Oyun Başladı!

Intel Extreme Masters’ın Gözyaşları ve Mutlulukla Geçen On Yılı

Başlangıçlar

E-spora yeni standartlar getirmek hedefiyle yeni ve prestijli bir oyun yarışmasının ilk sezonu 2006’da gerçekleştirildi. Intel Cuma Gecesi Oyunları Moskova, Paris, Stockholm, Hamburg ve Leipzig olmak üzere beş şehri ziyaret etti. Turnuvalarda o zamanın en popüler iki oyunu olan Counter-Strike 1.6 ve Warcraft III de yer aldı. Sezon, Hanover’deki CeBIT fuarında tamamlandı. Hanover, altı yıldır Intel Extreme Masters (IEM) Dünya Şampiyonası’na ev sahipliği yapıyor.

IEM tarihindeki ilk şampiyonlar, Warcraft III’de Yoan “ToD” Merlo ve final maçında H2k Gaming üyesi Danimarkalı ekibi mağlup eden Polonyalı Pentagram G-Shock Gaming ekibi oldu. Etkinlik inanılmaz bir başarı elde etti ve maçları seyreden taraftarlar, katılımcılar ve izleyiciler arasında duygusal bir bağ oluşmasını sağladı. Bu ilk şampiyona, yıllar içinde e-spor dünyasındaki en prestijli olay haline gelen harika bir serinin yalnızca başlangıcıydı.

PL_iQ_IEM2016_1_IEM 10 years of esport_article_photo_1

E-sporun yükselişi

Intel Extreme Masters’ın inanılmaz başarılı geçen ilk sezonundan sonra, yeni gelişmelerin zamanı gelmişti. Sonraki yıl, IEM üç yerde düzenlendi: Los Angeles, Jönköping ve yine Hanover. O zamanlarda dünyanın en sevilen bilgisayar oyunu olan World of Warcraft’ın turnuvası da ilk kez o yıl düzenlendi. IEM 2007 Dünya Şampiyonası, bir Korelinin kazandığı ilk şampiyona oldu. Warcraft III oyuncusu Park “Lyn” June bu şampiyonayı kazanarak, uluslararası e-spor dünyasında Asya hakimiyeti çağını başlatmış oldu.

Sonraki iki IEM sezonu, serinin ölçeğini aşama aşama arttırdı. 2008–2009 serisinde, ilk kez Kanada, Çin ve Güney Kore olmak üzere üç kıtada dokuz Intel Extreme Masters etkinliği düzenlendi. Dördüncü sezonda, resmi sporlar listesine, Warcraft III’den sonraki ikinci en popüler bireysel oyun olan Quake Live da eklendi. IEM tarihinin en iyi Quake oyuncusu kabul edilen Shane “Rapha” Hendrixsen yenilmezliğini ilan etti. Üç etkinlikte galip gelen Amerikalı oyuncu, 2010 ve 2011 yıllarında iki kez dünya şampiyonu oldu. Dördüncü sezonda Çin’in Chengdu şehrinde özel bir DotA turnuvası düzenlenmesiyle DotA, Intel Extreme Masters tarafından desteklenen beşinci oyun oldu.

PL_iQ_IEM2016_1_IEM 10 years of esport_article_photo_2

Yeni bir çağın başlangıcı

Blizzard’ın en yeni oyunu StarCraft 2 2010’da çıktığı zaman, e-spor batıda yeni bir başarı elde etti. Elektronik sporlarda profesyonelleşme süreci, Twitch.tv veri akışı platformunun doğuşuyla birlikte hızla ivme kazandı. Sonraki tüm Intel Extreme Masters serisi etkinlikleri bu platform üzerinden izlenebildi ve platform reyting rekorları kırdı. Uluslararası ölçekte düzenlenmeye devam eden IEM, halen üç kıtada düzenleniyor ve dünyanın her yerinden e-spor hayranlarını etkisi altına almaya devam ediyor.

IEM tarihinin en unutulmaz anlarından biri, Polonyalı Frag eXecutors ekibinin Dünya Şampiyonası’nın beşinci sezonunda büyük finale çıkışı oldu. “Altın beşli”, efsanevi GeT_RiGhT liderliğindeki İsveçli SK Gaming ekibine karşı kıran kırana mücadele verdikleri yarı final maçının galibi oldu. Polonyalı oyuncular, bu zor zaferin sevinci karşısında gözyaşlarına hakim olamadı. O mutluluk gözyaşları, bugün hala yalnızca Polonya’da değil dünyanın her yerinde seyircilerin hatırında.

Intel Extreme Masters’ın 2011/2012’de düzenlenen altıncı sezonunda son kez Counter-Strike 1.6 oyunu oynandı. Topluluk, bu eski oyuna veda etmenin ve çağa ayak uydurmanın zamanı geldiğini anladı. Onun yerine, oyun listesine League of Legends eklendi. Bu devasa gelişme, Riot Games ürünü hayranlarının gözünden kaçmadı ve bu oyunun görüntüleri daha sonra inanılmaz bir popülarite kazandı.

IEM’in yedinci sezonunda Polonya’nın Katowice şehrinde bir etkinlik yapılacağı duyuruldu.  Bazı Polonyalı e-spor hayranları, Katowice’nin Spodek spor kompleksinde yapılacak devasa bir şampiyonanın başarısından şüphe duymuş olsa da endişelenecek bir şey yoktu. IEM Katowice büyük bir başarı örneği oldu. Etkinlik, bir kez daha elektronik sporların birçok kişinin düşündüğünden çok daha ciddi bir şey olduğunu kanıtladı.  Katowice’deki mücadele, bir oyuncunun unutulmaz bir hamlesiyle tarihe geçti. Enrique “xPeke” Cedeño Martínez, SK Gaming’e karşı oynadığı oyunu tek başına bitirerek, Batı’da bugüne kadar e-spor tarihinin en popüler kaydına imza attı. YouTube’da 7 milyonu aşkın kullanıcı o anları izledi.

ESL’nin lideri olan Ralf Reichert, Polonya’nın Kore’den sonra elektronik sporlarda en büyük ilgi gören ikinci ülke olduğunu onayladı. Bunlar yalnızca rakamlara dayanan çıkarımlar. Katowice yarışması IEM serisinde reyting rekorları kırdı ve Polonya’dan yapılan yayınlar o kadar büyük bir kitle tarafından izlendi ki yabancı ziyaretçiler Polonya’da e-sporun bu kadar popüler olduğuna inanamadı.

En büyük devrim, Intel Extreme Masters’ın sekizinci sezonunda gerçekleşti. Dünya Şampiyonası, ilk kez Hanover’deki CeBIT fuarı yerine Katowice’de düzenlendi. 2013/2014 serisinde, yarışmada dünyanın her yerinde popülerliği artan iki oyun olan StarCraft 2 ve League of Legends yer aldı. Katowice’deki IEM Dünya Şampiyonası tarihi bir an oldu. Etkinlik, tüm zamanların reyting rekorlarını kırdı ve Kim “sOs” Yoo Jin, StarCraft 2 şampiyonasında toplamda yaklaşık 100.000 dolar ödülün sahibi oldu. Bu rakam, serinin tarihinde tek bir oyuncuya ödenen en büyük ödül. Koreli oyuncuya, bu zaferden sonra “yüz bin dolarlık adam” unvanı verildi. League of Legends yarışmasını da Koreli oyuncular kazandı. Böylece altın madalya, serinin finalinde üst üste ikinci kez yalnızca Koreli oyunculara gitmiş oldu.

PL_iQ_IEM2016_1_IEM-10-years-of-esport_article_photo_3_2

Rekor üstüne rekor

Dokuzuncu sezonda, oyun listesine başka bir Blizzard oyunu olan Hearthstone eklendi. Çin’in Shenzhen şehrindeki etkinlikte, kart oyunu hayranlarının çok iyi tanıdığı Honh Konglu oyuncu Jason “Amaz” Chan büyük bir zafere imza attı. O sezon inanılmaz anlarla doluydu. Kore’de “e-sporun tanrısı” olarak bilinen Lee “Flash” Young, Toronto’da zafer kazandığında, hayranları onun büyük liglere geri döneceğini tahmin ediyordu. San Jose’deki üçüncülük ödülü, StarCarft 2’de yarışan Kim “herO” Joon Ho’ya gitti. Köln’de Gambit Gaming ekibi, birçok personel değişikliğine rağmen benzer bir sonuç alarak sahnede liderliğini korumayı başardı. herO ise hala IEM serisinde üç altın madalya alan tek oyuncu. IEM Dünya Şampiyonası, iki yıl üst üste Katowice’de yapıldı. İlk kez bu etkinlikte, taraftarlara League of Legends ve StarCraft 2 Şampiyonalarının ödül havuzunu arttırabilme olanağı sağlandı. Amerikalı ekip Team SoloMid, büyük ödüllerin sahibi olarak Joo “Zest” Sung Wook’un sürdürdüğü Asyalı galibiyet serisine olağanüstü bir şekilde son verdi.

Intel Extreme Masters Katowice 2015, hiç şüphesiz e-spor tarihinin en büyük etkinliği oldu. Yalnızca Twitch üzerinden yayını izleyen kişi sayısı bir milyonu aştı. Uluslararası Kongre Merkezi’ne gelen 100.000’i aşkın ziyaretçi arasında, Polonya’daki heyecan verici atmosferi birebir yaşamak isteyen birçok yabancı ziyaretçi de vardı.   2015’teki etkinlik, CS:GO oyununda bu düzeydeki ilk kadınlar arası şampiyonanın düzenlenmesiyle de önem kazandı. Kadınların e-spor dünyasında artan ilgisini ve önemini anlayan Intel, kadın oyunculara çok daha fazla önem veriyor ve bunu 2016’daki ikinci Intel Challenge Katowice organizasyonunda açıkça gösteriyor.

IEM_3_final_eng

Onuncu Yıldönümü

Prestijli Intel Extreme Masters organizasyonu büyümeye devam ediyor. 10. yıldönümünde IEM’e Heroes of the Storm oyunu da dahil edildi. Counter-Strike hayranları da, dört yılın ardından nihayet en iyi oyuncuları yeniden izleyebilecek olmanın mutluluğunu yaşadı. Counter-Strike: Global Offensive oyununun IEM ana sahnesinde yer alması, dünyada Valve oyunlarının artan rolünü doğrulayan mükemmel ve heyecanlı bir etkinlik oldu.

IEM San Jose etkinliğinde, milyarder Mark Cuban ve Intel CEO’su Brian Krzanich eşsiz bir tanıtım maçı yaptılar. Her iki tarafta profesyonel League of Legends oyuncularının da bulunduğu maçın amacı, yardım için fon toplamaktı. CyberSmile Derneği’ne 38.000 dolardan fazla yardım yapıldı.

IEM serisi, 10 yıldan bu yana dünyanın en iyi e-sporcularına toplamda 4.600.000 dolar ödül kazandırdı. Bu para birçok oyuncunun hayatını değiştirdi. Intel Extreme Masters’daki mükemmel performanslarıyla e-spor topluluğunda zirveye tırmanan oyuncular, binlerce kişiden oluşan taraftar kulüplerinin uluslararası yıldızları oldular. Devam etmekte olan onuncu IEM sezonu dahil, seride toplamda durak veya Dünya Şampiyonası statüsünde 56 etkinlik düzenlenmiş olacak. Bu rakamlar, Intel Extreme Masters’a dünyadaki en uzun süreli ve en aktif profesyonel e-spor yarışması unvanını kazandırıyor.

PL_iQ_IEM2016_4_Women_In_Esports_photo1

Sektör lideri

Intel ve diğer sponsorların uzun yıllar süren desteği ve profesyonel oyuncular ve seyircilerin büyük desteğiyle IEM, e-spor dünyasının en ünlü markası.

Bu Makaleyi Paylaş

İlgili Konular

Oyun

Sonra Bunu Oku