Oyun Başladı!

Kendi bilgisayarınızı kurmak hem kolay hem de eğlenceli

 

İkna olmadınız mı? Emin olmanın çok iyi bir yolunu biliyoruz. Intel, yeryüzündeki en büyük LAN partisinde bilgisayar tutkunları için uzmanlık dersleri düzenliyor. Evet, bu, bilgisayar oyuncuları, e-Spor tutkunları ve dijital sanatçılar için dünyanın en büyük festivali olarak bilinen DreamHack Kışı. Ayrıca, DreamHack etkinlikleri İsveç, Fransa, Romanya ve İspanya dahil olmak üzere Avrupa çapında düzenleniyor. Önümüzdeki sezonda Austin’de de bir etkinlik düzenlenecek.

Londra’da yapılan en son Dreamhack etkinliğinde, uygulamalı donanım uzmanı ve OC3D.net kurucusu Tom Logan, DreamHack katılımcılarından birkaç grubu bilgisayar kurma sürecinin başından sonuna kadar bir yolculuğa çıkardı.

Bilgisayar kurmak için en azından, bir kasaya, güç kaynağına, anakarta, CPU’ya, ısı yutucu veya soğutucuya, belleğe ve geleneksel sabit sürücü veya SSD gibi bir depolama cihazına ihtiyacınız var. Evet, sekiz temel bileşen iş görüyor. Ama ayrılmış grafikler, birden çok depolama cihazı vb. istiyorsanız, durum daha karmaşık hale gelebiliyor.

Ayrıca, masaüstü bilgisayarlar, standart bileşenlerle kurulan modüler cihazlar. Uyumluluk bakımından dikkatli bir eşleşme yapılması gereken anakart ve CPU dışında, birçok bileşenle az da olsa esneklik ve çapraz uyumluluk sağlanabiliyor.

Çok popüler olmayan bazı bileşenlerle işi ucuza getirmenin cazibesine kapılmamak lazım

Farkında olmanız gereken temel uyumluluk sorunu, çip ve anakart seçiminde yatıyor. Örneğin, önceden Skylake olarak bilinen yeni 6. Nesil Intel Core işlemciyi kullanan anakartlar, artık daha hızlı DDR4 belleği destekliyor ve işlemci yeni bir yuva tasarımı gerektiriyor. Kendi bilgisayarınızı kuruyorsanız, unutmamanız gereken bazı şeyler var.

Daha pahalı olan DDR4 bellek yerine, daha ucuz olan DDR3 belleği tercih etmenin daha kolay olacağını düşünebilirsiniz, ancak yakında anakartınızın ve çipinizin bu belleği desteklemeyeceğini göreceksiniz. Çipin kendisine gelince, yalnızca kendisi için tasarlanan bir yuva türüne uyacak ve farklı bir yuvaya yerleştirmeyi denerseniz, hem çipi hem de anakartı kırma riskini almış olacaksınız.

Ayrıca çok popüler olmayan bazı bileşenlerle işi ucuza getirmenin cazibesine kapılmamak lazım. Örneğin, çalıştığı sürece güç kaynağının çok da önemli olmadığını düşünebilirsiniz. Logan aynı fikirde değil.

“Güç kaynağını seçerken, markalardan şaşmayın. Ucuz bir güç kaynağı arızalanırsa, süreç esnasında kendisine bağlı olan her şeyi kullanılmaz hale getirebilir. Sisteminizdeki tüm o bileşenleri düşünün. Güç kaynağından birazcık tasarruf edeyim derken bileşenlerin herhangi birini kaybedebilirsiniz.”

Kurulumun en korkunç kısmının bile düşündüğünüz kadar riskli olmadığını öğrenmek sizi şaşırtabilir. “Birçok kişi CPU’yu ve özellikle de CPU’ya ve soğutucuya uygulanan termal macunu dökmekten korkuyor,” diyor Logan. “Ancak bunun iletken olmadığını ve küçük bir dökülmenin hiçbir şeye zarar vermeyeceğini bilmek lazım.”

Muhtemelen acemi birinin bile yapması düşündüğünüz kadar uzun sürmeyecektir. “Evde yapacağınız ilk özel kurulum en fazla iki saat sürecektir,” diyor Logan.

Evde kurulum eğlenceli olmanın yanı sıra, sistem tedarikçisinin sunduklarıyla sınırlı kalmadan, tercih ettiğiniz bileşenleri birleştirme ve eşleştirme konusunda tüm kontrolü elinize almanızı sağlar. Bilgisayarınızı daha iyi tanırsınız ve ileride yükseltmeleri ve düzeltmeleri daha iyi yapabilirsiniz.

Öyleyse, DreamHack’in bir sonraki etkinliğinde binlerce bilgisayar severe katılmaya ne dersiniz? DreamHack hakkında daha fazla bilgi edinmek ve Avrupa’daki DreamHack etkinliklerinin listesini bulmak için http://dreamhack.se/ sitesine gidin. — Jeremy Laird (@lairdinho)

Bu Makaleyi Paylaş

İlgili Konular

Oyun

Sonra Bunu Oku