Oyun Başladı!

Dijital Dünyadaki İkizinizi 3 Boyutlu Olarak Yaratmanız Artık Çok Daha Kolay

Gerçek Dönüşümü Yaşayın

İsviçre’nin başkenti Zürih’te bulunan küçük bir girişim şirketi, video oyunlarında ve filmlerde kullanılan yüz mimiklerinde çok başarılı işler yapıyor. Geçen hafta San Francisco’daki Intel Developer Forum’a katılan teknoloji uzmanları ve Berlin’deki IFA fuarında Intel’in standını ziyaret edenler bu deneyimi yaşama fırsatı buldu. Bir bilgisayar cihazının karşısına geçip yüzlerinin kopyasını çıkarttılar ve yüzlerinin animasyonu 16 tablet ekranında hızlı bir şekilde görüntülendi. Bu geliştiriciler, ayrıca animasyonlarını anında çevrimiçi olarak paylaştı.

crafting-your-digital-double-in-3d-just-got-easier_2

Anında olmak istediğiniz karaktere dönüşebilirsiniz

“İnsanlara gelecekten bir görüntü sunuyoruz,” diyor Faceshift’in Kuzey Amerika Başkan Yardımcısı Doug Griffin.

“İstediğiniz her karaktere dönüşebilirsiniz.”

Kısa süre öncesine kadar, yüz mimikleri yazılımlarını yalnızca SEGA, Nickelodeon, Disney ve DreamWorks gibi büyük eğlence şirketleri yapabiliyordu.

“Hedefimiz, yüz izleme teknolojisinde önemli değişiklikler yapmak,” diyor Griffin. “Bu teknolojiyi, daha çok oyun, animasyon stüdyoları ve son olarak da tüm tüketiciler için kullanılır kılmak istiyoruz.”

Griffin, insanların teknolojiden çok anlattıkları hikayeye ve interaktiviteye odaklanmalarına yardımcı olmak istiyor.

Bu teknolojinin potansiyeli sınırsız.

crafting-your-digital-double-in-3d-just-got-easier_3

Çoğu kullanıcı için yüz tanıma yazılımı, ellerini kullanmadan kişisel bilgisayarlarında oturum açmak için kullandıkları bir araç. Ama bu teknoloji giderek yaygınlaşıyor ve çok büyük bir potansiyele sahip.

Bu yılın sonuna doğru, Intel RealSense Teknolojisi, pazardaki Hepsi Bir Arada Bilgisayarlara, Ultrabook cihazlarına ve 2’si 1 Arada bilgisayarlara gömülü bir teknoloji olarak sunulacak. Böylece bilgisayarınız sizi daha derinden, özellikle de 3D olarak anlayacak.

Faceshift gibi yazılım geliştiriciler için bu yeni teknolojiler, bilgisayarlarımızla daha doğal ve insana özgü etkileşimleri mümkün kılıyor. İnsanların yüz ve el mimiklerinin yanı sıra sesleriyle de bilgisayarlarını kontrol edebilmelerini sağlıyor.

Bu teknolojiler, öğrenme ve iletişim için de yeni yaratıcılık yollarını mümkün kılıyor.

“Farklı ifadeler kullanırlarken insanların yüzlerini, görünümlerini ve aldığı şekli anlamak için RealSense teknolojisini kullanıyoruz,” diye açıklıyor Griffin.

crafting-your-digital-double-in-3d-just-got-easier_4

Herkes evinde animasyonlar yaratabilecek

“RealSense, saniyede 60 çerçeve hızıyla hem video hem de derinlik sağlıyor.”

Griffin, bir tüketici ürününe ilk kez bu kalitede bir sensör entegre edildiğini söylüyor.

Faceshift, kullanımı kolay bir uygulama. Önce, kamera ifadelerinizi tarıyor. Bu verileri, bir kişisel avatarın sizin gibi hareket etmesini sağlamak için kullanıyor. Avatarınız istediğiniz gibi hareket ettiğinde, animasyonunuzu 3D yazılımına aktarabiliyor ve böylece animasyonu oyunlarda kullanabiliyor veya sosyal paylaşım sitelerinde paylaşabiliyorsunuz.

crafting-your-digital-double-in-3d-just-got-easier_5

İnsanlar köpek gibi çalıştığınızı söyleyebilir, ama Faceshift gerçekten öyle görünmenizi de sağlıyor.

Bu Makaleyi Paylaş

İlgili Konular

Eğlence

Sonra Bunu Oku