Oyun Başladı!

En İyi Oyun Deneyimini Büyük Ekranlarda Sunan 7 Taşınabilir Indie Oyun

 

Ethan Gach Writer Twitter

Bu basit indie oyunları her cihazda oynamak mümkün, ancak sosyal ortamlarda büyük televizyon ekranlarında aktarıldıklarında en iyi deneyimi sunuyorlar.

Teknolojideki gelişmeler, her geçen yıl daha büyük ve daha göz alıcı oyunlar yaratılmasını sağlıyor, ancak ana akımın dışında çeşitli cihazlarda ve ekran boyutlarında iyi bir şekilde oynanan yaratıcı ve eğlenceli bağımsız oyunlar da mevcut.

Birçok küçük stüdyo, daha büyük stüdyoların tasarladığı oyunlarla yarışan inanılmaz maceralar yaratmak için inovatif tasarım teknikleri kullanıyor. Bunlar genellikle ileri düzey bir işlemci ve grafik çipleri gerektirmeden büyüleyici pikseller ve 2 boyutlu bir sanat sergiliyorlar. Bu sayede bu oyunlar, HDMI kullanılarak televizyonlara ve monitörlere takılabilen küçük bir bilgisayar olan Intel Compute Stick gibi farklı cihazlarda çalışıyor.

Akıllı telefon, tablet veya laptop ile Beglitched gibi süslü remiksleri veya Noct gibi müziklerle desteklenen korkunç zombi oyunlarını oynamak hem hızlı hem de kolay. Ancak bu oyunları geniş bir oturma odasında televizyon ekranında oynamak daha yoğun bir deneyim sunmanın yanı sıra sosyalleşmeyi de sağlıyor.

Drift Stage‘de araba yarışları yapmak, Night in the Woods‘da kurgusal dünyaları keşfetmek veya Overland‘de stratejiler geliştirmek, bir grup, arkadaşlar veya aile bireyleri için heyecanlı bir eğlenceye dönüşüyor. Indie oyunların basit tasarımı sayesinde, bir oyun gecesini neredeyse her yerde bir ev partisine dönüştürmek çok kolay.

Night-in-the-Woods_GIF_no-credit-tr

Rain World

Görselliğiyle çarpıcı Rain World‘de oyuncular, eski bir uygarlığın gizemli harabelerinde kayboluyor. “Slugcat” olarak bilinen sevimli bir yaratığı canlandırırken, bozulan ekosistemin tuhaf yırtıcılarından kurtulmaları gerekiyor.

Çevrimiçi bir takipçi kitlesi olan, indie hayranlarının favorisi ve oyun yazarı James Primate, Rain World’ü yaratma sürecini “internetle aralıksız bir işbirliği” olarak tanımlıyor. Geliştiriciler, genellikle topluluk geri bildirimlerine yer veriyor, bu nedenle hayranları kendi fikirlerini ve önerilerini oyunda görebilirler.

Piksel sanatına yönelik dinamik yaklaşım ve düşman yapay zekası oyunu hayata geçiriyor. Büyük ekranda tam bir görsel şölen yaratan oyunda, arkadaşlar her oyunda farklı tepkiler veren akıllı yırtıcıların zekasını alt etmek için birbirlerine yardım edebiliyor. Primate, en fazla dört oyuncunun “devasa oyun dünyasını beraber keşfedebildikleri” güçlü bir birlikte oynama (co-op) modu da sundu.

Rain-World_GIF-3_no-credit-tr

Beglitched

“Cyberpink” türündeki Beglitched, büyücülüğü bilgisayar dünyasıyla bir araya getirerek çok eğlenceli bir deneyim yaratıyor. Klasik Bejeweled formatına yeniden hayat veren oyun, oyuncuları karo eşleştirme bulmacaları çözerek gizemli kodlama hatalarını “ayıklama” görevine gönderiyor.

Oyunun kurgusunda, programlama becerileri sihirli güçler olarak kabul ediliyor. Oyuncular, bu alanda acemi olarak bir hack yolculuğuna çıkıyor ve onlardan zekice ipuçlarını birleştirerek büyük bir sırrı ortaya çıkarmaları isteniyor.

“Anlatı, kendine güvensizlik ve kimlik konularına odaklanıyor; yalnız bir insanın iç dünyasını keşfediyormuşsunuz gibi bir his yaratıyor,” diyor programlayıcı Alec Thomson.

Teknoloji mizahından anlayan gruplara hitap eden bu oyunu oynarken aslında kendinizi hiç de yalnız hissetmiyorsunuz.

Noct

Bu siyah beyaz çok oyunculu korku oyunu, sert görselleri ve Nine Inch Nails’in gitaristi Robin Finck‘in yardımıyla yazılan rahatsız edici müziğiyle oyuncuları içine çekiyor.

Yaratıcısı Chris Eskins, bir zombi oyununda yalnızca termal görüntüleme kullanılsaydı oyunun nasıl görüneceğini merak etmiş. Sonuç olarak klostrofobi ve izolasyon arasındaki gerilimi arttıran bir atmosfer ortaya çıkmış.

Noct‘un korku öğeleri, ani korkular yaratmaktan çok grup oyunuyla daha da güçlenen bir korku hissi paylaşımından kaynaklanıyor. Tüyler ürpertici müziğin ev sinema sisteminin çevresel ses düzeniyle daha etkileyici hale getirilmesi ve evdeki arkadaşların oynamak için birbirlerini cesaretlendirmeleri gerekiyor.

Noct-2_no-credit-e1463591108748-1024x512-tr

Night in the Woods

Ürkütücü adının aksine Night in the Woods, evine gitmeye çalışan günlük giysiler giymiş bir kedinin tuhaf hikayesini anlatıyor. Oyunun dünyası, gülümseyen hayvanlar ve minimalist şekillerle garip bir çocuk kitabını andırıyor.

Telltale hayranları için ideal bir anlatı oyunu olan oyunda, oyuncular hikayeyi diyalog tercihleriyle yönlendiriyor. Kurnazca değişiklikler, Night in the Woods’a yeniden oynanırlık kazandırıyor ve birbirinin hikayelerinin birçok farklı şekilde gelişimini izleyen oyuncuları ödüllendiriyor.

“Night in the Woods çok samimi bir oyun ve oyun geleneklerinde birçok oyuncunun birlikte oturup birlikte okuyarak şakalara birlikte güldüklerini görüyoruz,” diyor oyunun tamamlanmasına yardımcı olan küçük oyun yayıncı şirketi Finji’den Adam Saltsman.

Night-in-the-Woods_1_no-credit-e1463591146493-1024x512-tr

Overland

Yine bir Finji yapımı olan hayatta kalma oyunu Overland, hikayeden çok strateji ve taktiklere odaklanıyor. Oyuncular, minimalist sanatlar ve sayısız tehlikeyle dolu ıssız bir yerden geçmek için kısıtlı kaynakları, iyi bir zaman yönetimiyle kullanmak zorunda.

Birlikte oynamak ve birden çok aklın katkısıyla göreve odaklanmak hayatta kalma şansını arttırıyor. Saltsman, Overland’i birlikte oynama deneyimini, “bir grubun sonraki adımda neyi neden yapmaları gerektiğini, kimi terk edip kimi kurtaracaklarını ve hangi riski alacaklarını tartıştığı bir masa oyununa” benzetiyor.

overland_apr2016_4-e1463591182762-1024x512-tr

Gang Beasts

Double Fine’ın kilden ilham alan oyunu Gang Beasts, koca bebekler arasındaki bir güreş maçından çok taktik dolu bir irade savaşına benziyor. Mükemmel bir parti oyunu olan Gang Beasts, oturma odalarını çamur güreşi maçının sanal versiyonuna dönüştürüyor.

Fabrikaların veya gökdelenlerin etrafında birbiriyle kenetlenen renkli ve insansı yaratıkları canlandırarak oynanan bu rekabetçi oyun, her şeyden çok saçmalık hissi veriyor.

Oyun, kurgusal bir metropol olan Beef City’de geçiyor ve kuralları çiğneyenleri cezalandırmazken gülünç soytarılıkları ödüllendiriyor.

Gang-Beasts_1_no-credit-e1463591217266-1024x512-tr

Drift Stage

Pole Position gibi klasik araba yarışı oyunları, yıllardır oyun salonlarının, indirim sepetlerinin ve retro derleme videolarının vazgeçilmezi haline geldi. Drift Stage, ‘80’lerin bu klasiğini modernize ediyor ve sanal araba yarışlarını her zamankinden daha muhteşem hale getiriyor.

Oyunun şık pastel tonları ve göz alıcı sürüklenme fiziği, oyuncuları sürekli daha havalı hareketlere teşvik ediyor.

“Modern oyunlar, çocukluğundaki çok oyunculu atmosfere gerçek anlamda yaklaşamıyor,” diyor Drift Satage’in sanat tasarımcısı Charles Blanchard.

“İyi bir salon oyununu, birden fazla oyunculu bölünmüş bir ekran olmadan oynayamazsınız. Herhangi bir duraklamaya veya kötü bir 3. taraf kontrol cihazından başka bir mazerete mahal vermeden, koltuğunuzda oturup arkadaşlarınızla yarışarak en iyi yarış oyunu deneyimini elde etmenizi sağlıyor.”

Editörün notu: Su oyunlar henüz piyasaya çıkmadığından, yazar hepsini Intel Compute Stick üzerinde deneyememiştir. Yerel çok oyunculu oyunu oynamak için ek USB hub gerekecektir.

Intel’den oyunlar hakkında daha fazla kaynağı buradan bulabilirsiniz

Bu Makaleyi Paylaş

İlgili Konular

Eğlence Oyun

Sonra Bunu Oku