Oyun Başladı!

Counter-Strike: Avrupa’da kadın e-Spor oyuncularının yükselişi

Kurt De Buck Writer

Yarışmaya dayalı video oyunlarından oluşan e-Spor, genellikle çok ileri düzey becerilere sahip yetenekli genç erkeklerin boy gösterdiği bir alan. Klavye ve fare ile inanılmaz şeyler yapıyorlar, tepkileri bilenmiş, strateji becerileri deneyim kazanmış ve kanıtlanmış, yani mükemmel düzeyde.

Peki ya kadın profesyonel oyuncular nerede? Kadınların sesi, şimdiye kadar yüksek sesli e-Spor konuşmalarında sadece bir fısıltıdan ibaret olarak kalmıştı. Ancak cinsiyet ayrımı, kariyerinde hızla yükselen oyuncular arasında yavaş yavaş dengelenmeye başladı. Bugünlerde, erkeklere karşı yarışan kadın oyuncuların sayısı giderek artıyor.

Hatta Intel, Mayıs 2015’te iki yeni Avrupalı kadın CS:GO takımına ulaştı. Intel, yalnızca oyuncuların tişörtlerin üzerindeki bir logo olarak kalmak istemedi. Her iki takımın deneyim kazanmalarına ve rekabet becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmayı amaçladı.

Birkaç ay sonra iQ, DreamHack Londra etkinliğinde Team LGB eSports ve Team Property takımlarıyla bir araya geldi. Haydi onlarla tanışalım:

Ayrıca, Per Lilliefelth (Ninjas in Pyjamas Gaming şirketinin CEO’su) ve Aron Larsson (Team Property Genel Müdürü) ile konuştuk. Bunlar, kadın yetenekleri kucaklama cesareti gösteren iki erkek.

Kadın takımınızı nasıl seçtiniz?

PL – Sektördeki ortak tanıdıklarımız aracılığıyla tanıştırıldık. Takımların hem karakterleri hem de becerileri bizi çok etkiledi. Kızlar, genel olarak e-Spor için harika birer elçi. Takımı şimdiye kadar çok iyi bir şekilde temsil ederek bizi çok mutlu ettiler.

AL – Müdürümüz olası oyunculara ulaştı; görüşmelerin ve denemelerin ardından takımı oluşturacak oyuncuları bulduk. Oyun içi yeteneklerinin yanı sıra ortaklarımızı temsil etme becerileri ve takım olarak çalışabilmeleri de çok önemliydi. Takım kimyası da çok büyük bir önceliğimizdi. Kadın oyuncuların, en iyi erkek oyuncularla yarışmaması için bir neden göremiyorum.

Sizce kadınların e-Spordaki yeri değişiyor mu?

PL – Intel’in ve kadınları destekleyen diğer büyük şirketlerin yardımıyla bu alan gelişmeye devam edecek. Genel olarak e-Spor giderek daha yaygın bir şekilde kabul görürken, bence daha çok kız bunun ne kadar eğlenceli olduğunu görecek ve kendini oyuna kaptıracak. En çok sevdikleri oyunu bulduklarında, rekabet güçleri de artacak. Erkekler dikkatli olsa iyi olur.

AL – Kadınların alanının büyüdüğünü görüyorum, ancak bence uzun vadede kadın erkek karışık takımlar görmeye başlayacağız ve cinsiyete göre ayrım yapma ihtiyacı azalacak. Şu anda yalnızca kadınların yer aldığı turnuvalar, genç kadın oyuncular için ikonlar, idoller ve rol modeller yaratmada önemli bir rol oynuyor. Bu tür turnuvalar olmasaydı bunu yapmak çok zor hatta imkansız olurdu. Bence genel olarak e-Spor için ayrım ne kadar azsa o kadar iyi olur. Şimdilik, bu turnuvalar spora yeni oyuncular ve taraftarlar kazandıracak.

İki takımın neler yapmasını bekliyorsunuz?

PL – Bu kızların profesyonel olması için uzun vadeli hedeflerimiz var. Tam zamanlı oynayıp, geçimini spordan sağlamalarını, dünyayı gezerek kadın oyun sporunu ve LGB Female takımını, rekabetin yüksek olduğu CS:GO sahnesinde en iyi marka olarak tanıtmalarını istiyoruz. Potansiyelin farkındayız. Başarılı olmak için ihtiyaçları olan araçları sunmak için çalışıyoruz.

AL – Property, dünyanın en başarılı e-Spor takımı olma hedefiyle kurulan İsveç merkezli bir profesyonel e-Spor takımı. Bu hedef, tüm takımlarımız için geçerli, bu nedenle takımı mümkün olan en iyi düzeye getirmek için kaynak sağlıyor ve çaba gösteriyoruz. Kısa zaman önce takımın daha hızlı gelişmesine yardımcı olmak için bir antrenörle çalışmaya başladık. Hedefimiz, 2016’da finallerde oynamaya hazır bir takım yaratmak.

Kadın oyunculara neler önerirsiniz?

PL – Mümkün olduğunca çok çalışın ve başarılı olmak istiyorsanız bu işi ciddiye alın. Fedakarlık ve kararlılıkla hedeflerinize ulaşabilir, ileride erkekler kadar iyi olabilirsiniz. Birkaç yıl içinde kadın profesyonel oyuncular yaygınlaşacak.

AL – Hayaliniz ne olursa olsun, olmaz diyenleri asla dinlemeyin. Kalbinizi dinleyin ve hayallerinize ulaşmanın yollarını bulun. Bir şey istiyorsanız, canınızı dişinize takarak çalışın.

Daha fazla bilgi edinmek mi istiyorsunuz? Team LGB eSports ve Team Property web sitelerini gözden geçirin.

Bu Makaleyi Paylaş

İlgili Konular

Oyun

Sonra Bunu Oku