Eğitim

Kızlar Okulda Kenya’nın Geleceğini Kodluyor!

Ulusal bir organ bağışı ağı olmadığı için bir avuç dolusu Kenyalı kız, öğretmenleriyle beraber Intel XDK’i kullanarak bir organ bağışı uygulaması geliştirdi

Caroline Wambui, 2014’te amcasını böbrek yetmezliği nedeniyle kaybetti. Ailesindeki hiç kimsenin böbreği ona uymuyordu. Caroline’ın ülkesi Kenya’da ülke çapında veya resmi bir organ bağışı programı yok. Aslında, organ bağışı bir tabu ve bu konudaki yasal düzenlemeler çok katı. Dahası, özellikle Nairobi’nin Mukuru kwa Njenga gibi yoksul bölgelerinde karaborsa organ ticareti artıyor. Wambui, merdiven altı kliniklerde çalışan yasadışı satıcıların birçok komşusuna organlarını satın alma teklifinde bulunduklarını söylüyor.

Ulusal bir ağda hastaneler aracılığıyla yasal bağışçıları ihtiyaç sahibi hastalarla buluşturmanın bir yolu olmadığı için Wambui’nin amcası gibi hastalar, hastalıklarının tedavisi mümkün olmadığı için değil, organ tedarikinin az olması ve sağlık ağındaki yetersizlikler ve idari hatalar nedeniyle boş yere hayatını kaybediyor.

Ancak akıl ve becerinin beklenmeyen birlikteliği bunu değiştirebilir…

Takdire şayan bir öğretmen

2012’de, Wambui’nin öğretmeni Damaris Mutati, Embakasi Kız Ortaöğretim Okulu’nda verdiği derslerde teknolojiden faydalanmaya başladı. 2015’te Intel® Teach programına katılarak, Intel ve Global Peace Foundation adındaki bir STK’in ortaklığında gerçekleştirilen Intel® She Will Connect Programında eğitim aldı. Burada Mutati, Intel® Learn Easy Steps müfredatından faydalanarak öğrencileriyle yeni dijital okuryazarlığı ve becerileri paylaşmak üzere eğitim aldı ve derslerinde kızlara kod yazmayı öğretmeye başladı.

DSC_4139-R-300x200-tr

Intel çalışanları, okulda bir kod yazma atölye çalışması düzenlemek için gönüllü olduğunda, öğrencilerin eğitimi hız kazandı ve öğrenciler kullanıcıların HTML5 uygulamaları tasarlamalarını, oluşturmalarını, test etmelerini ve devreye almalarını sağlayan bir birleşik geliştirme ortamı olan Intel XDK ile tanıştı.

“Dünyada rekabet çok büyük, bu nedenle öğretmen olarak öğrencilerinizi bu rekabete hazırlamak çok önemli,” diyor Mutati. “Teknolojiyi benimseyerek onlar için eşit şartları oluşturabiliyorum.”

Hayat kurtaracak bir uygulama

Wambui, organ bekleme süresini kısaltmak ve böylece hayat kurtarmak için yeni edindiği Intel XDK becerileriyle kapsamlı bir doktor-bağışçı-alıcı portalı geliştirme fikrini öne sürdü. Bazı arkadaşlarını yardıma çağırdı ve birlikte bir uygulama geliştirdiler. Bu uygulama, şu anda Kenya’da birkaç hastanede test ediliyor.

DSC_4980-R-300x200-tr

“Hiçbirimiz kod yazmayı bilmiyorduk, ancak Intel XDK’i öğrenmek ve kullanmak çok kolay,” diyor Wambui. “Kod yazmayla tanıştığımdan bu yana hayatımda çok şey değişti. Artık kod yazmayı, birçok günlük sorunu çözmeye yardımcı olan bir yol gibi görüyorum.”

“Kenya’da değişim başlattık. Hastalara ve ailelerine başka bir yaşam şansı veriyoruz, çünkü herkes böyle bir şansı hak ediyor. Intel’in yardımı olmadan bunların hiçbiri olmazdı,” diye ekliyor.

Caroline’ın ilham veren hikayesini buradan izleyin:

Bu Makaleyi Paylaş

İlgili Konular

Eğitim Bilim Sağlık Teknoloji İnovasyonu Yaşam tarzı

Sonra Bunu Oku