Oyun Başladı!

E-Sporcular Sağlıklarını Nasıl Koruyor?

Roy Graham Writer from Kill Screen

Sağlık uzmanları ve profesyonel oyuncular, ergonominin, dayanıklılığı giderek arttırmanın ve fiziksel egzersizin e-Sporcuların sağlıklarını korumalarına ve turnuvalarda başarılı olmalarına yardımcı olabileceğini belirtiyor.

Futbol veya basketbol gibi geleneksel sporlarda yaygın görülen sakatlıklar, aynı zamanda beklendik bir durum olabiliyor. League of Legends gibi bir e-Sporda aksiyonun çoğu dijital dünyada meydana gelse de, gerçek dünyada zinde olmak, rekabetçi oyun şampiyonlarının dayanıklılığı için giderek daha çok önem taşır hale geliyor.

Gün boyu arka arkaya devam eden turnuvalara katılan bir e-Sporcunun, hem yoğun odaklanma sağlayabilmesi hem de tekrarlayan hareketleri gerçekleştirebilmesi için doğru kondisyona sahip olması gerekebiliyor.

Fotoğraf: Helena Kristiansson
Fotoğraf: Helena Kristiansson

“Tanıdığım üst düzey oyuncuların çoğu, zaten egzersiz yapıyor veya sağlıklı bir yaşam tarzına uygun hareket ediyor. Ancak yapmıyor olsalardı kesinlikle başlamalarını tavsiye ederdim. Çünkü bunlar kesinlikle idmanlarınızın niteliğini arttıran ve bir bütün olarak düşünce biçiminizi geliştiren çalışmalar,” diyor Team Dignitas’tan Starcraft 2 oyuncusu Samayan‘BlinG’ Kay Red Bull’a verdiği bir röportajda.

Genellikle günde 12-14 saat arası pratik yapan takım oyuncuları, sağlıklı beslenmeye ve iyi bir gece uykusuna pek zaman bulamıyor. Bu yaşam tarzı, üst düzey oyuncuların ciddi sakatlıklar geçirmelerine dahi neden olabiliyor.

Lee “Flash” Young Ho, 2011’de tendonit rahatsızlığını gidermek için operasyon geçirdi. Kuzey Amerika’daki en iyi DOTA 2 oyuncularından biri olan Clinton “Fear” Loomis, el ve ön kol kaslarına aşırı yüklenmesinden kaynaklanan 2014’te geçirdiği tenisçi dirseği rahatsızlığı nedeniyle yedek kulübesinde kaldı.

Fotoğraf: Helena Kristiansson
Fotoğraf: Helena Kristiansson

“Uzun süre boyunca devamlı ani hareketler yapmak enflamasyona neden olabilir,” diyor New York El ve Bilek Merkezi’nin yöneticilerinden Dr. Daniel Polatsch.

Polatsch, profesyonel oyuncuların el ve bileklerine aşırı yüklenmelerinden kaynaklanan birçok sakatlığı tedavi etmiş.

“Parmaklar, kasları kemiklere bağlayan tendonlar ile kontrol edilir. Tekrarlı kullanımlar, ağrıya ve tendonlarda sıkışmalara neden olan enflamasyonlar meydana getirebilir,” diyor.

Bu sakatlıklar, ağrılı olsa da tedavi edildikleri sürece ciddi sonuçlar doğurmuyor.

Fotoğraf: Jeroen Weimar
Fotoğraf: Jeroen Weimar

Polatsch, sakatlık geçirmelerine rağmen kendilerini çok fazla zorlayan oyuncuların durumu daha da kötüleştirebileceğini, anti-enflamatuar ilaçlarla tedavi edilebilecek bir sakatlığı, el cerrahı veya uzman tarafından incelenmesi gereken bir duruma getirebileceğini belirtiyor.

Neyse ki, oyuncuların kendilerini koruyabilecekleri yollar da var. Polatsch’a göre, ağır bir idman programını izlerken sağlıklı kalmanın sırrı, tempoyu yavaş yavaş arttırmakta yatıyor.

Koşucuların maratona hazırlanırken yaptığı gibi, oyuncuların da idman yaparak zamanla tolerans ve dayanıklılıklarını arttırmaları gerekiyor.

“Yavaş adımlarla ilerlediğiniz ve doğru bir sandalyede, sırtınız düz ve ayaklarınız yerde olmak üzere doğru bir ergonomide oturduğunuz sürece genellikle bir sorun çıkmıyor,” diyor Polatsch.

An “Balls” Van Le
An “Balls” Van Le

Her gün yapılan fiziksel egzersiz, yarışmacı oyuncuları korumada harikalar yaratabilir ve hatta rekabet avantajı elde etmelerini sağlayabilir.

“Düzgün beslenme, tendonlarda sorun yaşama olasılığını azaltır,” diye açıklıyor Polatsch. “Bu nedenle, ağırlık kaldırma ve kardiyovasküler egzersizler daha çevik kalmamıza yardımcı olurken, tekrarlayan stres sendromları olasılığını azaltır.”

League of Legends takımı Cloud9’nın şimdiki yedek oyuncusu ve eski oyuncusu olan An “Balls” Van Le’ye göre, biraz egzersiz yapmak, yarışmak için gerekli becerilerin geliştirilmesini sağlıyor. Le, tipik hareketsiz oyuncu imajını yıkan ciddi bir spor salonu müdavimi. Yoğun idman programına ve program haricindeki oyunlarına rağmen, spor salonuna gitmeden bir gün bile geçirmemeye çalışıyor.

“Bana daha çok enerji veriyor,” diyor. “Spor salonundaki bir egzersizden sonra, kendimi birden fazla takımlı oyunlar için daha enerjik hissediyorum [practice games the team plays together]. Daha net bir şekilde düşünebiliyorum.”

Cloud9'dan An “Balls” Van Le sağlıklı kalmanın öneminin farkında.
Cloud9’dan An “Balls” Van Le sağlığını korumanın önemini biliyor.

Şimdiye kadar Le, kendisini yedek kulübesinde bırakacak bilek sakatlıklarından kaçınmayı başardı. Bunu yıllarca tenis raketinde geliştirdiği güçlü tutuşuna borçlu olduğunu düşünüyor. Le, fiziksel açıdan aktif olan yaşam tarzının yalnızca daha iyi oynamasını sağlamakla kalmadığını, ayrıca onu doktora gitmekten kurtararak daha fazla turnuvada yer almasına yardımcı olduğunu belirtiyor.

Bu Makaleyi Paylaş

İlgili Konular

Oyun Sağlık Yaşam tarzı

Sonra Bunu Oku