyunu çalıştırmanın ve video kod çevrimini gerçekleştirmenin çok fazla bilgisayar gücü gerektirdiğini ve yeni çok çekirdekli işlemcilerin bu mega-tasking (mega çoklu görev çalıştırma) görevini yerine getirmek üzere tasarlandığını belirtiyor.

Intel kurumsal başkan vekili ve İstemci Bilgi İşlem Grubu genel müdürü Navin Shenoy, elinde bir 7. Nesil Intel Core işlemci tutuyor.
Intel kurumsal başkan vekili ve İstemci Bilgi İşlem Grubu genel müdürü Navin Shenoy, elinde bir 7. Nesil Intel Core işlemci tutuyor.

Intel’den Navin Shenoy, 7. nesil Intel Core işlemci serisinin Ağustos’ta yapılan tanıtımında çevrimiçi dünyadaki gerçekçi deneyimlerin, görüntüleme, oluşturma ve oyun görevlerini aynı anda gerçekleştirecek performansa ve güce sahip bilgisayarlar gerektirdiğini belirtti ve bu yeni olguyu “yoğun internet” olarak adlandırdı.

“Overwatch gibi oyunları ince ve hafif bir laptop ile istediğiniz zaman, istediğiniz yerde oynayabilirsiniz,” şeklinde konuştu.

AnneMunition, kanalına ilk kez gelen bir izleyiciyi etkilemek için sınırlı süreye sahip olduğunu biliyor.

“Videonuzun kalitesi, yeterince güçlü çalışmayan CPU yüzünden düşük kalıyorsa, müşterinizi kaybettiniz demektir.”

3. Kendi makinenizi kurun

Bir bilgisayarı sıfırdan kurmak gözünüzü korkutabilir. Ancak Newegg gibi kaynaklar süreci standartlaştırırken, r/buildapc gibi topluluklar yeni başlayanlara yardımcı oluyor.

AnneMunition ve Fairlight Excalibur’a göre, kendi sisteminizi kurmanın avantajları, öğrenmek için gösterdiğiniz çabaya değiyor.

Drogon3
AnneMunition’ın Drogon’u.

“Yeni başlayanların kendi bilgisayarlarını kurmalarını kesinlikle tavsiye ediyorum, çünkü bu süreçten çok fazla deneyim ve bilgi elde ediyorsunuz,” diyor kanalına başlamadan önce kendi bilgisayarını kurmayı aklından bile geçirmemiş olan AnneMunition.

AnneMunition, veri akışı için optimize ettiği sistemine Game of Thrones’taki ejderha Drogon’un adını vermiş.

Öğrendiği bilgiler ve tasarruf ettiği bütçe sayesinde, önemli bileşenleri sürekli yenilemenin ve yayınını kusursuz bir şekilde sürdürmenin kolay olduğunu belirtiyor.

Both2

Özel bir sistem kurmak işçilik maliyetlerini azaltmakla kalmıyor, aynı zamanda yayıncıların önemli parçaları güçlendirmeye odaklanmalarına olanak tanıyor.

“Veri akışı sistemi, genelde yalnızca güçlü bir işlemci gerektiriyor. Başka pek bir şey gerekmiyor, bu sayede sisteminizi oldukça ucuza kurabiliyorsunuz,” diye açıklıyor Fairlight Excalibur.

4. İzleyici kitlenizi genişletmek için kişiliğinizi kullanın

Canlı sohbet sırasında yıldızlar ve hayranları arasında gerçekleşen etkileşim, canlı veri akışını diğer tüm eğlence türlerinden ayırıyor. Twitch’in ortaklıklar direktörü John Howell, bu etkileşimin daimi büyümeyi ve izleyici bağlılığını da desteklediğini düşünüyor.

Fairlight Excalibur, Perşembe gecesi yayınına başlarken onu izlemeye gelenlere teşekkür etmeyi unutmadı, hatta sadık bir hayranına yeni dairesine taşınma işinin nasıl gittiğini bile sordu. Fairlight Excalibur, yeni başlayanları da takipçileriyle böyle gerçek bir etkileşim kurmaya teşvik ediyor.

“Size ve kişiliğinize uyan bir şey bulun, ona bağlı kalın ve cesaretinizin kırılmasına izin vermeyin,” diyor. “Büyüme uzun bir süreç olabilir.”

Forbes dergisine göre, veri akışından para kazanmaya yetecek kadar takipçi biriktirmek en az üç yıl alabilir. Ödülü ise, kafa dengi oyunculardan oluşan olağanüstü sadık bir grubun sevgisini kazanmak.

Excalibur’un topluluğu, kendini “FairKnights” olarak adlandırırken, 2MGoverCsquared’ın birbirine sıkı sıkıya bağlı 430,000 kişiden oluşan grubunun adı “The Peep Crew Family”.

2MGoverCsquared, Twitch sayfasında “Her zaman birbirimizin yanındayız ve birbirimize sahip çıkıyoruz,” diye yazıyor.

Hayranları, #peepcrewforlife hashtag’iyle internette kendi aralarında eğlenceli içerikler paylaştıkları ve birbirlerini destekledikleri özel bir köşe yarattılar.

“Mükemmel bir ekibin arasında olduğum ve her yayınla birlikte bu ekibin daha da büyüdüğünü gördüğüm için kendimi çok şanslı hissediyorum,” diyor.

Twitch’te en ünlü yayıncılar, yalnızca bir kalabalığı eğlendirmekle kalmadıklarının, aynı zamanda insanları sevdikleri oyun sayesinde bir araya getirdiklerinin farkındalar.

Intel’den oyunlar hakkında daha fazla kaynağı buradan bulabilirsiniz

Bu Makaleyi Paylaş

İlgili Konular

Eğlence Oyun

Sonra Bunu Oku