Maker Faire

DIY Elektronik Eşyalar – Maker Faire Etkinliğinin Tüm Eğlencesi

Kurt De Buck Writer

Bir arkadaşı elektronik mühendisi Carmelito Andrade’den kendisi evde yokken çiçeklerine bakmasını istediğinde, arkadaşının onun çiçekleri sulamayı unutabileceğinden korktuğunu biliyordu. Bu nedenle Andrade, evini hatırlatıcı Post-It notlarıyla süslemek yerine, kablolar, sensörler, bir pompa, bazı elektrik bantları ve Intel Edison geliştirme anakartıyla bir canlı izleme sistemi geliştirdi.

Çiçek hiç olmadığı kadar iyi durumdaydı.

plant-monitoring2-1024x768

Andrade’nin yaratıcı yaklaşımı, yeni nesil “geliştiricilerin” kendin yap (DIY) mantalitesini yansıtıyor. İnşaat, otomotiv ve bahçe düzenleme tutkunları, onlarca yıldır “bunları kendileri için yaparken” (tutkularına yönelik televizyon kanalları bile var), elektronik geliştiricileri akımı, 21. yüzyılın yeni DIY tutkusu.

Geliştiricilerin henüz kendilerine özel televizyon ağları yok ama daha iyi bir yenilikleri var: Maker Faire.

Maker Faire etkinliğine katılım istikrarlı bir şekilde artıyor

2006’da çıkan Make: dergisinin yayıncıları tarafından başlatılan Maker Faire Bay Area, Mayıs 2015’te 10. yılını kutladı. Ancak artık geliştirici akımı, iki ayda bir çıkarılan bir dergi ve Kaliforniya’da Silikon Vadisi’nde yılda bir yapılan bir toplantı etkinliğiyle sınırlı değil. Akım, toplamda yerel olarak organize edilen 199 etkinliği ve New York, Roma ve Tokyo gibi uluslararası mega şehirlerde düzenlenen 14 Maker Faire etkinliğini kapsıyor.

Maker Faire etkinliğine katılım istikrarlı bir şekilde artıyor. 2006’daki açılış etkinliğine 20.000 kişi katılırken, 2014’te Bay Area ve New York’taki iki büyük etkinliğe 215.000 kişinin katılımıyla bir rekor kırılmış oldu.

Instructables
Instructables Web sitesinde, küresel hoparlörlerden DIY yağmur varillerine kadar çok çeşitli geliştirici projeleri yer alıyor.

Geliştirici akımı aynı zamanda InstructablesDIY Hacking ve Hackster.io gibi ister açık kaynak fikirleri, hackathon etkinlikleri ya da işbirliği toplulukları olsun böyle şeyler yapmanın paylaşmak anlamına geldiğini savunan geliştirici akımı konseptini destekleyen Web sitelerinin de çoğalmasını sağladı.

Donanım geliştiriciler için bir tür Pinterest uygulaması olan Hackster.io, ülke genelinde Donanım Haftasonları, çeşitli hackathon etkinlikleri ve buluşmaların sponsorluğunu yapıyor.

“Topluluğumuza canlı atölye çalışmalarını, araçları ve yaratmak için ihtiyaç duydukları tüm donanım ve yazılımları sağlayarak, onları izleyici olmaktan çıkarıp geliştiriciler haline getiriyoruz,” diyor Hackster.io kurucu ortağı Adam Benzion. “Bu, onlara ciddi anlamda güç veriyor ve tümüyle işe odaklanmalarını sağlıyor.”

Edison ile yapılabilecekler çok büyük değer ve esneklik sunuyor

Benzion’un sağladığı araçlardan biri de  Intel Edison geliştirme anakartı. “Edison’un geliştirici topluluğunda kalplerde ve akıllarda ayrı bir yeri olduğunu gördük,” diyor Benzion. “Ürünün çok amaçlı kullanım olanağı kesinlikle çok iyi: düşük enerji tüketimi, güçlü Quark işlemci, WiFi ve Bluetooth radyolar, Arduino IDE uyumluluğu ve delicesine popüler olan Grove IoT sensör kiti — tüm bunlarla yapabilecekler çok büyük değer ve esneklik sunuyor.”

Ancak Intel Edison anakartı yalnızca amatörler için değil. Endüstri düzeyinde çözümler sunabilecek güçlü bir donanım.

Intel Edison anakartı
Intel’in küçük Edison anakartı, yeni DIY cihazlarının merkezinde yer alıyor ve fikirlerin anında çalışan prototiplere dönüştürülmesine yardımcı oluyor.

“Daha çok insanın bilgisayar teknolojisini ürüne dönüştürülebilecek fikirlerle entegre ettiğini görüyoruz,” diyor Intel’den Jay Melican. “Bu icatlar, uzaktan kontrol hedefleri ve lazer hedef sistemleri gibi yeni interaktif kullanımlar yaratan kablosuz özelliklerden faydalanıyor. Intel Edison kullandığını gördüğümüz amatör geliştiricilerin çoğu, ürünlerini ekipmanlar ve araçlar geliştiren yeni bir pazara sunmak istiyor.”

Storm Studio’nun Intel Edison anakartıyla geliştirdiği Black Fragment adındaki özel langırt, topun masa üzerindeki hareketini kaydediyor ve bir golden sonra topun yörüngesini yeniden oynatabiliyor. Ayrıca, oyuncuların istatistiklerini tutuyor ve zorlu rakipleri işaret ediyor ve Bluetooth ile müzik oynatıyor. Aşağıdaki videoda bu ürünü iş başında izleyebilirsiniz.

“Langırtın 20. yüzyılın başında icat edilmesinden bu yana hiç değişmediğini gördük,” diyor arkadaşlarıyla birlikte oyunu geliştirmek için beyin fırtınası yapan Xavier Lamiche. “Oyuna ne katabiliriz düşüncesine verdiğimiz mükemmel yanıtın başlangıç noktası bu oldu.”

Yaratıcı amatör geliştiricilerin diğer projeleri arasında kişiye özel sesler çıkaran kapı zili, küçük bir otomatik peynir yapıcı, bağlantılı arı kovanı ve işaret dilini sese dönüştüren bir araç yer alıyor.

“Neredeyse her şeyi yapabileceğiniz fikri size ilham veriyor,” diyor Benzion. “Tek bir satır kod yazmamış, tek bir CAD tasarımı yapmamış, hatta hiçbir elektronik deneyimi olmayan bir lise hocasının, bir Edison, bir servo ve bir 3D baskı robot kol ile basit bir robotik kol ürettiğini görmek benim için büyüleyici. Her gün yeniden uyanmamı sağlayan işte bu.”

 

Bu Makaleyi Paylaş

İlgili Konular

Teknoloji İnovasyonu

Sonra Bunu Oku