Oyun Başladı!

Feminist Video Oyunu Bedensel Pozitifliği Arttırıyor

Tom Amca’nın Kulübesi‘nden Benim Cici Silahım‘a, her türden eserlerin yaratıcıları, yapımcıları ve sanatçılar, dünyada değişim yaratmak için yeteneklerini kullanmıştır. Oyun geliştiriciler de paylarına düşeni yapıyor.

Toplumun iyiliğine odaklanan geliştiricilerin oyunlarının bulunduğu Games for Change web sitesinde bunu rahatlıkla görebiliyoruz.

Oyuncunun Orwell’ın yarattıklarına benzer bir toplumda kamuoyunu yönlendiren bir gazetenin baş editörü olduğu veya sınır kontrolü yetkililerinden kaçmayı uman bir göçmen rolüne büründüğü oyunlarla Slam City Oracles, kendini ifade etmeye ve dünyada işgal ettiğimiz alana oyunsal bir yaklaşımla ön plana çıkıyor.

Garip fikirleri destekleyen, kaygılardan uzak Slam City Oracles, oyuncuları yoksulluk ve küresel ısınma hakkında eğitmeyi amaçlayan diğer birçok “ciddi oyuna” karşı kendi oyunlarını sunuyor.

“Ciddi ve kişisel oyunları daha geniş kitlelere yaymak ve ölçülebilir sonuçlara daha az odaklanmak iyi bir başlangıç olacaktır,” diyor oyunun tasarımcısı Jane Friedhoff.

“Tüketen kişilerde bir tür kelebek etkisi yaratabilecek kültürdeki küçük dalgalanmalara odaklanmak istiyorum.”

slowgif

Slam City Oracles, oyuncuları, farklı ortamlar üzerinde uçup binalara çarparak büyük ve eğlenceli kargaşalar çıkaran iki genç kız rolüne sokan, işbirlikçi ve rekabetçi bir feminist aksiyon video oyunu.

Kızlar büyük bir etki yaratıyor: Tramplen gibi çeşitli nesneleri kullanarak daha yüksek uçakların üzerine çıkan kızlar, yollarına çıkan dönme dolaplara ve başka bir çok Karnaval eşyalarına çarpıyor.

 

Gürültülü kız asi müzik tonu belirliyor ve nabzı arttıran iki dakikalık zamanlayıcı görevi görüyor. Böylece oyun, eğitimden çok eğlence amaçlı olduğu hissini veriyor. Yine de oyun, birçok maskülen güç oyunlarının kahkahalarla gülünen eğlenceli bir antitezi gibi görünebilir.

New York Üniversitesi’nin 2014’teki No Quarter sergisi için geliştirilen Friedhoff’un oyunu, Katamari Damacy’den ilham alan, garipliğin ve yaramazlığın kızsal bir güç ve enerjiyle birleşmesinden oluşuyor. Estetiği, şaşırtıcı Hohokum’u hatırlatıyor, ancak tuhaflığın yerini feminen-punk bir cazibeye bırakıyor.

slam_city_oracles_2_no_credit

Slam City Oracles’dan Friedhoff, oyunculara ders vermek için yola çıkmamış, oyunda kendini hissettiren oyuncu, feminist bir ruhu benimsemiş.

“Oyunlarımın oyunculara kendilerini küçük bir çocukmuş gibi hissettirmelerini istiyorum. Oyunlarımda insanları içine dalmaya cesaretlendiren çok büyük yaprak yığınları var,” diye açıklıyor Friedhoff.

“Ben içine dönük bir insanım, biraz sessizim, bu nedenle her zaman bu tür şeyler yapmak için bahanem olan alanlar yaratmak istiyorum.”

slam_city_oracles_1

Slam City Oracles, utangaç oyuncuların kendilerini serbest bırakabilecekleri, kelimenin tam anlamıyla (sanal) ağırlıklarını hissettirecekleri bir ortam sunuyor.

Oyuncu yalnızca eğlence yönünün farkında olsa bile, Friedhoff sık sık kızların “daha fazla yer kaplamalarına” ve seslerini duyurmalarına yardımcı olmanın önemini vurguluyor. Feminist idealleri öğretmek ile eğlendirmenin birbirini engelleyen hedefler olmadığını düşünüyor.

Oyun dünyasında, oyuncular bulundukları alana neredeyse tamamen hakimler, düşman yok, ölmek yok, istediklerini yapmalarını önleyecek hiçbir şey yok. Anaakım oyunları, “erkek gücü fantezileri” olarak düşünmek yaygın bir yaklaşım, ancak Slam City Oracles bu standardı reddediyor.

GIFSCHOOL1

 

Güç fantezisinin fizikselliğini benimseyerek, tamamen feminen bir deneyim sunarak karşılık veriyor. Slam City Oracles nesnelerin düzenini yok ediyor.

“Kaosun en güzel yanı, insana yönünü kaybettirmesi ve mevcut bakış açısından sarsılarak çıkmaya zorlaması,” diyor Friedhoff.

“Bu haz veren panik, sanki bizi bu düşüncelere itiyor. Bir tür sihir. Kaos, oyun dünyasının gerçek yaşamınızla birleştiği anlar yaratıyor.”

slam_city_oracles_no_credit

Slam City Oracles, oyuncuların gerçekliğin doğasına olan şüphesini geçici olarak durdurmayı ummuyor. Bunun yerine, oyunlar sayesinde eğlenceli, beklenmedik ve örtülü bir şekilde insanların beden standartlarının ötesini görmelerine yardımcı oluyor.

“Çoğunlukla insanlar Slam City Oracles’ın amacını hemen anlıyor: yani arkadaşlarınızla güzel zaman geçirmek,” diyor Friedhoff.

“Oyuncular anında gülmeye başlıyorlar ve bence bu gerçekten iyiye işaret. Kahkaha çok dürüst bir tepki.”

“Değişim için oyun” genellikle oyunculara oyun içeriği aracılığıyla önemli dersler veren oyunlar anlamına gelse de Slam City Oracles alternatif bir yaklaşımı benimsiyor. Bazen yalnızca farklı olmak ve bir yerde ağırlığını hissettirmek bile kendi başına progresif olabiliyor.

Bu Makaleyi Paylaş

İlgili Konular

Oyun

Sonra Bunu Oku