Oyun Başladı!

Hız aşırtmayla bilgisayarınızda hızlı bir performans artışını nasıl sağlarsınız?

 

Kim bilgisayarının performansını yükseltmek istemez ki? Hele bir de ücretsizse? İşte o zaman tadından yenmez. Öyleyse, alkışlar işlemci hız aşırtmaya geliyor. Temel fikir çok basit: Bilgisayarınızın işlemcisinin işletim frekansını arttırırsanız, karşılığında daha fazla performans elde edersiniz. Peki gerçekte bu nasıl yapılıyor?

Kısa bir Google araması, çoğu mükemmel olan sayısız sonuç verecektir. Ama hiçbir şey uzmanların yardımıyla uygulamalı olarak alınan bir dersin yerini tutmaz. Bu aklınıza yatıyorsa, bir LAN partisine davetlisiniz. DreamHack Winter, kendi kategorisinde dünyanın en büyük etkinliği.

Bilgisayar oyuncuları, e-Spor tutkunları ve dijital sanatçılar için dünyanın en büyük festivali olan DreamHack, İsveç, Fransa, Romanya ve İspanya dahil Avrupa çapında düzenleniyor. Intel, bilgisayar tutkunlarının sistemlerinden en iyi verimi almaları için DreamHack Winter’da uzmanlık dersleri düzenliyor.

Londra’da yapılan en son Dreamhack etkinliğinde, OC3D.net kurucusu ve ünlü bilgisayar donanımı gurusu Tom Logan, atölye çalışmasına katılanlara hız aşırtma uzmanlık dersi verdi.

Logan’ın belirttiği gibi, Intel’in en yeni CPU’larının az da olsa entegre otomatik hız aşırtma özelliği olduğunu söyleyebiliriz. Intel Turbo Boost teknolojisi, ani yük artışlarında işlemci performansını arttırır ve otomatik olarak işlemci çekirdeklerinin ölçülen işletim frekansından daha hızlı çalışmasını sağlayabilir.

CPU bölücü ve voltaj gibi ayarlarla oynayarak önemli ölçüde daha yüksek performans elde edebilirsiniz

Intel Core i7-6700K örneğine bakalım. “Kutusundan çıktığında 4 GHz hıza sahiptir, maksimum 4,2 GHz hıza erişebilir, ancak hız aşırtmayla nasıl daha iyi performans elde edebileceğinizi gösterebiliriz,” diyor Logan. Bazı bilgisayar anakartları, bir anahtara vuruşunuzla daha fazla hız verebilecek otomatik hız aşırtma özelliklerine sahiptir. Ancak bir sonraki adımı atmak ve daha fazla performansa erişmek istiyorsanız, manuel ayar yapmanız gerekir.

CPU bölücü ve voltaj gibi ayarlarla oynayarak önemli ölçüde daha yüksek performans elde edebilirsiniz. BIOS ayarlarındaki tüm önemli değişikliklerde olduğu gibi, her zaman dikkatli olmanız ve büyük atlayışlar yerine küçük adımlarla değişikler yapmanız gerekir. Bununla birlikte, en yeni anakartlarda ayarları varsayılana sıfırlayabilecek düğmeler veya anahtarlar mevcuttur. Bu sayede risk nispeten düşüktür.

Tabi ki bir CPU’nun ne kadar hızlı çalışabileceğini belirleyen, güç kaynağınızın kalitesi, soğutucu performansı, bilgisayar kasanızdaki hava akışı, CPU modeli ve daha birçok değişken var. Peki en önemli faktör hangisi? Logan’a göre “hız aşırtıyorsanız, soğutma para yatırmanız gereken en önemli faktör.”

Başka bir deyişle iyi bir CPU soğutucu alın. Dahası, Logan’a göre CPU’nuzun belirli bir hıza çıkması hep bu hızda kalacağı anlamına gelmiyor. “Her büyük ayar değişikliğinde 30 dakikalık kararlılık testi yapıyorum. Yeni ayardan memnun olduğunuzu düşündüğünüzde, en az üç ila dört saat arasında çalıştırın ve gerçekten ısınmasını sağlayın,” diyor Logan. Buna rağmen hala kararlı bir performans gösteriyorsa, hazırsınız demektir.

Logan, ayrıca hız aşırtmanın yalnızca hızdan ibaret olmadığını düşünüyor. “Atölye çalışması çok iyi geçti, çünkü bir grubun sistemlerinde maksimum düzeyde hız aşırtmalarını, diğer grubun ise daha soğuk ve sessiz bir çalışma için voltajı düşürmelerini istedik. Hız aşırtmanın en harika yanı bu. Daha fazla performans, daha düşük sıcaklık ve daha az gürültü. Hepsini bilgisayarınızın BIOS menüsünden ayarlayabilirsiniz.”

Gerçekten çok çalışır ve bu işte uzmanlaşırsanız hepsini birden yapmanız mümkün. Daha yüksek performansı, daha az gürültü ve daha düşük sıcaklıklarla elde edebilirsiniz. Tam anlamıyla herkesin kârlı çıktığı bir durum. Kulağa güzel geliyorsa, bir sonraki DreamHack etkinliğine uğrayıp binlerce bilgisayar ve oyun tutkunuyla buluşmaya ne dersiniz? DreamHack Winter hakkında daha fazla bilgi almak ve Avrupa’daki yaklaşan DreamHack etkinliklerinin listesini bulmak için http://dreamhack.se/ adresini ziyaret edin — Jeremy Laird (@lairdinho)

Bu Makaleyi Paylaş

İlgili Konular

Oyun

Sonra Bunu Oku