Oyun

E-Sporları Kız Gibi Oynamak Gerek

Kadınlar, e-Sporların geleceğini şekillendirmek için teknolojiden, kişilikten ve becerilerden faydalanıyor.

E-Sporlarda yalnızca kadınların katıldığı turnuvalar tartışmalara yol açmış olsa da bu alandaki liderler bu tür turnuvaların kadınların yarışması için daha samimi ve güçlendirici bir ortam yaratmadaki olumlu etkilerini görmeye devam ediyor.
Profesyonel kadın sporcular, erkek egemen rekabetçi oyun dünyasında, asıl önemli olan konuya yani oyunlara odaklandıkları çevrimiçi ve çevrimdışı topluluklar kurmaya başladılar.

Mattye-0 (2)

“Video oyunlarında, ‘kız gibi oynamak’ diye bir söz var,” diye açıklıyor  tamamı kadınlardan oluşan LGB takımından  Matilde “Mattye” Wiik geçen Intel UK’e verdiği röportajda.

“E-Sporlarda kadınlar ve erkekler arasında herhangi bir fark olduğunu düşünmüyoruz, bu nedenle bu söze olumlu bir anlam yüklemek istiyoruz,” diyor.

Erkeklerin hala kadınlardan biraz daha fazla yer aldıkları bu alanda Matilde’nin takımı, kadınları e-Sporlarda yarışmaya teşvik etmeyi amaçlayan daha büyük bir hareketin parçası

E-Sporlarda çeşitliliği savunan   grubundan Morgan Romine’ye göre profesyonel oyuncuların yalnızca %5’inin kadın olması, yayınlanan karma yarışmalarda başarılı olmalarını zorlaştırıyor. Yalnızca kızlardan oluşan ancak artık dağılmış olan oyun takımı Frag Dolls’un ilk üyelerinden olan Romine,  görünürlük ve kapsayıcılık konusundaki eksikliğin kadınların önünde engel oluşturduğunu belirtiyor.

“Sizin gibi insanların bu alanlarda yarıştığını ve başarılı olduğunu görmezseniz, aynısını yapmayı amaçlamanız gerçekten çok zor,” diye konuştu Romine kısa süre önce San Francisco’da düzenlenen bir  GDC panelinde.

“Kadınların en üst kademede yarıştığını görmek istiyorsak, bir dip dalgası yaratmamız gerekiyor.”

women_esports_2016

Intel’den Geliştirici İlişkileri Direktörü Lee Machen’a göre, kadınların yarışmalarının hoş karşılandığını hissetmeleri sağlamak üzere düzenlenen ve yalnızca kadınların yer aldığı turnuvalar ve girişimler bu durumu tersine çevirmeye yardımcı oluyor.

“Birisi ilgilendiği bir etkinliğe katılır, kendisine benzer birini göremez ve orada bulunanlar tarafından hoş karşılandığını hissetmezse, çoğunlukla yapacak başka bir şey bulacaktır,” diyor Machen.

Yalnızca kadınların katıldığı turnuvalar, profesyonellere gerekli olan görünürlüğü sağlarken yarışmaya olan bağlılıklarını göstererek destekleyici ortamlar yaratıyor.

Yarışmak konusunda ne zaman ciddi düşünmeye başladıkları sorulduğunda, birçok profesyonel kadın oyuncu e-Sporlardaki diğer kızlarla oynadıkları anlardan bahsediyor. Yalnızca kadınlardan oluşan ilk takımına 2013’te katılan Wiik, diğer kadın oyuncularla iletişim kurmanın onların da nasıl yarışabileceğini ve başarabileceğini görmesine yardımcı olduğunu belirtiyor.

“Oynamaya, kendimi geliştirmeye ve daha çok turnuvaya katılmaya devam etmem için ilham kaynağım oldular,” diyor Wiik

Kadınlardan oluşan topluluklar, kadınların kötü eğilimli  erkek yarışmacılardan ve çevrimiçi tacizcilerden bir süre uzak durmalarını sağlıyor. Diğer taraftan, karma bir maçta tek kadın yarışmacı olmak yarışmacı üzerinde daha fazla baskı yaratabiliyor.

06032016_KIRILL-BASHKIROV_IEMCSGOfem_4565

“Yalnızca mükemmel oynamak zorunda kalmıyorum, aynı zamanda nasıl göründüğüme de dikkat etmem gerekiyor,” diyor  E-Spor kişiliği  ve Frag Dolls takımının eski üyesi olan Rachel “Seltzer” Quirico. “Arkadaş canlısı olmalıyım ama çok fazla da olmamalıyım. Tüm bu küçük etmenler bir araya geliyor ve oyuncu olarak en iyi potansiyelimi sergilememi engelliyor. Asıl önemli olan da bu.”

Wiik, herkesin önünde yarışmaya başladığında, çok yorucu bir utangaçlık ve oyununu etkileyen bir özgüven eksikliği yaşadığını belirtiyor. Daha sonra, Twitch’te kendisini destekleyen taraftarlar edinmesine yardımcı olan Counter-Strike: Global Offensive (CS:GO) oyununu keşfetti. Bu aynı zamanda performans kaygısını en aza indirmesine yardımcı oldu.

Azmini ve becerilerini gözler önüne seren ve diğer kızlarla oynamasını sağlayan Twitch yayınları, Wiik’in profesyonel bir oyuncu olarak kaderinin iplerini eline almasını mümkün kıldı.  Olumsuz stereotiplerden kurtulmasına ve hayranlarıyla doğrudan ilişkilerini geliştirmesine olanak tanıdı.

“Çevrimiçi veri akışıyla yayın yapmak, e-Sporları gerçekten ciddiye alan, oyuna zaman ayıran ve çaba gösteren kadınların  varlığını ortaya koyuyor. Bu da kadın topluluğunun daha çok destek almasına yardımcı oluyor,” diyor.

Yarışmalar için yeterli güce sahip bir bilgisayar edinmenin maliyeti herkesi zorluyor, ancak bu tür maliyetleri karşılayan sponsorlar bulan iyi yarışmacıların sayısı giderek artıyor. Ancak Machen sosyal ve kültürel stereotiplerin, kadınların küçük yaştan itibaren oyun tutkusunu geliştirmelerini engelleyebileceğini belirtiyor.

“Tıpkı GI Joe ve Barbie seçimlerinde veya çocukların yaşamlarının diğer birçok bölümünde olduğu gibi oğullarının bir bilgisayara ihtiyacı olduğunu ancak kızlarının öyle bir ihtiyacı olmadığını düşünen ebeveynler var,” diyor Machen.

Wiik, 2015’te LGB’ye katılmadan önce 2011 i7 2600k, 16GB RAM ve Nvidia GTX 680 grafik kartı bulunan eski bir masaüstü bilgisayar ile çalışıyordu. Ancak bilgisayarı, CS:GO gibi performans isteyen bir oyunu çalıştırıp aynı anda oyununu kaydedemiyordu ve bu artık e-Spor yarışmacıları için çok önemli bir özellik haline gelmişti.

Intel’den Mark Chang, günümüzde Intel Core i7 işlemcilerin veri akışını desteklediklerini, ancak yalnızca birkaç yıllık dahi olsalar eski CPU’ların günümüz oyuncuları için kısıtlayıcı olabileceğini belirtiyor.

“Twitch’te canlı veri akışı ve CS:GO gibi iki ya da daha çok büyük görevi üst üste çalıştırdığınızda CPU’nuz ciddi anlamda zorlanabilir,” diye açıklıyor Chang.

Team_LGB

Wiik, sisteminin bozulacağından endişelendiği günleri ve bunun performansını nasıl etkilediğini anımsıyor.

“Resmi turnuvalarda oynarken her zaman korkardım,” diyor.

Wiik ve takım arkadaşları LGB’ye katıldıktan sonra yeni bir MSI GT80 oyun dizüstü bilgisayarı aldıklarında  DreamHack Summer 2016 yarışlarına hazır hissediyorlardı. Artık kadınların neler yapabileceklerini göstererek başka oyunculara ilham vermeye hazırlardı.

 

Intel’den oyunlar hakkında daha fazla kaynağı buradan bulabilirsiniz

Bu Makaleyi Paylaş

İlgili Konular

Oyun

Sonra Bunu Oku