Oyun Başladı!

Kadın Oyun Geliştiriciler için Güvenli Bir Ortam Oluşturmak

Carli Velocci Author, Kill Screen

İnternet, insanların içindeki en iyi ve en kötü yanlarını ortaya çıkarabiliyor. Bu nedenle insanların fikirlerini paylaşabileceği, birbirlerine öneride bulunabileceği güvenli alanlar yaratmak giderek daha büyük önem kazanıyor.

İşte bu noktada MakeGame, özellikle oyun geliştiriciler için tasarladığı böyle bir ortamla oyuna dahil oluyor. Taciz ve rahatsız etme konularında sıfır tolerans politikası uygulayan forum, misafirlerine samimi bir karşılamayla yaklaşıyor ve her türlü anlaşmazlığı moderatörlerin takdirine bırakıyor.

creating-safe-space-women-game-developers2

Grapefruit Games’te geliştirici olan ve forumlarda yöneticilik yapan Eddie Cameron, MakeGame’de politikalar geliştirirken izin verilen ve verilmeyen davranışlar konusunda çok açık olmaları gerektiğinin bilincinde olduklarını belirtiyor.

“Ortaya çıkarmak ya da önlemek istediğiniz üslubun sağlanmasına yardımcı olacak yazılı bir politikanızın olması önemli,” diyor. “Ancak bu politikayı bir yerde saklı tutup insanların buna uymasını bekleyemezsiniz.”

Oyun tasarımcısı ve MakeGame yöneticisi Merritt Kopas, bu tür politikaların günlük tartışmalarda da yer bulan saygılı bir üslup oluşturmaya yardımcı olduğunu düşünüyor.

“Biri, kuralları ihlal etmese de politikamız açısından soru işaretleri oluşturan bir oyun konsepti ortaya attığında, geliştirilmekte olan oyunda değişikliklerle sonuçlanan yapıcı ve üretken tartışmalara tanık oldum ki bu sektörde çok radikal bir değişim” diyor.

Bu politikaları en başından uygulamaya koyma ihtiyacı pragmatik bir yaklaşımdan ileri geliyor: insanlar kendilerini güvende hissederse, daha fazla şey paylaşır.

“Kısa sürede fark ettik ki geliştiricilerin daha açık olabilmelerinin nedeni topluluğun destekleyici ve samimi olmasıydı,” diye belirtiyor Cameron. “Böylece sitemizi kesinlikle güvenli bir yer haline getirerek bu ortamı desteklemesini sağladık.”

creating-safe-space-women-game-developers3

Birçoğumuzun zamanının çoğunu geçirdiği yer olan İnternette size destek veren bir topluluğun varlığı, çaba göstermeye değecek bir kazanım. Ancak bunu Twitter gibi çok daha büyük ve yönetilmeyen sitelerde gerçekleştirmek çok zor.

MakeGame gibi forumlar, sistemlerine entegre bir güvenlik alanına sahip. Kendinden emin politikalar ve ters giden bir durum olduğunda sizi dinleyip duruma el koyacak kişilerden oluşan destekleyici bir ekip, suistimal gibi durumlarla başa çıkmak için gerekli gücü sağlıyor.

MakeGame, diğer katılımcıların tacizine uğramadan ya da suistimal edilmeden tartışmalara katılmak ya da yorumlar yapmak isteyen herkes için İnterneti daha güvenli bir yer haline getirmenin yollarını gösteriyor.

Cameron, daha güvenli ortamlar oluşturmak isteyen forumlara ve ağlara, talimatları net ve gözardı edilmesi zor bir şekilde ortaya koymalarını öneriyor.

“Ancak diğer forumlar çoğunlukla tacizi ve/veya kendilerine yapılan suistimalleri açıkça belirtenleri koruyabiliyorlar,” diyor.

Kopas da aynı fikirde. “Bir hizmetin kadınlar ve ötekileştirilen diğer gruplar için güvenli olmadığını ve bu grupların şiddet kampanyaları yürüten seri tacizciler tarafından aktif olarak suistimal edildiklerini söylediğimizde bize güvenin,” diyor.

Nefret söylemi ve tehditkar davranışlar için cezalar vererek sorunları geriye dönük olarak düzeltmek mümkün mü?

MakeGame’e baktığımızda, bu işe koyulmanın en iyi yolunun kurallar koymak ve bu kuralları sürekli olarak uygulamak için doğru yöntemi bulmaktan geçtiğini görüyoruz.

Bu Makaleyi Paylaş

İlgili Konular

Oyun

Sonra Bunu Oku