Oyun Başladı!

Oyun Dünyasını Sihirli Bir Değnek Değmişcesine Güzelleştiren 10 Kadın Yazılımcı

Eskiden bilgisayar oyunu oynayanlar denince akla erkekler gelirdi. Oysa günümüz dünyasında, ister online multiplayer oyunlarda, ister ücretsiz mobil oyunlarda olsun, kadınlar da oyunlara en az erkekler kadar ilgi gösteriyor. Kadınların oyuna yoğun ilgisi ilk akla gelen ihtimal olmasa da bir gerçek ve yıllardır başından kalkmakta zorlandığın, defalarca karşısında sabahladığın birçok oyunun kadınlar tarafından geliştirildiğini duymak, eminiz seni de şaşırtacak! Peki kim bu kadınlar? İşte bilgisayar oyunu denince akla gelen 10 kadın yazılımcı:

 

1.Robin Hunicke

Sims gibi çok oynanan bir oyunun kadın yazılımcısı olmasa şaşardık zaten. Sims oyununun 2007 yılında piyasaya sürülen Wii versiyonu MySims’i geliştirmesiyle bilinen Robin Hunicke’nin en yakın zamanda tuvaleti gelen ama tuvalete gitmek istemeyip sosyalleşmek isteyen simlere de çözüm bulmasını diliyoruz.

 

2.Carol Shaw

İlkokul ve lise sıralarında kareli defterde oynadığımız SOS oyununun farklı bir versiyonu olan Tic-Tac-Toe’yu, 1978 yılında üç boyutlu bir video oyunu olarak programlamış Carol Shaw. İlk kadın bilgisayar oyunu tasarımcılarından biri olarak kabul edilen bu ileri görüşlü tasarımcının, Video Checkers (1980) ve River Raid (1982) gibi oyunları da programladığı biliniyor.

 

3.Kim Swift

Hani şu silahla her yere geçitler açıp bir noktadan diğer noktaya ışınlandığımız Portal 1 ve Portal 2 oyunları var ya, işte bu oyunu Kim Swift, 2007 yılında programladı. Başlarda Swift, kendi halinde bir programcıydı ve 2005 yılında Narbacular Drop isimli oyunu programlamıştı. Bu oyunla Half Life’ın yaratıcısı Valve’nin dikkatini çekti ve Portal’ı tasarlaması için işe alındı.

 

 

4.Jane Jensen

Gerilim yüklü ve sır dolu oyunları sever misin? Öyleyse Gray Matter’ı duymuşsunuzdur. Psikolojik gerilimin en üst noktada olduğu Gray Matter oyununu da bir kadın yazılımcı olan Jane Jensen tasarladı. Başlarda Sierra On-Line’da bir yazar olarak kariyerine başlayan Jensen, bir anda kendini King’s Quest VI’i Roberta Williams ile birlikte tasarlarken buldu. Daha sonra 1993 yılında tek başına tasarlayacağı Gabriel Knight: Sins of the Fathers ve 2010 yılında yukarıda bahsettiğimiz Gray Matter için bilgisayar evreninin sihirli dünyasına adımını attı.

 

5.Amy Henning

PS3 ilk çıktığında muhteşem grafikleriyle göz dolduran Uncharted: Drake’s Fortune’u hatırlıyor musun? Hani oyunu bırakıp sırf manzaraya odaklandığımız, “Şu çimlerin arasında da ne mangal yapılır he!” diye düşündüğümüz oyun.   İşte o oyunu tasarlayanlar arasında da en önemli rolü Amy Henning oynadı.

Henning’in tecrübesi Atari 7800’e kadar uzanmakta. İlk tasarladığı oyun, Michael Jordan: Chaos in the Windy City (1994) oldu. Sonrasında Legacy of Kain serisi ve Jak 3 üzerinde çalıştı ve Uncharted: Drake’s Fortune (2007) ile Uncarted 2: Among Thieves (2009) oyunlarını geliştirerek oyun severlerin gönlüne taht kurdu.

 

6. Dona Biley

Tabii ki video oyunlarının atası sayılacak jetonlu atari oyunlarını programlayanlar arasında da kadınlar vardı! Eski nesillerin oynamak için sıraya girdiği, hatta jeton yetiştiremediği Centipede oyununu 1980 yılında Dona Biley programlamıştı. Arkansas Üniversitesi’nde Retorik ve Yazma bölümünde öğretim üyesi olan Dona Biley, günümüzdeki pek çok programcıya ilham kaynağı oldu.

 

7. Christy Marx

Christy Marx, “yazmak” fiilinin her yönde hakkını veren bir tasarımcı. Kitap, film senaryosu, televizyon, grafik roman ve video oyunları. Her alanda isminden söz ettiren bu tasarımcı Sierra On-Line’ın bünyesinde ilk olarak 1989 yılında Conquests of Camelot: The Search for the Grail ve 1991 yılında Conquests of the Longbow: The Legend of Robin Hood gibi macera oyunlarının tasarımını yönetti. Ayrıca yakın dönemde URU: Ages Beyond Myst and The Matrix Online oyunun tasarımında yaratıcı danışman olarak katkıda bulundu.

 

8. Brenda Brathwaite

Playboy: The Mansion gibi bir oyundan bahsedince bu işin arkasında kesin onlarca erkek vardır diye düşünürsün değil mi? Hayır, bu işin arkasında kadınların açık sözlü savunucusu Brenda Bratwaite var. 80’lerde geliştirdiği Wizardry RPG adlı oyun serisi sayesinde güçlü bir özgeçmişe sahip olan Brathwaite, 2005’te piyasaya sürülen ve Sims benzeri bir simülasyona sahip olan Playboy: The Mansion oyunun yaratıcılığını üstlendi. Daha sonra Playboy içerisinde baş tasarımcı görevini üstlendi.

 

 

9. Sheri Graner Ray

Bir dönemin fenomen oyun serilerinden biri olan Ultima’nın yaratıcıları arasında yer alan Sheri Graner Ray, özellikle Ultima VII’nin geliştirilmesinde önemli rol oynadı. Daha sonra “Her Interactive” olarak bilinen ve hedef kitlesini özellikle kız çocukları olarak belirleyen oyun şirketinde çalışmaya başladı. Bir süre de Star Wars Galaxies üzerinde çalışan Ray, şu anda Schell Games’de Stüdyo Tasarım Direktörü.

 

 

 

10. Roberta Williams

Geldik oyun piyasasında en çok adından söz ettiren kuruluşlardan biri olan Sierra on-Line’ın kurucusu Roberta Williams’a. 1979 yılında eşi Ken ile birlikte bu şirketin temellerini atan Williams, 1980 yılında da Mystery House adı verilen ilk oyunlarını piyasaya sürdü. İlk macera oyunlarından yedi bölümlü King’s Quest serisinin ve Mixed-Up Mother Goose’un yaratıcısı olarak bilinen Roberta Williams, bilgisayar oyunu denince ilk akla gelen kadın yazılımcılardan biri.

 

 

 

Biz bu makale ile başarılı kadın yazılımcılardan bahsetmek istedik, ama kadınların teknolojiye katkıları unutulmaz oyunları geliştirmekle sınırlı değil ve sandığımızdan çok daha fazla:

Grace Hopper’ın Kariyeri, Bilimde Kadınların Kodunun Çözülmesini Sağladı: http://iqglobal.intel.com/tr-tr/?p=2454

Ada Lovelace: İlk Bilgisayar Programcısı: http://iqglobal.intel.com/tr-tr/?p=2442

Hedy Lamarr İlk Kablosuz Teknolojiyi Nasıl Buldu?: http://iqglobal.intel.com/tr-tr/?p=2229

Bu Makaleyi Paylaş

İlgili Konular

Bilim Eğlence Oyun Teknoloji İnovasyonu

Sonra Bunu Oku