Sağlık

Geleceğin ofisi daha akıllı ve daha üretken olacak

Dean Evans Technology Writer Twitter

Ofislerin geleceği hakkında çok şey yazıldı. Bazıları geleceğin ofisinde bizi paylaşımlı masaların ve ortak ofislerin beklediğini, bazılarıysa yerel ortak çalışma alanlarının ve sanal gerçeklik ile gerçekleştirilecek toplantıların beklediğini söylüyor. Tabii bir de hiç ofiste çalışmama olasılığı var.

Teknoloji, bugün ve yarın nerede çalıştığınız fark etmeksizin daha sağlıklı ve daha üretken bir çalışma ortamı yaratmanıza yardımcı olabilir.

Ayakta kullanılabilen masaların oturarak çalışılan masalara göre daha sağlıklı olduğunu biliniyor. Uzun süre oturmak kaslarınızın yağ yakma işlevini durduruyor, duruşunuzu olumsuz etkiliyor (bir Lumo Lift ile bunu izleyebilirsiniz) ve kan akışını yavaşlatarak beyin fonksiyonunu da yavaşlatabiliyor.

Yer çekimine karşı koyan Altwork Station, 5900 dolarlık fiyatıyla sizi şaşırtabilir. Ancak ReadyDesk gibi daha basit (ve daha ucuz) bir çözüm, oturarak çalışma alanını daha konforlu bir ayakta çalışma alanına dönüştürebilir.

Oturmanız gerekiyorsa tek bir yerde kalmamaya çalışın. En yeni ve ergonomik sandalyelerden kullanıyor olsanız da kalkıp ara vermenizi, bacaklarınızı esnetmenizi ve gözlerinizi dinlendirmenizi hatırlatan uygulamalar veya zamanlayıcılar kullanın. Ofis sandalyesinden kalkarak bir saat ayakta çalışmayı ya da armut koltuk veya egzersiz topu gibi farklı bir sandalyeye geçmeyi düşünebilirsiniz.

Konfor, ofis sıcaklığı ve aydınlatma gibi ilk anda anlaşılmayan faktörlere de bağlı olabilir. ABD’de yapılan bir çalışma, yeşil sertifikalı binalarda çalışanların “sertifikalı olmayan binalarda çalışanlara kıyasla bilişsel işlev testlerinde %26,4 daha yüksek puan aldıklarını ve sağlıksız bina sendromu belirtilerini %30 oranında daha az gösterdiklerini” ortaya koydu.

Sertifikasız bir binada çalışıyorsanız ve bunu (ya da ofis ortamını) değiştiremiyorsanız, sıcaklık, hava kalitesi, dekorasyon ve aydınlatma gibi çalışanların daha memnun olmasını sağlayan bazı temel İç Mekan Ortam Kalitesi öğeleri üzerinde çalışabilirsiniz.

Dağınık bir masa üretkenliğinizi ve sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. (Görüntü telif hakkı: Shutterstock/thodonal88)

Mesela Netatmo Weather Station (İç Mekan Modülü) gibi bir cihaz, gürültü düzeyi, nem oranı, sıcaklık ve hava kalitesi (CO2) gibi faktörleri izleyerek çalışma alanınızı daha ayrıntılı bir şekilde analiz etmenizi sağlayabilir. Ayrıca, masanıza bir bitki koymanın üretkenliği ve dikkati arttırdığı da kanıtlanmıştır.

Konfor ve rahatlık birbirini destekler. Düzenli bir masa ile ihtiyacınız olan her şeyin yakınınızda olması arasında bir denge kurulması gerekir.

  • Kimin yazıcıya ihtiyacı var ki? Google Drive ve Google Dokümanlar ile artık gerçek anlamda kağıtsız bir ofiste çalışabilirsiniz. Önemli belgelerinizi çevrimiçi sakladığınızda, konum ya da cihaz fark etmeksizin her zaman belgelerinize ulaşabilirsini
  • Aeropress kahve makinesi ve Ember kupa ile mükemmel kahvenizi yapabilir ve daha uzun süre sıcak tutabilirsiniz. (Çay için Intel Edison ile geliştirilen Teforia demliği deneyin.) Tek ihtiyacınız olan bir su ısıtıcı.
  • Livescribe 3 Smartpen ile aldığınız notları anında dijital ortama aktarabilirsiniz. Yeniden yazmakla zaman harcamanıza gerek yok.
  • Amazon Echo ile ofiste dinlemeyi en çok sevdiğiniz müzikleri Spotify, Amazon Music ve TuneIn üzerinden sesli olarak seçebilirsiniz.
  • Lenovo Yoga 910 veya HP ENVY x360 gibi modern bir 2’si 1 Arada laptop ile dilediğiniz yerde, isterseniz oturarak isterseniz ayakta çalışabilirsiniz. Masanızda her zamanki laptop modunda çalışabilir ya da ekranını ayırarak cihazınızı mobil bir tablet bilgisayara dönüştürebilirsiniz.

Birçoğumuz için beş yıl sonra geleneksel ofisler yok olabilir. Teknoloji şimdiden istediğimiz her yerden çalışmamızı mümkün kılıyor. Tek ihtiyacınız olan yeni bir 2’si 1 Arada laptop, kablosuz bağlantı ve gürültü engelleyici bir kulaklık. Ama yine de şu Ember kupadan alacağım. Çayım yine soğudu.

Ana görüntü telif hakkı: Shutterstock/i3d

Bu Makaleyi Paylaş

İlgili Konular

Sağlık

Sonra Bunu Oku