Maker Faire

Maker Faire: LED küplerin ve robot ordusu başlangıç kitinin 10 yılı

Mayıs’ın üçüncü hafta sonunda Amatör Geliştirici (Maker) ruhunun ne kadar yaygınlaştığı ortaya çıktı. Kaliforniya’nın tekno mekanik festivalinin çıkış yeri olan San Mateo şehrinde düzenlenen 10. Maker Faire etkinliğinde, kendin yap çılgınlığı, merak, yaratıcılık ve kullanımı kolay, güçlü bilgi işlem teknolojilerinin bulunabilirliği sayesinde, yeryüzünün, denizin, gökyüzünün ve uzayın sınırlarını zorluyor.

Maker Faire etkinliğinden hem ilham verici hem de büyüleyici sonuçlar çıkıyor

Evde yapılan Kombucha’dan (tatlı fermente çay), robot otomobillerin mücadelelerine ve geniş çaplı lehimleme atölyelerine kadar birçok aktiviteye ev sahipliği yapan Maker Faire, hem ilham verici hem de büyüleyiciydi. Etkinlik, kendi aygıtlarını, küçük aletlerini ve roket gemilerini yaratmayı hayal eden herkesin içindeki mucizeyi gerçekleştirmesini sağlıyor.

Ayrıca, Maker Faire çok büyük bir etkinlik; fuarı köşe bucak incelemek için en az üç gün ayırmak gerekiyor. Bu yıl etkinlikte, robot savaş gemilerinin savaşları, uzaktan kumandalı araba yarışları, otonom hava araçları, sürünen tuhaf robotlar, ruh halini değiştiren ışıklandırılmış ağaçlar boy gösterdi. İlk olarak Maker Faire 2014’te sahnede yerini alan Intel Edison teknolojisi ile birçok yeni bilgisayar destekli deney de yapıldı.

Edison ile geliştirilen örümcek dans grubu, devasa ışıldayan zürafa ve zamanda yolculuk yapan korsan gemisi hayal gücümüzü zorlarken, tüm bu tasarımların arkasındaki bulaşıcı fikirler, kafanıza koyduğunuz neredeyse her şeyin mümkün olduğu gerçeğini ortaya koyuyor.

lego1-1024x574

Daha düşük bir standartta olmasına rağmen, Lego, genç ve amatör geliştiriciler için harika bir başlangıç noktası. Pley de plastik parçalarla uğraşmayı kolaylaştırıyor. Henüz iki yıllık olan bu şirket için, Lego’nun Netflix’i diyebiliriz.

“CEO’muz bir Lego seti için 100 dolar harcayıp sonra bu setin rafta öylece durduğunu görmekten sıkılmıştı,” diyor Pley’in Büyüme Direktörü Thomas D. Martino. “Lego seti kiralama talebi olduğunu fark etti.”

Pley’in uyguladığı modelde iki seçenek yer alıyor: Aboneler ya maksimum 750 parçalık setler için ayda 19,99 dolar ya da daha büyük setler için 49,99 dolar ödüyor. Kutu kapınıza teslim ediliyor ve çocuklarınız (ya da siz) o setle oynamaktan sıkıldığınızda, onu geri gönderiyor ve başka bir set alabiliyorsunuz.

Pley_Legos-1024x678

Şirket, 2014’te 7 milyon dolar gelir elde etti, bu yıl ise bu rakam 10 milyon dolara ulaştı. Pley, ayrıca yeni tasarımlar için kitle fonlama işleriyle de uğraşıyor. İnsanlar tasarımlarını Pleyworld.com’a yüklüyor ve tasarımları açık oylamayla destek alırsa, Pley o setleri geliştiriyor.

LookingGlass

Bu paylaşım ruhu, Alex Hornstein’ı programlanabilir, Wi-Fi özellikli LED Küpler satan Looking Glass Factory şirketini kurmaya itti.

3D Baskı gibi LED’ler de amatör geliştirici dünyasının başlıca dayanak noktalarından biri. Fiyatları düştüğü ve programlama kolaylığı sağladıkları için de yaratıcılığı büyük ölçüde desteklediler.

8 inçlik küp 300 dolardan satılıyor. Wi-Fi erişimi sağlıyor ve dizüstü bilgisayarla programlanabiliyor.

“YouTube benzeri CubeTube’u ve Thingiverse for Cubes sitesini kurduk” diyor Hornstein. “Asıl amacımız, 3D Display kültürünü geliştirmek. Dünyanın en iyi görüntüleme sistemini geliştirebilirsiniz, ancak o sistemde görüntüleyecek bir şeyiniz yoksa hiçbir işe yaramaz.”

Robot-Army-1024x768

Yellow Delta Robot Army, amatör geliştirici akımının açık kaynak paylaşımından faydalandığı benzersiz örneklerden biri. Open Source Theater Software kullanılarak geliştirilen Robot Ordusu, ekseni etrafında 120 derece dönebilen üç ayrı motora sahip 85 ayrı ‘robottan’ oluşuyor.

yellow_robots-1024x572

Meraklıları, Robot Ordusu Başlangıç Kiti satın alabilir ve ardından yenilikçi programlama yolları bulabilir.

Matthew Havlovick ve Cory Gano’nun geliştirdiği Quick Draw Bot, Maker Faire etkinliğinin ‘isteyen yapar’ yaklaşımına güzel bir örnek. Ortağı, geçen yılki etkinlikte bir çizim makinesi gördüğünde, bunu almak istediğini söylemişti, “şimdi o makineyi kendimiz yapabiliyoruz” diyor Havlovick.

Kendisi önceden bir Etch-A-Sketch yaptığı için, bir çizim makinesi yapabileceğini düşündü.

Şimdi bir yıl sonra, Quick Draw Bot’u (Hızlı Çizim Robotu) çalıştırmayı başardı. Programlandığında bir resmi yaklaşık 10 dakikada çizebiliyor. Saniyedeki nokta sayısı kontrol edilebiliyor, ancak sayı saniyede 50 noktaya ulaştığından, robotun hareketi insanı şaşırtıyor.

Maker Faire etkinliğindeki yeni girişim şirketleri çadırı, her zaman gelecekte bizi bekleyenler hakkında bilgi veriyor ve bu yıl da öyle oldu.

dash-robotics2-1024x683

Dash Robotics, bir grup UC Berkeley PhD öğrencisi tarafından bir kitle fonlama kampanyası olarak kuruldu. Kolaylıkla kurulan robot kitleri (49 dolar) ile kullanıcılar, lazerle kesilen parçaları bir araya getirip robotun davranışlarını programlayabiliyor. Proje, kurulum ve programlamayı kolaylaştırarak robot dünyasını daha geniş bir kitleye sunuyor.

Zeus All in One Robotik Yazıcı ise tek adımda 3D baskı sunan ilk deneyimiyle gelecek vaat ediyor. Kullanıcıların, aynı cihazla tarama, düzenleme ve baskı yapmalarını sağlıyor.

OpenRov-1024x575

Yer seviyesinin üstündeki bir yüzme havuzunda gösterilen, OpenROV’un kumanda edilebilir su altı aracı, 76 metre derinliğe dalabiliyor ve ultra ince bir iple HD videoları yüzeydeki bir dizüstü bilgisayara aktarabiliyor. Dalgıçları izlemek ya da araştırmacılar su altının derinliklerini incelerken daha da derinlere inmek için kullanılabilir.

exosuit1-1024x576

Maker Faire etkinliğinde, San Francisco’daki Bay School öğrencilerinin Ajax Exosuit projesi gibi çeşitli okul projeleri de yer aldı. Pnömatik basınç ile tasarlanan Exosuit, maksimum 180 kilogram ağırlığı kaldırabiliyor. Geliştiriciler, bilim kurgu filmi Elysium‘dan ilham aldılar.

Bu dünyada, genç bilim insanlarının rastgele geliştirme süreçlerini anlatışlarını izlemek kadar ilham verici bir şey yok.

exosuit3-1024x576

On yıllık bir incelme, hayal gücü ve inovasyon döneminden sonra, amatör geliştirici akımının artık yalnızca bilim ve teknoloji tutkunları için olmadığı ortada. Akım, New York’tan Roma’ya, Singapur’dan Seul’e kadar dünya çapında Maker Faire etkinlikleriyle yaygınlaştıkça, önümüzdeki on yılda akıllara durgunluk veren teknolojilerle karşılaşacağız.

 

Bu Makaleyi Paylaş

İlgili Konular

Amatör Geliştiriciler

Sonra Bunu Oku