Teknoloji İnovasyonu

Kişisel bilgisayarın değişen yüzü

Dean Evans Technology Writer Twitter
IDC’ye göre, 2017’nin ilk çeyreğinde masaüstü bilgisayar, laptop ve iş istasyonu gibi geleneksel bilgisayarların dünya genelindeki sevkiyatı 2012’den bu yana ilk kez %0,6 artış gösterdi. Ama hikaye burada bitmiyor. ABD’de Chromebook satışlarıyla desteklenen büyüme, ‘geleneksel bilgisayar’ algısının değiştiğini ortaya koyuyor.

IBM ilk kişisel bilgisayarı 1981 yılında çıkardı. 4,7MHz Intel 8088 işlemciye, 64K belleğe ve bir çift 5,25 inç diskete sahip, hantal bir makine olan IBM 5150, sonraki yıllarda çıkacak masaüstü bilgisayarların imajını belirledi. Ancak 36 yıl sonra kişisel bilgisayar denince aklımıza yalnızca tek bir tür makine değil, birçok makine geliyor.

Compute Stick
Intel Compute Stick gibi cihazlar, bütün bir bilgisayarı sakız paketi büyüklüğündeki bir USB cihazına sığdırıyor. Herhangi bir HDMI ekrana taktığınız bu sistemler 2GB belleğe, entegre WiFi bağlantısına ve Intel HD Grafikleri’ne sahip, dört çekirdekli Intel Atom işlemcili ve Windows 10 işletim sistemli bir bilgisayara dönüşüyor.

Intel Compute Stick, Windows 10 işletim sistemiyle çalışan sakız paketi büyüklüğünde bir bilgisayar.

Mini Bilgisayar
İlk bilgisayarımı hatırlıyorum. Bej renkli, kömür çuvalı kadar ağır kasasıyla canavar gibi bir 386’ydı. Oysa günümüzün mini bilgisayarlarını kolaylıkla avucumuzda tutabiliyoruz. Bu minyatür masaüstü bilgisayarlar, Intel NUC ya da Acer Revo gibi geleneksel bilgisayar fikrine başka bir alternatif sunuyor. Küçük ve tek parça olan bu cihazlar, az yer kaplayan bir masaüstü bilgisayar ya da ev eğlence sistemi olarak ideal bir kullanım olanağı sunuyor.

Acer Revo Build, ilave modüler yükseltmeler yapmanın mümkün olduğu kompakt bir bilgisayar kasası.

All-in-One Bilgisayar
Bazı bilgisayarlar ise geleneksel masaüstü modellerinden türüyor. All-in-One (AIO) Bilgisayar, bilgisayarın ve monitörün aynı kasada entegre edilmesinden oluşuyor.

Dell XPS 27 ve 5K Retina ekranlı Apple iMac gibi AIO’lar günümüzün popüler modelleri arasında yer alsa da bu cihaz türünün geçmişi 1981 IBM PC’ye dayanıyor. 1965’te üretilen Olivetti Programma 101, devrim niteliğinde bir süper hesap makinesinde klavye, yazıcı ve işlemciyi bir araya getirmişti.

Bu Dell XPS 27 All-in-One masaüstü bilgisayar, üst düzey ses kalitesi sağlayan 10 hoparlöre sahip.

Laptop
Bilgisayar tarihinde ticari olarak sunulan ilk laptopun 1981’de çıkan Osborne 1 olduğunu söyleyebiliriz, fakat ‘istiridye kabuğu’ (clamshell) tasarımı ancak 1985 yılında Toshiba T1100’ün çıkmasıyla ana akım bir cihaz türü haline geldi. Bununla birlikte, laptoplar ancak 90’larda popüler olmaya ve masaüstü sistemlere gerçek bir alternatif sunmaya başladı.

Lenovo ThinkPad, popülerliğini kanıtlamış olan geleneksel clamshell tasarımını temsil ediyor.

Chromebook
IDC’nin belirttiği gibi, “ticari bilgisayar pazarı özellikle Chromebook satışlarındaki artışla güç kazandı.” Bu da yine geleneksel bilgisayar fikrinden doğan bir ürün. Ancak bu kez içindeki tüm teknoloji aynı kalırken, Chromebook güçlü Windows işletim sistemi yerine Linux tabanlı Google Chrome işletim sistemini kullanıyor.

Samsung Chromebook Plus, daha hafif ve tablettekilere benzer bir işletim sistemine sahip bir laptop sunuyor.

Tablet
Tablet bir bilgisayar mıdır? Microsoft Surface Pro 4 gibi bir cihaz böyle düşünmenizi sağlayabilir. Microsoft, Surface Pro’nun “laptopunuzun yerine geçecek bir tablet” olduğunu söylüyor. Neticede 12,3 inçlik PixelSense ekranına Type Cover’ı eklediğinizde bu tableti daha geleneksel taşınabilir bir bilgisayara dönüştürebilirsiniz.

Microsoft Surface Pro 4, laptopa dönüşebilen bir Windows tablet.

2’si 1 Arada Laptop
Bir tableti klavye ekleyerek laptopa dönüştürebildiğiniz gibi 2’si 1 Arada laptopta bunun tam tersini yapabiliyorsunuz. Dell XPS 13 ve Lenovo Yoga 910 gibi makineler, genel olarak kullanıcılara cihazlarını kullanmanın dört farklı yolunu sunuyor. Kullanıcılar bu cihazları, geleneksel laptop yapılandırmasına ek olarak çadır, stand ve tablet (ekranı arkaya katlayarak ya da ayırarak) modlarında kullanabiliyor.

Esnek Yoga 910, dört farklı pozisyonda kullanılabilen bir 2’si 1 Arada laptop.

Akıllı Telefon
Tableti kişisel bilgisayar olarak kabul etmek mümkünse, akıllı telefonu da öyle kabul etmek zor olmaz. Neticede modern uygulamalar ve bulut bilişim hizmetleriyle bir Samsung Galaxy S8 veya LG G6 ile çalışırken inanılmaz derecede üretken olmak mümkün.

Giyilebilir Cihazlar
Giyilebilir bilgisayar yelpazesinin bir ucunda MSI VR One gibi kablosuz sanal gerçeklik deneyimi için tasarlanan sırt çantası bilgisayar bulunurken, diğer ucunda geliştirici Nick Lees’in çabalarıyla 2016 yılında bir Apple Watch’ta yeniden hayata dönen Windows 95 var.

MSI VR One, Intel Core i7 işlemcili bir bilgisayarı plastik bir sırt çantasında sunuyor.

Masaüstü Bilgisayar
Geleneksel masaüstü bilgisayar bile bir dönüşümden geçti. Günümüzün bilgisayarları, eski yıllardaki büyük bej kutulardan ve kasvetli kasalardan çok farklı görünüyor. Scan’in tasarladığı Deepcool Tristellar üç köşeli yıldızsa, ASUS Republic of Gamers G20CB Oyun Bilgisayarı ise Galler’deki kayrak taşı plakalarından yapılmışa benziyor.

Bu Tristellar PC kasası, geleneksel masaüstü kasası tasarımından çok farklı.

Üzerindeki ‘PC’ etiketin anlamı monitör, fare ve klavye kullanan bir x86 bilgisayar olabilir. Ancak ‘kişisel bilgisayar’ demek mutlaka geleneksel bir masaüstü, laptop ya da iş istasyonu demek değil. Büyük ya da küçük, üst düzey ya da düşük güç sunan, portatif ya da masada duran herhangi bir cihaz olabilir.

Sonuç olarak satın alacağınız bilgisayar türü kullanım amacınıza bağlı. Bazı seçeneklere buradan göz atabilirsiniz.

Ana görüntü telif hakkı: Rawpixel.com/Shutterstock

Bu Makaleyi Paylaş

İlgili Konular

Teknoloji İnovasyonu

Sonra Bunu Oku