Oyun Başladı!

E-Sporlarda Bilgisayar Oyunları için Altın Standardın Belirlenmesi

Jason Johnson Freelance writer and editor

En üst düzey bileşenlerle kurulan yönetmeliğe uygun sistemlerinin bir e-Spor turnuvasında bilgisayar bütünlüğünün sürdürülmesine nasıl yardımcı olduğunu öğrenin.

Intel Extreme Masters (IEM) etkinliğinin 11. sezonunda, rekabetçi oyunlarda standardı belirleyen yönetmeliğe uygun bilgisayarlar bir kez daha yerini alıyor.

IEM Şangay, ertesi hafta düzenlenecek olan Dünya Şampiyonası Serisi (WSC) Yaz Turnesi Şampiyonası‘ndan önce düzenlenecek son StarCraft II LAN turnuvası olacak ve WCS Yaz Şampiyonası’na gidecek olan favori yarışmacıları belirleyecek.

Şangay, aynı zamanda oyuncuların Blizzcon‘da yıl sonundaki WCS Şampiyonası’na katılmak üzere WCS puanı kazanmaları, gıpta edilen dünya şampiyonu unvanına ve tabii ki 200.000 dolarlık büyük ödüle yaklaşmaları için son şanslarından biri.

Fotoğraf: Joe Brady
Fotoğraf: Joe Brady

E-Spor eleme sisteminin giderek artan riskleri, adil değerlendirmelerin hem organizatörler hem de oyuncular için en büyük endişelerden biri olduğunu gösteriyor. Oyuncuların ekipmanlarının yarışma sırasında gücünü kaybetmemesi, yarışların aksamadan devam etmesi için büyük önem taşıyor.

“Bilgisayarlar, e-Sporların tenis raketi gibidir,” diye açıklıyor IEM organizatörü George Woo. “Bilgisayarlar, oyuncular için aklı, kas gücünü ve öncelikli araçları temsil eder.”

Bununla birlikte, geleneksel spor ekipmanlarından farklı olarak, IEM’in yönetmeliğe uygun bilgisayarlarının özellikleri sürekli gelişiyor. Bileşenler, en yeni teknolojiye ayak uyduracak şekilde yükseltiliyor.

Yarışmada eşitliğin sağlanması için IEM bilgisayarlarının tümü, aynı altın performans standardını karşılıyor. IEM sezonu boyunca kullanılan şampiyona düzeyindeki her oyun bilgisayarında bir Intel solid state sürücü, bir Gigabyte anakart ve bir GTX 960 grafik kartı bulunuyor.

IEM 2007’de ilk kez düzenlendiğinde, bilgisayarların içindeki parçalar sezon boyunca birkaç kez değiştirilmişti. O zamandan bu yana etkinlikteki bilgisayarlar gelişen teknolojiye ayak uyduruyor. Woo, piyasada mevcut olan en yüksek performanslı bilgisayarların kullanıldığını belirtiyor.

Bu amaçla, hantal sabit sürücülerin (HDD’ler) yerini hızlı solid state sürücüler (SSD’ler) alıyor. Anakart da gerektiği gibi değiştiriliyor. Turnuva, yakında USB bağlantı noktalarından, fare, klavye ve oyun arasında daha doğru iletişim sağlayan Thunderbolt G/Ç bağlantı noktalarına geçecek.

İşlemciyi veya CPU’yu güncel tutmak, maçın bütünlüğü için ayrıca önem taşıyor. Intel oyun stratejisti Mark Chang’e göre, işlemcinin yeterli güce sahip olmaması halinde, oyun içinde çok önemli bir anda bir kesintinin medyana gelme olasılığı yüksek.

Fotoğraf: Jeroen Weimar
IEM bilgisayarı iç bileşenleri. Fotoğraf: Jeroen Weimar

Chang, CPU’ların en çok zorlandıkları şeyin düşmanla karşılaşma sırasında kurşunların davranışları gibi karmaşık fizik işlemleri olduğunu belirtiyor.

“Düşman gelir gelmez, en iyi oyununuzu sergilemeniz gerekiyor,” diyor Chang. “Makineniz çok az da olsa yavaşlıyorsa, içine bakma zamanınız gelmiş demektir.”

İşlemci, oyunun çalışma hızı olan doğru çerçeve hızını koruyamıyorsa, mücadele etmeniz zorlaşır.

“Rekabetçi oyunlarda, hiç aklınıza gelmezken, önemli bir anda meydana gelebilecek bir gecikme, tekleme veya kesinti oyunu kaybetmenize neden olabilir. İşte bu nedenle işlemci gücü çok önemli,” diyor ESL Pro Series ve Intel Extreme Masters ürün müdürü Bastian Veiser.

Bu tür endişelerden dolayı, e-Spor etkinliklerinde standart bilgisayarlar kullanma gerekliliği giderek daha çok önem kazanıyor. Valve’in, 2015 Dota 2 Asya Şampiyonası’ndan sonra oyuncu koşullarını tartışmak üzere en önemli Dota 2 organizasyonlarının liderlerinin katılımıyla bir toplantı düzenlediği söyleniyor.

IEM oyun bilgisayarına yakından bakış. Fotoğraf: Jeroen Weimar
IEM oyun bilgisayarına yakından bakış. Fotoğraf: Jeroen Weimar

Toplantının gündemindeki ilk konu tüm turnuvalarda donanımın standartlaştırılması oldu.

“Neredeyse her takımdan üyelerin yer aldığı bir grupla burada oturup, turnuva kuralları söz konusu olduğunda bizim için nelerin önemli olduğunu konuştuk,” diye açıklıyor Evil Geniuses lideri Peter ‘ppd’ Dager video blogunda.

Yüksek performanslı, standartlaştırılmış sistemlerin özelliklerinin profesyonellerin kişisel sistemlerinde de bulunması gerekiyor. İyi bir antrenman için kişisel sistemlerde yönetmeliğe uygun sistem standartlarının kullanılması gerekiyor. Bu sayede oyuncular, kontrollü, yinelenen ve güvenilir koşullarda becerilerini geliştirebilirler.

MSI grafik kartı. Fotoğraf: Jeroen Weimar
MSI grafik kartı. Fotoğraf: Jeroen Weimar

“Bunlar, normal bir oyuncunun göz ardı edebileceği ve çok önem vermeyeceği şeyler,” diyor Winterfox’un CS:GO takımından Alex “LeX” Deily ESPN ile röportajında. “İnanın bana, bu profesyonel takımlara giren on beş yaşındaki oyuncular, yarışmalara uygun oyun düzeyinde ürünler satın alıyorlar.”

MSI grafik kartı. Fotoğraf: Jeroen Weimar
MSI grafik kartı. Fotoğraf: Jeroen Weimar

Oyuncular, doğru oyun bilgisayarıyla yalnızca oyun deneyimini iyileştirmekle kalmıyor. 6. veya yakında çıkacak olan 7. nesil Intel Core işlemcileri kullanan oyuncular, aynı zamanda turnuvalarda oynarken daha iyi veri akışı ve her zaman açık DVR seçeneklerinden de faydalanabiliyor.

“IEM’den size sunulan tüm canlı videolar, iletme süresini kısaltan Intel işlemcili bir makine ile sağlanıyor,” diye açıklıyor Veiser.

Woo, 11. sezondan sonra IEM turnuvalarının yeni Intel Core i7-6950X Extreme Edition İşlemci ile daha da yüksek performanstan faydalanacağını belirtiyor. Woo, doğru teknolojinin, yarışmaların ötesine geçerek, oyun geliştirme, turnuva prodüksiyonu ve yayınlarını ve hatta sanal gerçekliğin geleceğini etkileyeceğini anlatıyor.

“CPU’ların e-Spor alanında önemli bir rol oynamaya devam edeceği de ortada,” diyor Woo.

Ana resim: Joe Brady.

Editörün notu: Intel Core i7 Extreme Edition işlemci, Turbo Boost Max 3.0 teknolojisi ve hız aşırtma gibi inovasyonlarla oyun teknolojinizi nasıl “Çekirdekten Güçlü” hale getirebileceğiniz konusunda daha fazla bilgi edinmek için bu bağlantıları izleyin. Oyun Başladı! koleksiyonunda oyunlar ve e-Spor hakkında daha fazla makale okuyabilirsiniz.

Intel’den oyunlar hakkında daha fazla kaynağı buradan bulabilirsiniz

Bu Makaleyi Paylaş

İlgili Konular

Oyun

Sonra Bunu Oku