Drone’lar çevre kirliliğiyle savaşıyor

Öğrencilerin kurduğu iGEM IONIS ekibi, kirlilikle mücadelede drone teknolojisinden faydalanıyor. Quantifly adı verilen drone, havada taşıdığı bakterilerin yardımıyla kirliliği tespit ediyor.

Quantifly, kasabalarda ve şehirlerde kirlilikle mücadele için bakterilerden faydalanan bir drone. Sup’Biotech, The School of Technology and Management[STM], Epitech, EPITA ve IPSA olmak üzere beş farklı kurumdan öğrencilerin oluşturduğu iGEM IONIS ekibi tarafından tasarlanan bu drone, daha şimdiden MIT tarafından Boston’da düzenlenen dünyanın en büyük sentetik biyoloji yarışması olarak kabul edilen International Genetically Engineered Machines (iGEM – Uluslararası Genetik Mühendisliği ile Geliştirilmiş Makineler) yarışmasında altın madalya almaya hak kazandı.

Drone tabanlı bu proje, hava kirliliğini tespit etmeyi, kirlilik miktarını belirlemeyi ve haritalandırmayı amaçlıyor. Quantifly, bu amacına ulaşmak için havadaki kirletici maddelerin izlerini tespit etmek üzere genetiği değiştirilmiş bakterilerle birlikte uçuyor. Drone üzerindeki biyosensörler, biyoluminesans tekniğini kullanarak daha hızlı ve daha güvenilir sonuçlar sunuyor. “2015’in sonlarında biyoluminesans ile bir çalışma deneyi yaptım. Ardından bir hafta sonu süren beyin fırtınasıyla bu çalışmanın takibini gerçekleştirdik,” diye açıklıyor Sup’Biotech öğrencisi ve iGEM IONIS ekibinin proje yöneticisi olan Clément Lapierre. “Havayı kirletici maddelerin yoğunluğunu ölçmek için biyoluminesans kullanma fikri bu beyin fırtınası oturumunda ortaya çıktı.”

Üç boyutlu yazıcıyla basılan drone, bakterileri güvenli bir şekilde taşıyan ve havaya aktaran bir mobil tespit platformu olarak tasarlandı. Makine, insanların normalde erişemeyecekleri alanlardan örnekler toplayabiliyor.

Toplanan doğru hava kirliliği verilerinin güvenliğimizi sağlamamıza ve hava kirliliğin kaynağını bulmamıza yardımcı olması bekleniyor. Quantifly ve üzerindeki biyosensörler şimdiden belirli kirletici maddeleri tespit etmek üzere kullanılıyor, ancak ticari olarak satışa sunulmadan önce diğer kirletici maddeleri de izleyebilecek şekilde geliştirilmesi planlanıyor.

Cécile Dard

Bu Makaleyi Paylaş