Oyun Başladı!

Öğrendiğinde Ufkunu Genişletecek 7 Bilgi

 

1. Nintendo adı nereden geliyor?

Oyun konsolları ve oyunlarıyla zamanının en iddialı şirketlerinden olan Nintendo’nun ismi Japon “Nintendou”dan gelir. Kabaca “Nin” “bırakılmış” ve “Tendou” “cennet” anlamına gelir. Kısacası “Şansı cennete bırak.” anlamına gelen bu isim ya da slogan kulağınıza tuhaf geliyorsa,  şirketin 1889 yılında iskambil kâğıtları ürettiğini bilmekte fayda var.

nintendo

2. Facebook’tan “Awesome” Butonu

Facebook’taki “Like” (Beğen) butonu ilk olarak Facebook Mühendislerinden Andrew Bosworth tarafından “Awesome”(müthiş) olarak düşünülmüştü. Sonunda Mark Zuckerberg bu kararı veto ederek oyunu daha kısa olan “Like”tan yana kullandı.

like3. Intel bir zamanlar saat üretiyordu 

1972 yılında, Intel dijital saat üreticisi Microma’yı satın alarak takı pazarına girdi.

O zamanlar dijital saatler oldukça ileri teknoloji olarak algılanıyor, yüzlerce dolara satılıyordu. Intel’in bu hamlesi şaşırtıcı değildi.

Ancak, kısa sürede rekabetle saat ücretleri 10 dolara düşünce, Intel teknoloji uzmanlığını başka yönlere kaydırmaya karar verdi ve 1978 yılında Microma’yı elden çıkardı.

Intel kurucularından Gordon Moore hala Microma saatini takıyor ve şöyle diyor: “Eğer yeniden farklı bir sektöre girmeye kalkarsak, başımızı belaya sokabileceğimizi hatırlatması için bu saati hala kullanıyorum.”

1ca8ef0c

4. Cüce Gezegen Plüton Gerçeği

Cüce gezegen Plüton’un, Güneş yörüngesindeki dönüşünü tamamlaması 248 Dünya yılı alır. Bu da, 1930 yılında keşfedilmesinden itibaren, dönüşünün sadece %34’ünü tamamladığı anlamına gelir.

pluto

5. Nomofobi nedir?

Kişinin cep telefonu sinyali alamayacağı korkusu ya da arama yapamayacağı / arama kabul edemeyeceği korkusuna denir. Kısaca “Sinyal Yok Korkusu” diyebiliriz.

6. Mario blokları nasıl kırıyor?

1985’te piyasaya sürülen ancak popülerliğini hiç yitirmemiş video oyunundaki Mario ve kardeşi Luigi’yi hepimiz biliriz. Muslukçu kardeşlerden biri olan kahramanımız Mario, yaşadığı ülkenin prensesi olan Prenses Peach’i kaçırmaya çalışan Bowser’ı durdurup prensesi kurtaracaktır. Ancak bu zorlu yolda kırması gereken bloklar vardır. Ve Mario, çoğunlukla sanıldığının aksine blokları eliyle kırar, kafasıyla değil.

mario

7. Dünyada üretilen ilk mouse nasıldı?

Dünyadaki ilk mouse, Douglas Engelbart tarafından 1963 yılında icat edildi. Dışı sert ahşaptan oluşuyordu. Oldukça ağır iki metal tekerleği vardı.

10-06-2014-douglas-engelbart-first-mouse-invention-finestdailydotcom

 

 

Bu Makaleyi Paylaş

İlgili Konular

Eğlence

Sonra Bunu Oku