Maker Faire

Intel Edison ve yeni müzik geliştiricilerin yükselişi

Müzik yapımı alanında önemli bir değişim meydana geldi. Yaklaşık on yıl öncesine kadar yazılımın önemi çok büyüktü, ancak bugün hem evde hobi olarak ev otomasyonu sistemi oluşturan müzikseverler hem de çalışmalarında yeni yaratıcı çözümler üreten profesyonel müzik yapımcıları için mikrodenetleyiciler ve işlemciler ön plana çıkıyor.

Doksanlarda, Cubase gibi ücretli ses programlarından Rosegarden gibi açık kaynak rakiplere kadar çeşitli yazılımlar müzik ve ses alanının hakimiydi. Sorun, yazılımın çok karmaşık olması ve bazı programların karmaşık yapısının birçok kullanıcı tarafından anlaşılamamasıydı.

Bu durum, işin teknik kısmını ve ekolayzır veya ses efektlerini kullanmayı bilmeyen birçok profesyonel müzisyen için sorun yaratıyordu. Bir yandan, yazılım kayıt stüdyosu olmadan bağımsız bir şekilde çalışılmasına olanak tanıdı ve bu gelişme müzik yapımını tamamıyla değiştirdi.

Ancak öte yandan, üretilen müziklerin büyük bir kısmı dikkate değer ölçüde birbirine benzer olmaya başladı, çünkü mevcut yazılımlar kullanıcıya özel tasarlanmıyordu ve müzisyenler genellikle genel program ön ayarlarını kullanıyordu.

synth with light

Küçük/büyük donanım çağı

Son yıllarda ses profesyonellerinin ihtiyaçları değişti. Artık kendi elektronik enstrümanlarını geliştirerek “ellerini taşın altına koymaya” çalışıyorlar. Arduino ile uyumlu ve Intel Galileo ya da son zamanlarda Intel Edison gibi Intel mimarisine dayanan geliştirme kartlarının, yeni NUC mini bilgisayar ailesiyle birlikte kullanılması, yepyeni bir çağın yalnızca başlangıcı.

Bu ürünler, yaratıcı özgürlüğün sınırlarını kaldırıyor. Son yıllarda enstrümanlarını kaydetmek için bilgisayarları kullanmayı öğrenen profesyonel müzisyenlerin geleceği, bu yeni donanımda yatıyor.

Artık Kendin Yap (DIY) veya Amatör Geliştiriciler (Maker) çağı denilen çağdayız; istediğiniz her şeyi geliştirmek, icat etmek ve test etmek mümkün. Ayrıca, tüm bunları artık oldukça düşük maliyetlerle yapabiliyoruz. Intel Edison veya Intel Galileo kartı, 40 ila 60 sterline mal oluyor; tüm özelliklere sahip bir mini bilgisayar olan Intel NUC 250 sterlinden düşük bir fiyata satın alınabiliyor.

nuc müzik

Uygun fiyatlarla özgürlük

Bu gelişmelerin çok az teknoloji ve bilgisayar tutkununu veya profesyoneli ilgilendirdiğini düşünebilirsiniz, nitekim bu kısmen doğru. Ancak bahsettiğim gibi, bu yalnızca başlangıç. Bu teknolojinin potansiyeli o kadar fazla ki gelecekte neler için kullanılacağını tam olarak kavrayamıyoruz.

Kesin olan bir şey var. Farklı alanlarda çalışan profesyonellerin örneğin mühendislerin ve müzisyenlerin işbirliği yapmaları çok önemli. İnternette özellikle ses ve müzik alanında Intel Edison kullanımını anlayan çevrimiçi eğitim videolarının sayısına bakmanız yeterli. Üretilen işler basit, ama ilham kaynağı oluyorlar ve üzerine geliştirmeler yapılabilecek faydalı bir temel oluşturuyorlar.

Super Mario Kardeşler’in müziğini Intel Edison’da oynatmak veya ses kartı ve MIDI klavye ile birlikte kullanmak ve SoundFonts değerlerini değiştirmek çok iyi birer başlangıç noktası olabilir. Örneğin, Intel Quark SoC’ta oynatılacak özgün bir müzik oluşturabilir ve belki de oynat komutunu vermek için bir sensör kullanabiliriz.

Müziğin geleceği, gelenekten ilham alarak sürekli değişen bir zanaat olan yeni enstrümanların icadı etrafında şekillenecek. Bu, insanoğlunun yeni sesler üretme ve yeni fiziksel etkileşimler gerçekleştirme ihtiyacından doğan bir zanaat. Müzik enstrümanlarına özgü, vücudunuza dayadığınızda sizin bir uzantınızmış hissi veren etkileşimlerden bahsediyoruz. Kullandığımız araçlar, yaratıcı düşüncemizin bir uzantısı, kollarımız, ayaklarımız, en uzun parmağımız haline gelecek.

Bazı açılardan, bu yeni gelişmeler ilk zamanların elektronik müziğinde yirminci yüzyılın başlarına uzanan benzer bir konsepte dayanıyor. Theremin veya Ondes Martenot gibi enstrümanlar, istediğimiz gibi doldurduğumuz bu “küçük kutular” sayesinde tamamıyla çağdaş bir ortamda yeniden tasavvur edildi. Thud Rumble’ın Intel Edison ile pikabı nasıl yeniden icat ettiğini aşağıdaki videoda izleyin.

Önümüzde keşfedilecek bir yol var

Son birkaç yıldır bu yola girmiş bulunuyoruz. Fikirlerimizin başkalarının ellerinde ve düşüncelerinde büyüyebilmesi, değişebilmesi ve yeni şekiller alabilmesi için yaratmak ve paylaşmak çok önemli.

Son yıllarda yeni müzik enstrümanlarımı tanımlamak için “ilkel elektronika” ifadesini kullanıyorum. İzlememiz gereken yol haritasının elektronikanın öncülerinin benimsedikleri yaklaşıma çok benzer olduğunu düşünüyorum. Tek fark, günümüzde her şeyin çok daha sezgisel olması.

Neredeyse tüm bir elektronik müzik geçmişi baştan başlayabilir; akademik araştırmalar, atölye çalışmaları ve belirli bir ürünün geliştirilmesini destekleyen pazarın dışında birçok yönde gelişim gösterebilir. Elektronik müzik, küçük bir kutuda başlar ve evimizin dört duvarında, kendi laboratuvarımızda gelişir. İnsanlar ve hatta gelenekçiler arasında bile sohbet konusu olur ve merak uyandırır.

Tüm ihtiyacımız olan bir fotosel ve iki satırlık bir koddur. Yeni müzik materyalleri ve yeni elektronik enstrümanlar üretme şeklimizi yenilemek ve değiştirmek için yalnızca bunlara ihtiyacımız var. O nedenle sıkı durun: Bu yalnızca başlangıç! — Antonio Mainenti

Bu Makaleyi Paylaş

İlgili Konular

Eğlence

Sonra Bunu Oku