Maker Faire

İşlevsel Moda Eserleri New York Moda Haftasında Görücüye Çıktı

functional-fashion-debuts-at-new-york-fashion-week_2

Akıllı bilezikler, bu yıl NYFW’de öne çıkan parçalardan oldu

Dünya MICA (Akıllı İletişim Aksesuarım) ile tanıştı. Bu akıllı bilezik, Intel ve tanınmış moda evi Opening Ceremony işbirliğiyle tasarlandı. MICA, NYFW’de Opening Ceremony’nin gösterisinde ilk kez meraklılarıyla buluştu ve Spike Jonze ile Jonah Hill’in birlikte yazdığı, Jonze’nin yönettiği tek perdelik, hicivli bir oyun ile tanıtıldı. Gösteride, akıllı bilezik, moda bilincine sahip olanlar için şık bir aksesuar olarak sahneye çıktı.

functional-fashion-debuts-at-new-york-fashion-week_3

 

Tasarımcı Rebecca Minkoff, etkinlikte ilk kez tanıtılan, giyilebilir teknoloji eseri iki bilekliğiyle oradaydı. Biri, sahibine belirlenen kişilerden gelen çağrıları ve mesajları Bluetooth aracılığıyla bildirimde bulunan altın bir bilezik.

functional-fashion-debuts-at-new-york-fashion-week_4

 

Minkoff’un deri bileziği, katlanarak mobil cihazların şarj edilebileceği bir USB kablosu halini alıyor. Minkoff, ayrıca lüks telefon kabı üreticisi Case-Mate işbirliğiyle altın bir telefon şarj cihazı tasarladı.

functional-fashion-debuts-at-new-york-fashion-week_5

 

Artık pilinizin bitmesinden endişelenmenize gerek yok

NYFW’de tanıtılan bir diğer aksesuar inovasyonu da Vivienne Tam el çantası oldu.

functional-fashion-debuts-at-new-york-fashion-week_6

 

Tam, koleksiyonuna kablosuz teknolojiyi katmak için Zeusé ile birlikte çalıştı. Bu şık el çantaları, aynı zamanda telefon şarj istasyonu olarak kullanılabiliyor. İster kabın içinde ister üzerindeyken maksimum 2.2 şarj döngüsü sunuyor.

functional-fashion-debuts-at-new-york-fashion-week_7

 

“Zeusé sayesinde dışarıdayken ve seyahat ederken bu hızlı moda dünyasında tarzımdan ödün vermeden bağlantıda kalabiliyorum,” diyor Tam. “Kablosuz teknolojinin sunduğu özgürlüğe bayılıyorum.”

NYFW’deki en entegre moda teknolojisinin Mercedes-Benz ve CuteCircuit ortaklığında geliştirilen ve moda çadırlarının ortasındaki alanda sergilenen elbise olduğunu söylemek mümkün.

functional-fashion-debuts-at-new-york-fashion-week_8

 

CuteCircuit elbise, en yenilikçi fikirlerden biriydi

Mercedes-Benz sahnesinde, S63 AMG Coupé’nin yanında sergilenen CuteCircuit elbise, kumaşının üzerinde otomobilin NYFW kutlamaları için New York caddelerinde yaptığı gezintiyi anlatan bir video oynuyordu. CuteCircuit moda evi, kumaşın katmanları arasına yerleştirilen özel devre kartıyla teknolojiyi elbisenin içine gizlemiş.

Temalı dijital entegrasyonun en önemli parçasıysa, elbisenin bel çevresinde yer alan ve otomobilin LED ön farlarında yer alan Swarowski kristal tasarım vurgularıyla uyum sağlayan elbise oldu.

functional-fashion-debuts-at-new-york-fashion-week_9

 

“Moda çevrelerinin parçalarımızı teknoloji olarak değil de lüks olarak görmeleri bizi heyecanlandırıyor,” diyor Rosella. “Ortaya çıkan şey bir araçtan daha fazlası. Parçalarımızı öncelikle moda olarak görüyorlar – özel güçleri olan moda tasarımları.”

Ralph Lauren NYFW podyum şovuna bir ön gösterim olarak, The Polo Tech akıllı tişörtü Amerika Açık Tenis Turnuvası’nda ilk kez tanıtılmıştı. Bu spor giysisi, sinir bilimleri, spor tıbbı ve mühendislik uzmanlarının kurduğu Kanadalı biometrik şirketi OMsignal tarafından geliştirilen bir teknolojiye sahip.

functional-fashion-debuts-at-new-york-fashion-week_10

 

Fitness izleme alanında bir adım daha ileri

“Ralph Lauren, sürekli değişen bu modern dünyada giyilebilir teknoloji alanında sektör liderliğine yardımcı olmaktan dolayı büyük heyecan duyuyor,” dedi Ralph Lauren’in oğlu ve reklam, pazarlama, halkla ilişkiler kıdemli başkanı olan David Lauren.

Tişört bir iOS uygulamasıyla eşzamanlı çalışarak giyen kişiye faydalı biometrik istatistikler sunuyor. Kumaş, giyen kişinin kalp atışını ve hareketini izleyen iplik bazlı sensörler ile birlikte dokunmuş.

Dokuma kumaşın izlediği kalp atışı ve solunum verileri, sol göğüs kafesinin yanında tişörte bağlı bir “Tech Box”’ta toplanıyor. Bluetooth ile veriler bir iOS uygulamasına iletiliyor; algoritmalar kalp atışı ve solunum istatistiklerinin yanı sıra stres ve enerji düzeyi gibi performansla ilişkili biometrikleri ölçüyor ve karşılaştırıyor.

functional-fashion-debuts-at-new-york-fashion-week_11

 

“Amacımız, en iyi yaşam tarzını oluşturmak ve yansıtmak,” diyor Lauren. “Sağlıklı ve aktif bir yaşamın bunun en önemli parçası olduğunu düşünüyoruz.”

Intel, Opening Ceremony ile işbirliğinden elde ettiği bilgileri, New York’un Chelsea bölgesinde bir galeri/perakende alanı olan STORY ile işbirliği için kullandı. Modanın teknolojiyle buluştuğu bu proje, içerideki teknolojinin dışarıda nasıl inovasyon sağlayabileceğini göstermeyi amaçlıyor.

Giyilebilir teknolojiyle moda trendinin hızla devam edeceği düşünüldüğünde, kitlelerde teknolojinin günlük yaşamımızla etkileşimi hakkında farkındalık yaratmak çok önemli.

 

Bu Makaleyi Paylaş

İlgili Konular

Moda

Sonra Bunu Oku