Oyun Başladı!

Oyun dünyasının geleceğini şekillendirecek beş trend

Oyunlar için mobil cihaz olarak tabletler ve cep telefonları kullanılmaya devam ediyor. Haritanın kuşbakışı görünümü sayesinde birliklerinizi yönlendirebildiğiniz “Commander Mode” özelliği sunan “Battlefield 4” ya da Ubisoft’un arkadaşlarınızın oyunlarına katılarak onlara destek sağlayabildiğiniz “The Division” oyunu bunlara iyi örnekler.

Yaygınlaşan başka bir trend ise sanal gerçeklik. Bu aslında yeni bir kavram değil. Nintendo doksanlarda Virtual Boy oyunuyla daha önce bunu denedi, ancak başarılı olamadı. Yine de bu trend, günümüzde kendine yer bulmaya başlayan yeni bir video oyunu türü. Oyuncular tarafından Kickstarter aracılığıyla finanse edilen ve Oculus VR tarafından geliştirilen sanal gerçeklik başlığı Oculus Rift sanal gerçeklik oyunlarının en iyi örneği.

Bu ürünün potansiyeli o kadar yüksek ki son birkaç aydır gördüklerimizi de düşününce Facebook’un Oculus Rift projesini satın alması hiç de şaşırtıcı değil. Kendinizi anında oyuna kaptırmanızı sağlayan korku oyunları, kalp sorunları olanların kullanmaması gereken roller coaster simülatörleri, sizi bedeninizden çıkarıp üçüncü kişi perspektifine yerleştiren ve böylece kendini görmenizi sağlayan cihazlar vb. Video oyunlarında bunlar gibi sınırsız uygulama mevcut.

Sanal gerçeklikten şimdiki gerçekliğe geçtiğimizde ise çok insani bir duygu olan sahip olduklarımızla gösteriş yapma ihtiyacını görüyoruz. Oyunlarınızı Twitch üzerinden yayınlamak moda haline geldi; geçtiğiniz aşamaları YouTube kanalınıza yükleyebiliyor ve ekran görüntüleri alabiliyorsunuz; böylece herkes neler başardığınızı görüyor. Bunlar yeni gelişmeler değil, ancak konsollarda sosyal oyunların oynanmaya başlanmasıyla daha basit ve herkes için erişilebilir olmaya başladı. Bu iki özelliğiyle oyunlar bilgisayarlarda yayılmaya devam ediyorlar.

Video ve ağların kullanımının, evde ve kablosuz bir şekilde her yerde, farklı cihazlarda oyun oynamak için sağladığı desteği göz ardı edemeyiz. Oyun oynadığınız bilgisayarınızı diğer bağlantılı cihazlarla birlikte oturma odanızdaki televizyona bağlayabilir, Steam In-Home Streaming teknolojisiyle evinizdeki WiFi bağlantısını kullanabilir ve kolay, hızlı ve uygun maliyetli bir şekilde oyunlarınıza devam edebilirsiniz.

Dijital indirme platformları şimdiden oldukça yaygınlaştılar ve bunlar sayesinde oyun satın alma alışkanlıklarımız değişmeye başladı bile. Sivil toplum kuruluşlarına bağışlamak istediğiniz tutar ile oyunun geliştiricilerine vermek istediğiniz tutarı seçme olanağı sunan ve bu özelliğiyle aynı zamanda bir hayırseverlik girişimi olan Humble Bundle‘ın sunduğu indirimli fiyatlarla ya da popüler Steam indirimleriyle oyunlar satın almak oyun tutkunlarının günlük yaşamlarının önemli bir parçası haline geldi.

 Bazıları, özellikle de koleksiyoncular hala mağazaya gidip oyunlarını kutusuyla almayı tercih ediyor.

İndirilebilecek bu kadar çok oyun varken, bazılarının hala mağazaya gidip oyunlarını kutusuyla almayı tercih ettikleri de bir gerçek. Özellikle koleksiyoncular bundan vazgeçemiyor. Ama çevrimiçi teklifler o kadar iyi ki bunlara karşı koymak çok zor oluyor. Ayrıca, fiyatlar düştüğü için dijital satışlar destekleniyor ve daha da iyisi bu sayede bilgisayar oyunlarının baş belalarından biri olan korsan oyunların da kökünü kazımış oluyoruz.

Tüm bu inovasyonların gerisinde kalmamak için ne kadar para harcamam gerekiyor? Asimetrik oyunlar için yalnızca tablete ya da cep telefonuna ihtiyacınız var. Asus T100, ACER Iconia vb. çok fazla para harcamadan alabileceğiniz iyi oyun cihazları olabilir. Sanal gerçeklik ise biraz daha maliyetli: Oculus Rift, DK2 ürününün en yeni sürümüne 300 Euro’dan düşük bir fiyata sahip olabilirsiniz.

Başka cihazlara oyun akışı sağlamak için ise en ideali, televizyona bağlanan, buradan güç alan ve sinyalleri algılayan ekipmanları tercih etmek olacaktır. Bunun için hem bilgisayar hem de tablet olarak kullanılabilen 2’si 1 Arada cihazları tercih edebilirsiniz. Böylece evinizde iki cihaza bir arada sahip olabilirsiniz. HP Split serisi iyi bir seçim olabilir. En önemlisi ise bu cihazları televizyonlara bağlayabileceğiniz bir HDMI bağlantısının olması.

Bu Makaleyi Paylaş

İlgili Konular

Oyun

Sonra Bunu Oku