Oyun Başladı!

Gökdelen Video Oyunları, Geleceğin Akıllı Şehrinde Keşfe Çıkıyor!

Akıllı şehrin geleceğinin dikey binalar üzerine kurulabileceğini biliyor muydunuz? Her alanın altın değerinde olduğu ve gelişigüzel yayılma nedeniyle şehirlerin yönetiminin giderek zorlaştığı bu çağda, birçok mimar ve şehir planlamacı dışa doğru genişleme yerine, büyük kuleler ve mega gökdelenler inşa ederek yukarı doğru genişlemeyi düşünür oldu.

Bu senaryoda, birbirine bağlı kuleler bulutlara doğru yükseliyor; daireler, parklar, hastaneler, sinemalar, mağazalar, enerji santralleri, dikey gıda üretimi tesisleri ve zemin seviyesi metropollerde görmeye alıştığımız her şeyi göklere çıkarıyor.

Örneğin Luca Curci Architects tarafından tasarlanan bir konsept, denize inşa edilen devasa bir modüller yapıyı öngörüyor. Bu yapıyı oluşturan her modülün 72 metre yükseklikte, 120 metre genişlikte olması, çeşitli konut türlerinde yaklaşık 2500 kişiyi barındırması ve 20.000 metrekare bahçe alanı sunması düşünülüyor.

Vertical City: A Solution for Sustainable Living adlı bir kitabın yazarlarının öne sürdüğü başka bir futüristik akıllı şehir fikri ise, gökyüzü köprüleri ve zemin düzeyinde yollarla birbirine bağlı olan, çok sayıda kendi kendine yeten, çevre dostu mega kulelerden oluşan bir ağın kurulmasını öngörüyor.

Şehirler nasıl ki köylerin ve kasabaların bir araya gelmesiyle oluştuysa, dikey şehirlerin de geleneksel konutlardan uyarlanan küçük dikey topluluklar olarak gelişmeye başlayacağı düşünülüyor.

Bu tür daha küçük ölçekli akıllı şehir tasarımlarını şimdiden görmeye başladık. Singapur’da 2013’te tamamlanan altıgen şeklinde düzenlenmiş üst üste dairelerden oluşan bir yapı, orada yaşayan binlerce kişi için çatı terasları, plazalar, spor salonları gibi ortak kullanım amaçlı birçok kapalı ve açık alan yaratmak üzere tasarlandı.

Gökdelenlere ormanları dahil etmek gibi bir fikir de var. Milano’da bu şekilde inşa edilen iki kule, 2015’te dünyanın en iyi uzun binası ödülünü aldı. Dünyanın her yerindeki büyük şehirlerde benzer projeler planlanıyor veya öneriliyor. Sidney’deki One Central Park ve Ho Chi Minh City’deki Diamond Lotus bunlara verilebilecek örneklerden.

One Central Park akıllı şehir gelişimi
Sidney’in One Central Park konsepti doğayı kucaklıyor. Kaynak: 2016 PTW Architects.

Video oyunları da dikey şehir konseptini keşfetmeye başladı. SimCity serisi, kendi kendine yeten farklı mega kule yapılarına uzun zamandır yer veriyor. SimCity 2000’de yer alan Arco olarak adlandırılan dört farklı yapı da bunlardan biri. Bununla birlikte, şu anda geliştirme aşamasında olan iki oyun dikey yaşamı ön plana çıkarıyor.

BalanCity, ahşap bloklarla bina yapımından ilham alarak eğlenceli ve neşeli bir yaklaşım benimsiyor. Burada amaç, havaalanları, ofisler, evler, enerji santralleri, fabrikalar, ulaştırma ve diğer binaları ve hizmetleri, bir platform üzerinde dik bir şekilde dengede duran yüzen bir şehirde birbiri üzerine rastgele dizmek.

Bina dağıtımını yaparken dengeyi sağlayamazsanız, akıllı şehriniz devriliyor.

Block’hood ise daha çok gerçek mimari ve şehir teorisine dayanıyor. Mimarlar tarafından geliştirilen oyun, size yaklaşık olarak bir şehir bloğu genişliğinde bir alan ve sürdürülebilir bir mikroşehir kurmak için ihtiyacınız olan 96 modüler parçanın bulunduğu bir kitaplık veriyor.

Sistemlerin tamamı birbirini besliyor, bu nedenle serbest zaman, iş, enerji, su, atık ve diğer ihtiyaçlar arasında denge kurmanız gerekiyor. Oyun, şehir ekolojisi ve entropisi için hem bir el kitabı hem de test alanı görevi görüyor.

Block'hood akıllı şehir simülatörü
Block’hood, eğlenceli bir oyunu mimari ve şehir teorisiyle birleştiriyor.

Şehirlerin toprakları ve diğer kısıtlı kaynakları nasıl verimli bir şekilde kullanabileceklerini ve kentsel çevre ile doğanın daha iyi bir şekilde bir arada olacağı bir geleceğin nasıl kurulabileceğini tasavvur etmeyi ve anlamayı sağlıyor.

Bunun en iyi yanı ise, geleceğe yönelik birçok mimari konseptten farklı olarak, şehirlerimiz dışa genişlemeyi bırakıp bulutlara yükselirken, herkesin gelecekteki yaşamımıza dair kendi vizyonu geliştirmesine olanak tanıması; iş ve eğlence, barınma ve bunları destekleyen tesislerin nasıl şekilde değiştireceğini düşünmesini sağlaması.

Bu Makaleyi Paylaş

İlgili Konular

Oyun Yaşam tarzı

Sonra Bunu Oku