Oyun Başladı!

Fun&Serious Game Festival, the Oscars of Gaming

Eski ve başarılı her sektörde yılda en az bir kez o sektörün tutkunları, profesyoneller, gazeteciler ve meraklılarının katılımıyla ödül törenleri düzenlenir. Film sektöründe Oscar ödülleri, müzik sektöründe Grammy ve modada ise trendlerin belirlendiği ve dünyaya tanıtıldığı Milan Moda Haftası gibi etkinliklerde dünyanın en prestijli film yapımcıları, müzisyenleri ve tasarımcıları buluşurlar.

Eğlence Oyunları ve Ciddi Oyunlar Festivali

Video oyunları dünyasında ise ilki 2011’de düzenlenen Eğlence Oyunları ve Ciddi Oyunlar Festivali, dünyanın en iyi geliştiricilerini, sanatçıları, girişimcileri ve yapımcıları İspanya’da bir araya getiriyor. Bilbao’da düzenlenen festivalin etkinlikleri, Guggenheim Müzesi, Euskalduna Konferans Merkezi, Alhóndiga Bilbao ve Campos Elíseos Tiyatrosu gibi mekanlarda gerçekleşiyor.

Etkinliğin dördüncüsü bu Kasım’da düzenlenecek ve çeşitli kategorilerde 2014 yılının en iyi eğlence oyunlarına ve öne çıkan ciddi oyunlara ödüller dağıtılacak. Pek çoğumuz da bu “ciddi oyun” da nedir diye merak ediyor olabilir. Sektörde ciddi oyunlar, tıp, eğitim, havacılık ve kültür gibi sektörlerde kullanılan oyunlar olarak tanımlanıyor.

Ancak Eğlence Oyunları ve Ciddi Oyunlar Festivali tek bir basit etkinlikten daha fazlasını içeriyor. Konferanslar, etkinlikler, e-sporlar, konuşmalar, girişimcilik, networking, filmler ve video oyunları ve hatta YouTube’da ün kazananlar, uluslararası önem kazanan bu festivalde yer alacak.

Electronic Arts şirketinin kurucusu Trip Hawkins’in konuşmacı listesinde yer alacağı şimdiden duyuruldu

Geçen yıl düzenlenen etkinliğe Eidos’un Eski Başkanı ve Tomb Raider ve Hitman gibi oyunların geliştirilmesinde önemli bir rol oynayan Ian Livingstone katılmıştı. Candy Crush Saga’nın yaratıcısı ve Rayman Legends ile Assassin’s Creed’in geliştiricisi Tommy Palm da video oyunlarının arkasındaki yaratıcı süreç hakkında bir konuşma yapmıştı.

 Bu yıl da bir o kadar etkileyici. Electronic Arts şirketinin kurucusu Trip Hawkins ile video oyunları sektöründeki en deneyimli kişilerden biri olan ve Fable gibi serilerin yaratıcısı Peter Molyneux’nun adı da konuşmacı listesinde yer alıyor. Kısa bir tanıtım filmini buradan izleyebilirsiniz:

 

Yeni stüdyolar ve girişimci projeler

Bağımsız stüdyolar da etkinlikte önemli bir rol üstelenecek, ayrıca festivale Tequila Works gibi İspanyol geliştiriciler de katılacak. Finansman sorunları ve paraya dönüştürme modelleri gibi konuların ele alınacağı atölye çalışmasına, BioWare’ın kurucu ortağı ve Mass Effect ve Dragon Age gibi serilerin kurucusu olan Ray Muzyka da katılacak ve başarının sırları ile girişimci liderliğin önemi hakkında görüşlerini paylaşacak.

Akıllı telefonlar ve oyunlaştırma da ele alınacak konular arasında. Son yıllarda, video oyun sektöründe mobil cihazların yükselişi; oyunların daha geniş bir halk kitlesine yayılmasını ve yenilikçi fikirleri olan yeni şirketlerin doğuşunu destekledi.

Bu nedenle bu yılki festivalde, yalnızca mobil pazarına ve uygulamalara özel bir konferans düzenlenecek ve sektör oyuncuları yeni olasılıklar ile trendleri tartışacak. Rovio’nun eski başkanı ve Angry Birds’ün geliştiricisi, networking bakımından ve başarı hikayelerinin analizinde önemli bir rol oynayacak.

Tarihi başarılardan bahsederken, festivalin şimdiden Yılın En İyi Video Oyunu adaylarını da duyurduğunu söylemeden geçmeyelim. Geçen yılın kazananları Uncharted 3, Halo 4, ve Grand Theft Auto V oyunlarıydı. Bu yıl, Destiny, Evolve, Bayonetta 2 ve Valiant Hearts gibi oyunlar ödüle aday gösterildi.

Festival, genel oyuncular, girişimciler, profesyonel olarak e-sporlarla uğraşanlar ya da yalnızca bu dünyayı merak edenler için ama özellikle de video oyunları ve oyun kültürü tutkunları için kaçırılmaması gereken uluslararası bir etkinlik. Oyun sektörünün en iyi uluslararası geliştiricileri, sanatçılar ve diğer önemli oyuncular yılda bir kez Bilbao’da buluşuyor ve unutulmaz bir etkinliğin parçası oluyor. Sizce yılın en iyi video oyunu hangisi?

Bu Makaleyi Paylaş

İlgili Konular

Eğlence

Sonra Bunu Oku