Sağlık

Destekleyici teknoloji: Bağlantılı bastonlardan merdiven çıkan tekerlekli sandalyelere

Dean Evans Technology Writer Twitter
Dünya nüfusu yaşlanıyor. Bu demografik değişimle başa çıkmak için dayanıklı mobilite scooter’larından, merdiven asansörlerinden ve ilaç zamanını hatırlatan uygulamalardan daha fazlasına ihtiyacımız olacak. Çalışma, insanlara özen gösterme, iletişim kurma, birbirimizle etkileşime geçme ve hareket etme şeklimizi bu değişime uyarlamamız gerekecek.

İki milyar insan destekleyici teknolojiye ihtiyaç duyacak

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, yaşlanan dünya nüfusu ve bulaşıcı olmayan hastalıklardaki artış, “2050 itibariyle 2 milyardan fazla insanın en az 1, daha yaşlı insanların 2 ya da daha fazla destekleyici ürüne ihtiyaç duymasına” neden olacak.

Profesör Stephen Hawking, iletişim kurmasını sağlayan destekleyici bir bilgisayar sistemi kullanıyor.

Destekleyici teknoloji nedir? Basit düşünürsek, daha bağımsız olmamızı sağlayan bir işitme cihazı, tekerlekli sandalye ya da bir çift gözlük olabilir. Ama daha büyük düşündüğümüzde sağlık takibi yapan giyilebilir bir cihaz, sürücüsüz bir araba ya da robotik bir dış iskelet de bu kategoriye girer. Modern teknoloji, daha uzun süre aktif kalmamıza yardımcı olabilir.

İş gücünden tasarruf sağlayan cihazlar

Yaşlanma sürecinin en büyük zorluklarından biri fiziksel aktivitenin azalmasıdır. İş gücünden tasarruf sağlayan cihazlar bunu bazı açılardan telafi edebilir. Örneğin Flymo 1200R gibi robot çim biçme makineleri çimlerimizi kendi başına kesebiliyorken, Dyson 360 Eye gibi robotik süpürgeler yerleri temizleyebiliyor.

2040’a geldiğimizde 5G bağlantılı otonom arabalar daha yaygın hale gelecek, drone’larsa uçarak (ya da tekerlekler üzerinde yuvarlanarak) satın aldığımız ürünleri kapımıza teslim edecek. Artık mağazaya gitmeye gerek kalmayacak.

Ancak yaşlıların en büyük sorunu, hareket kabiliyetinde yaşanan azalma. Mobilite scooter’larını caddelerde sık sık görmemiz de bundan kaynaklanıyor. Ama bu, vücudumuz güç kaybetmeye başladığında hareket etmemizi sağlayan çözümlerden yalnızca biri. Teknoloji başka yollarla da hareket etmemizi sağlayabiliyor.

Bastonlar, yürüteçler ve dış iskeletler

Mesela Dring Smart Cane sıradan bir baston değil. Bu bastonun sapında bir ivmeölçer ve düşmeleri tespit eden bir jiroskop, konumu izlemek için GPS modülü ve acil bir durumda insanları uyarmak için GSM bağlantısı bulunuyor.

Yürümek için daha fazla yardıma ihtiyacı olanlarsa, bacakları için bir dış iskelet görevi gören “elektrikli yürüme desteği cihazı” Keeogo‘dan faydalanabilir. B-TEMIA Inc. tarafından geliştirilen Keeogo, diz ve kalça eklemlerindeki sensörlerle hareketi tespit ediyor ve zayıf kas gücünü tamamlamak için fazladan motorize destek sunuyor.

2040 yılında caddelerde hantal mobilite scooter’ları yerine hafif kişisel ulaşım cihazları görebiliriz. The Segway Robot (Loomo), bir yandan yönünü otomatik olarak bulan ve RealSense kameraya sahip olan bir R2-D2’ya, diğer yandan kendi dengesini kuran iki tekerlekli bir Segway Mini Pro cihazı’na benziyor.

Tekerlekli sandalyelerde bile artık daha yüksek teknolojiler kullanılıyor. Scewo (eski adıyla Scalevo), başka hiçbir yerden destek almadan kaldırım taşlarının üzerine çıkıp inebilen ve kendi dengesini sağlama teknolojisine sahip olan üstün bir araç. Ayrıca akıllı kauçuk rayları sayesinde merdivenlerden güvenli bir şekilde inip çıkabiliyor.

Yardıma ihtiyacı olanlar yalnızca yaşlılar da değil. Kendi kendine hareket eden elektrikli tekerlekli sandalyeler, ROVA gibi gelişmiş ve akıllı telefona bağlı yürüteç cihazları ya da üç boyutlu yazıcıyla üretilen yeni nesil protez uzuvlar gibi destekleyici teknolojiler, engelli insanların daha aktif bir yaşam sürmelerine yardımcı olacak.

Son olarak, destekleyici teknolojinin her zaman tepkisel olması gerekmiyor. Çoğu giyilebilir cihaz, atılan adımları, yakılan kalorileri ve uyku saatlerini takip etme gibi fitness odaklıyken, yeni cihazlar yaşamsal bulguları izleyerek, diyabet ve Parkinson gibi hastalıklara karşı önceden uyarılar vermek gibi sağlık için daha kapsamlı faydalar sağlayabiliyor. Sonuç olarak teknoloji, doğru şekilde kullanıldığında sağlığımızı korumamızda önemli bir rol oynuyor.

Bu Makaleyi Paylaş

İlgili Konular

Sağlık

Sonra Bunu Oku