Oyun Başladı!

Intel’in IFA 2014’teki Iris Roller Coaster gösterisi. Gerçek Bir Adrenalin Bombası.

Marek Hoffmann Autor, Hemd & Hoodie

Ticaret fuarları, “fuar” olarak bilinir çünkü sergi sahipleri birbirleriyle bir yarış halindedir: en dolu standlara, en ilgi çekici programa ve tabi ki en yeni gelişmeler ve ürünlerin en iyilerine sahip olmak için büyük bir mücadele sergilerler.  En son  IFA fuarı , dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı olduğundan, ziyaretçileri de en iyiyi görmeyi umuyordu. Ve beklediklerini aldılar da.

Bu yıl Intel, dünyada bir ilk olan sanal gerçeklik sistemi, heyecan verici “Intel Iris Roller Coaster” gösterisini ziyaretçilerinin beğenisine sundu. Bu sistem, özellikle ve yalnızca IFA ziyaretçileri için tasarlandı ve geliştirildi. Ziyaretçiler, koltuklarına oturdu ve aksiyonla dolu bir roller coaster macerasına başladılar. Sistem onları, sayısız takla ve dik düşüşlerle nefes kesici düzeyde gerçekçi bir 3D dünyasına taşıdı. Sürüş o kadar gerçekçi ve canlıydı ki fuar öncesinde yapılan testlerde bile bazı yolcular sürüşün durdurulmasını istedi.

Sanki bu dünyadan değil

Intel Iris Pro Graphics ile fantastik bir 3D deneyimi

Intel Iris Pro Graphics, bu hızlı taklalar atan roller coaster’ın itici gücü. 4. Nesil Intel Core işlemciyle birlikte, bu heyecan verici teknoloji kullanıcıların 3D oyunlara özel mükemmel, capcanlı renkli bir multimedya deneyimi yaşamasını sağladı. Intel’in en son ve en güçlü grafik ürünü, doğrudan işlemciye entegredir ve önceki nesil Intel grafik çözümlerinin iki katı performans sunar. Intel Iris Graphics için özel olarak optimize edilen oyunlarda, oyun severler daha hızlı 3D görüntülerden, daha karmaşık renk tonlarından ve daha akışkan hareket kabiliyetinden faydalanırlar.

irispro

Intel’in roller coaster sürüşü, IFA 2014 ziyaretçilerinin tüm beklentilerini karşıladı. Bu sistemin ilk ve en önemli parçası, 3D oyun dünyasında tam bir devrim yaratan sanal gerçeklik kulaklığı Oculus Rift. Dünya genelinde yalnızca birkaç kişinin deneme fırsatı bulduğu bu özel roller coaster simülasyonunda kulaklığın en yeni versiyonu (v.2) kullanıldı.

Bu gerçek yaşam mı? Yoksa bu sadece sanal gerçeklik mi?

Rift Coaster’ın HD tanıtımında dünya genelinde ilk kullanımı

Kulaklık, özel 110 derecelik geniş alan, dikey ve 90 derece yatay görüş açısına ve olağanüstü hızlı hareket sensörlerine sahip. Görüntü içeriği, 1920 x 1080 piksel çözünürlük ile Tam HD olarak görüntülenmiştir. OLED teknolojisi sayesinde, kulaklık yalnızca 2-3 milisaniye çerçeve hızına ve maksimum 75 Hz’ye kadar yenileme hızına sahiptir.

intel-rollercoaster-0012

 

Kullanıcılar başlarını hızlı bir şekilde hareket ettirseler de bulanıklık ya da çizgilenme gibi sorunlarla karşılaşmadılar. 3D deneyimi, Intel’in simülasyonunda esas olarak kullandığı Rift Coaster demosu kullanımıyla daha da iyi hale getirildi.

Bundan daha gerçek olamaz diyebiliriz.

Bu baş döndürücü roller coaster turunu deneme cesareti gösteren herkes bir “ödül” aldı

Intel bir adım daha ileri gitti: Eski roller coaster simülasyonunda hissedilen sarsıntılar ve sallanmalar, “araçtaki” özel hidrolik sistem kullanılarak taklit edildi ve IFA ziyaretçilerine özel gerçekçi bir deneyim sunuldu. Senkronize bir türbülans simülatörüyle, “açık hava temininin” roller coaster’ın hızına göre ayarlanması sağlandı ve böylece tamamıyla unutulmaz bir deneyim yaratıldı.

oculus

Bu baş döndürücü roller coaster macerasını denemeye cesaret edenlere deneyimlerinin hatırası olarak bir fotoğrafları verildi.

intel-rollercoaster-0009

 

Kapak fotoğrafı: Flickr — Austin Kirk (CC BY 2.0)
Ortadaki fotoğraf: Flickr — Marc Dalmulder (CC BY 2.0)

Bu Makaleyi Paylaş

İlgili Konular

Eğlence

Sonra Bunu Oku