Oyun Başladı!

Çocuklar İçin Eğlenceli Oyunlar mı Arıyorsunuz?

2009’dan bu yana 2-8 yaş arası çocuklar için oyunlar geliştiriyorlar. Uzun Çoraplı Pippi gibi sevdikleri kitap karakterlerini alıyor ve hem eğlenceli hem de beyin egzersizi yaptıran ailecek oynanabilecek oyunlar geliştiriyorlar. Bu oyunlar, gerçekten oğlunuz ya da kızınızla birlikte oturup öğrenirken eğlenceli zaman geçirebileceğiniz türden. Filimundus hakkında daha fazla bilgi almak için CEO’ları ile görüştüm.

Linus Feldt ile Söyleşi

Filimundus adının nereden geldiğini hep merak etmişimdir?

Şirketi çocuklara çevrimiçi bir dünya yaratmak için kurduk. Yani fikir çocuklara özel bir dünya yaratmaktı. Latincede, “fili” “çocuklar”, “mundus” ise “dünya” demektir. Filimundus basitçe “çocukların dünyası” ifadesinin Latincesi.

fun_and_games_with_kid_develore_image_2

Oyunlarınızın belirli bir yaş aralığına hitap ettiğini biliyorum, ama yetişkinler de bir şekilde oyunlarınızdan keyif alıyor.

Oyunlarımızı “çocuklaştırmamaya” çalışıyoruz, onun yerine eğlenceli olduğunu düşündüğümüz oyunlar yapıyoruz. Çocuklar ile anne babalarının birlikte oynayabileceği oyunlar yaptığımız için gurur duyuyoruz.

Oyunlarınız benim favorim olan Uzun Çoraplı Pippi gibi harika İsveçli karakterler üzerine kurulu. Diğer ülkelerden başka yazarlar/karakterler seçmeyi düşündünüz mü?

Diğer ülkelerden başka karakterler üzerine de çalışıyoruz, özellikle de Almanya’dan (Küçük Kutup Ayısı, Olchis ve başka karakterler). Markalı oyunlar genellikle çok yerel oluyor.

fun_and_games_with_kid_develore_image_3

Teknolojik gelişmelerin çocukların öğrenme biçimini nasıl değiştirdiğini düşünüyorsunuz?

En önemli gelişme cihazların “dokunmatik” ekranlı üretilmesi oldu. Bu da çocuk eğlencesi alanında çalışan herkes için büyük bir değişim oldu. Ama ben yine de sosyal nedenlerle daha büyük dokunmatik cihazlara ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Birlikte oynayıp birlikte eğlenmek yakın zamanda en önemli deneyim olacak.

Geliştirdiğiniz oyunlarda nelerden ilham alıyorsunuz?

Oyunlarımızı oynayan ve eğlenen çocukları görmek bana ilham veriyor. Çocuklar eğleniyorsa, öğreniyor olduklarını da biliyoruz.

Oyunlarınızı geliştirirken ya da sonrasında sizin için en değerli, en mutlu olduğunuz an hangisi?

Çocukların oyunlarımızı oynadığını görmenin verdiği mutluluk hiç bir şeyle karşılaştırılamaz.

fun_and_games_with_kid_develore_image_4

Şu anda üzerinde çalıştığınız bir oyun var mı?

Şu anda çocukların kendi buluşlarını yapabileceği bir oyun üzerinde çalışıyoruz. Pettson’ın İcatları çok başarılı oldu, bu yüzden biz de aklınıza gelebilecek en tuhaf icatları yaratabilecekleri bir araç geliştirmeye karar verdik. Fizik kurallarını ve problem çözmeyi eğlenceli bir şekilde öğrenebilecekleri harika bir oyun. Oyunu, geniş ekranlı, çok dokunuşlu işlevlere sahip Hepsi Bir Arada Bilgisayarda oynamak gerçekten çok eğlenceli olacak. Oyun oynarken işbirliği yapmak için harika bir araç olacak.

Önümüzdeki yıllarda inovasyonu nasıl sürdürmeyi planlıyorsunuz?

Ekibimize doğaçlama yapmaları ve oyunları geliştirmeleri için geniş özgürlükler tanıyarak. Bazen aklımıza bir fikir geliyor ve küçük oyunlar yaratıveriyoruz. Bu da sürekli olarak bir gelişme sağlıyor.

Bu Makaleyi Paylaş

İlgili Konular

Oyun

Sonra Bunu Oku