Oyun Başladı!

Pokémon Go bize Zenginleştirilmiş Gerçekliğin VR’a ciddi bir rakip olduğunu hatırlatıyor

Dean Evans Technology Writer Twitter

Her teknolojinin güçlü bir uygulamaya ihtiyacı var. Zenginleştirilmiş Gerçeklik için ise bu açığı Pokémon Go kapatıyor. Kısa sürede popüler olan mobil oyun, kurgusal Pokémon dünyasını gerçek dünyaya taşıyor, konum bazlı teknolojiyi kullanarak oyuncuların etraflarında gezinen Magikarp ve Geodudes’ları avlamalarını sağlıyor.

Oyun, bir akıllı telefon kamerasından dünyaya bakarak bu renkli Pokémon’ları aramak ve onları canlı bir Pokémon savaşında yakalamak üzerine kurulu. Pokémon Go, oyuncuları evde oturup bir ekrana bakmak veya bir VR başlığı takmak yerine dışarı çıkıp keşfetmeye teşvik ediyor. Ne kadar çok gezerseniz o kadar çok keşfediyorsunuz.

İlginç olan ise Pokémon Go’nun muhteşem bir oyun olmaması. Mantığı çok basit; oyuncular Pokémon yakalıyor ve savaşlar birbirine çok benziyor. Ancak genç yaşlı herkesin hayal gücünü harekete geçiren ilginç bir sosyal deneyim olduğu tartışılmaz. Bob O’Donnell, recode.net sayfasında şöyle anlatıyor:

“Oyunun bir gecede elde ettiği inanılmaz başarı sayesinde, bundan böyle neredeyse hiç kimse zenginleştirilmiş gerçekliğin ne olduğunu açıklama ihtiyacı duymayacak.”

Oyun ayrıca bize Zenginleştirilmiş Gerçeklik eğlencesinin VR’a ciddi bir rakip olduğunu hatırlatıyor. Tüm dikkatler VR kullanımına hazır bilgisayarlara, Oculus Rift, HTC Vive ve PlayStation VR’a odaklanmışken, zenginleştirilmiş gerçekliğin doğru ellerde ne kadar güçlü bir hale gelebileceğini unutabiliyoruz. Pokémon Go’nun geliştiricisi olan ve daha önce de çok sayıda oyuncunun bir arada oynayabildiği Ingress adındaki mobil oyunu geliştiren Niantic, bu alana yabancı değil.

Ayrıca Zenginleştirilmiş Gerçeklik, VR’a kıyasla çok daha erişilebilir bir teknoloji. Akıllı telefonu olan herkes, anında bu teknolojiyi kullanmaya başlayabiliyor. Bununla birlikte, telefonlarımızdaki zenginleştirilmiş gerçeklik yalnızca bir başlangıç. Bu karışık gerçeklik teknolojisinin geleceğinin, Microsoft HoloLens gibi başlıklarda ve Magic Leap tarafından planlanan ve Vuzix‘in şimdiden satışa sunduğu akıllı gözlüklerde yattığını söylemek mümkün.

Vuzix M300, kurumsal kullanım için tasarlanmış olsa da Android veya iOS bir cihazla eşleştirilebilen baş hareketlerini izleyen ve ellerin serbest kalmasını sağlayan giyilebilir bir teknoloji cihazı. Bu sistemde, akıllı telefonun ekranına bakmıyor, gözlerinizin önündeki küçük bir nHD ekrana yansıtılan zenginleştirilmiş gerçeklik verilerini takip ediyorsunuz. Vuzix, bunun 14 inç uzaklıkta tutulan 5 inçlik bir ekrana bakmaya eşdeğer olduğunu söylüyor.

Vuzix-M300-Product-Image-01-1024x635
Zenginleştirilmiş gerçekliğin geleceğinin Vuzix M300 akıllı gözlükler gibi giyilebilir teknolojilerde olduğunu söylemek mümkün.

Bunun gibi Zenginleştirilmiş Gerçeklik sistemleri esneklik sağlayacak şekilde tasarlanıyor. Microsoft’un HoloLens’i Minecraft gibi oyunlarda kullanılırken, Vuzix kısa süre önce iWear Video Kulaklıkları için Uluslararası Drone Yarışları Birliği ile ortaklığını duyurdu. Google Glass hala kullanılıyor olsaydı, Pokémon Go onun için ideal bir oyun olurdu.

Erişilebilir, oynaması kolay ve hem oyuncuların hem de oyuncu olmayanların yaşayabileceği aktif bir deneyim olan Pokémon Go’nun, Zenginleştirilmiş Gerçekliğin Wii Sports’u olduğu söylenebilir. Teknolojiyi yeniden haritalara, toplum bilincinin önüne ve merkezine getiriyor. Hiç kimse Pokémon çılgınlığının ne kadar süreceğini bilmiyor, ancak bir noktada oyuncularının şu soruyu soracağını düşünüyoruz…

“Peki, Zenginleştirilmiş Gerçeklik başka neler yapabilir?”

M100_trail_nav_screen_sample-1024x574
Zenginleştirilmiş Gerçeklik gözlükleri, her çevrede önemli navigasyon verilerini göstermek için kullanılabilir.

Kurumsal alanda, Zenginleştirilmiş Gerçeklik şimdiden mühendislik, lojistik ve teletıp gibi alanlara katkı sağlıyor. Yön tarifleri, hava durumu bilgileri veya etrafınızdaki mağazalar, hizmetler, önemli noktalar hakkında faydalı bilgileri gördüklerinizin üzerine bindirebilen, tüketicilere yönelik uygulamalar da mevcut. Zenginleştirilmiş Gerçeklik, televizyon izleme deneyiminizi bile değiştirebilir.

İnsanların sevimli Caterpie’lar ve yakalanması zor Psyduck’lar peşinde koştuğu bir oyunla ilgilenmeyebilirsiniz, ancak Pokémon Go’nun insanları daha önce var olduğunu bilmedikleri karışık bir gerçeklik dünyasıyla ve dijital verilerle etkileşimin yeni yollarıyla tanıştırdığını göz ardı edemezsiniz. İnsanlara Zenginleştirilmiş Gerçekliğin potansiyelini öğretmeyi sağlayan bu oyun çok önemli bir ana tanıklık etmemizi sağlayabilir.

Bu Makaleyi Paylaş

İlgili Konular

Oyun

Sonra Bunu Oku