Oyun Başladı!

Çevrimiçi Topluluklar, İşe Yeni Başlayan Modifikasyoncuların Bilgisayarları En Baştan Kurmalarına Yardımcı Oluyor

Zach Budgor Writer

Bilgisayar modifikasyonu topluluğu, bilgisayar kurma işini her düzeyden teknik beceriye sahip meraklıların keyif alabileceği bir sosyal sanat türüne dönüştürüyor.

Yedek parçalardan bir bilgisayar oluşturmak kulağa çok zor bir iş gibi gelebilir, ancak teknoloji ve bilgisayar tutkunları için bu artık çok basit. Bir bilgisayarı kişiselleştirmek ya da “modifiye etmek” anlamına gelen bilgisayar modifikasyonu giderek yaygınlaşırken, çevrimiçi bilgisayar modifikasyonu toplulukları bu sanatı yeni başlayanlarla seve seve paylaşıyor.

“Günümüzde bu konuda internette o kadar çok bilgi var ki sekiz yaşından büyük herkesin kusursuz bir şekilde bilgisayar kurmayı öğrenebileceğini düşünüyorum,” diyor V1 Tech ve Red Harbinger adındaki bilgisayar modifikasyonu şirketlerinin sahibi Hassan Alaw.

Modifikasyon topluluğunun tek kişilik bir aktivite gibi görünen bu iş için iletişim kurmak konusunda çok istekli olduğunu belirtiyor.

“Bu işe girmek istememin en önemli nedeni bilgisayar kurmanın sosyalleştirici yanı oldu.”

Alaw, bu alandaki becerileri sayesinde kendisini 2016 Expert Mode: Rig to Victory yarışmasında bulmuş.

Eski otomobilleri onarmak ya da analog fotoğraf çekmek gibi bilgisayar kurmak da bağlılık ve öğrenme isteği gerektiriyor. Hareketli çevrimiçi forumlar, takip edilmesi kolay kılavuzlar sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda paylaşılan ipuçları, püf noktaları ve bitmiş projelerle güçlü bir arkadaşlık duygusu geliştiriyor. Uygulamalı yüksek teknoloji ve görsel rehberlik bir araya geldiğinde, yeni başlayanlar kendilerini adeta Batmobile’in kaputunun altını inceliyormuş gibi hissediyor.

Modifikasyon uzmanı Lavins’in en yeni kurulumlarından biri, bu sanat eserlerinin ne kadar çekici olabileceğini gösteren harika bir örnek. ASUS ve Corsair ortaklığında kurulan bu sistem, Vengeance LED DDR4 belleğe sahip. Sistem, belleğin etkileyici ışının yanı sıra, hız aşırtmalı bir Intel Core i7 işlemci ve Intel X99 çip seti içeriyor.

Hayallerinizin Makinelerini Kurmak

Öğretici videolar ve r/buildapc gibi forumlar sayesinde harika bir bilgisayar kurmak artık her zamankinden daha kolay. Sonsuz bir fikir akışı ve sayısız modifikasyon olasılığı, yeni başlayanların dahi kendi eşsiz sistemlerini kurmalarına olanak tanıyor.

Hassan Alaw'ın sisteminde neler var?
Hassan Alaw’ın sisteminde neler var?

Bilgisayar tutkunlarının paylaşımlarıyla giderek büyüyen bilgisayar modifikasyonu forumları, kurulum sürecinin başından sonuna kadar her aşama hakkında çok değerli bilgiler ve destek sağlıyor.

Ayrıca forum üyeleri birbirlerini sık sık hayallerini destekleyen sözlerle cesaretlendiriyor.

Philip Carmichael, r/buildapc forumunda uzmanlık kazanan yaklaşık 400 bin Reddit kullanıcısından biri. Bu işe başladıktan iki yıl sonra, yerel bir uzman olmayı başaran Carmichael, bilgisayar modifikasyoncularının parçaları kolaylıkla karşılaştırmalarına ve eşleştirmelerine olanak tanıyan PCPartPicker adlı web sitesini kurdu.

“Bu işe para için değil, çok sevdiğim için başladım ve şimdi benim için tam zamanlı bir işe dönüştü,” diye yazıyor Carmichael bir teşekkür yazısında. “Bir hayalim gerçek oldu.”

Bu yazısı 400’den fazla destek mesajı aldı.

“Fakir bir ailede büyüdüm ama oyun oynamayı çok seviyordum,” diyordu mesajlardan biri. “Birkaç hafta sonra 30 yaşına gireceğim ve bu zamana kadar yaptığım işten büyük gurur duyuyorum. Sistemimi takdir edecek birileriyle paylaşmak istedim.”

Bu tür paylaşımlar sık sık yapılıyor. Bu, r/buildapc moderatörü LumberStack’e göre PC modifikasyonu gruplarını özel kılan önemli bir faktör.

“İnsanların birbirlerine yardım etmelerini, süreç esnasında öğrenmelerini veya yaptıklarını başkalarıyla paylaşmalarını sağladıkları için bu tür topluluklar büyük başarı elde ediyor,” diyor.

Kitleler İçin Bilgisayar Modifikasyonu

Alaw, internet sayesinde bilgisayar kurma işinin insanların gözünü korkutmayacağına, herkesin sevebileceği bir aktivite haline geleceğine ve giderek daha yaygınlaşacağına inanıyor.

Expert Mode: Rig to Victory sahnesinde sistemiyle birlikte Hassan Alaw
Expert Mode: Rig to Victory sahnesinde sistemiyle birlikte Hassan Alaw

“Bilgisayar kurma ya da modifikasyon işine girmek isteyenlere vereceğim tek tavsiye korkmamaları olacaktır,” diyor Alaw. “Aslında düşündüğünüzden çok daha basit.”

Alaw dokuzuncu sınıfa başlamadan önceki yaz ilk sistemini kurduğunda yalnızca 14 yaşındaydı. O zamanlar hobisini tam zamanlı bir işe dönüştürebileceğini bilmiyordu. Ancak, 2007’de grafikler bakımından mevcut en ileri düzey oyun olan Crysis’i oynamak istediğini biliyordu. Saniyede 60 çerçeve hızına ulaşmak her bilgisayar için gerçekten zor bir görevdi.

O zamanlar Alaw’ın gerekli oyun sistemi için parası yoktu, ancak daha küçükken babasının onun için kurduğu masaüstü bilgisayar dolapta toz tutmakla meşguldü.

Alaw laptopunu sattı ve ikinci el parçalar için para biriktirmek üzere bilgisayar tamiri işleri yapmaya başladı. Çok zaman geçmeden, eski bilgisayarını parçalarına ayırmaya, notlar almaya ve her adımın fotoğrafını çekmeye başladı. Bu bilgisayar alıştığı teknolojiden çok daha farklıydı. Grafik kartı çok eskiydi, sistem düzeni değişikti ve şerit kablolar çok daha büyüktü. Ama onun bir fikri vardı.

2016-04-19-10.47.37-e1475769842890

Alaw, masaüstü bilgisayarı yeniden kurmayı başardı. Üstelik bunu yaparken birçok şey öğrendi.

“En iyisi de eski bilgisayarları kurmanın ve anlamanın gerçekten daha zor olmasıydı,” diyor ve eski ve hantal bir masaüstü bilgisayar üzerinde çalışmanın Crysis için gerekli sistemi kurmasını çok daha kolaylaştırdığını ekliyor.

Bir sistem kurmaya başlamadan önce, bileşen uyumluluğunu ve birlikte çalışabilirliği kontrol etmek çok önemli. Ayrıca, kolaylıkla zarar görebilecek olan parçalarla çalışırken çok dikkatli olmak gerekiyor.

Alaw, sistemlerini oyun oynamak ve canlı veri akışı yapmak için kullanmak isteyen modifikasyoncuların en üst düzey grafik kartlarına ve işlemcilere yatırım yapmaları gerektiğini belirtiyor.

“Oyun ve canlı veri akışını aynı anda çalıştırabilmek için işlemcinizin çok güçlü olması gerekiyor,” diyor. “Rakiplerinizden sıyrılmak istiyorsanız, iyi bir işlemci seçmelisiniz.”

Intel Core i7, Alaw gibi bilgisayar tutkunları için tasarlanmış olsa da, Intel Core i5 işlemcinin de her iş için harika bir cihaz olduğunu ekliyor. Bununla birlikte, sistemlerinin raf ömrünü mümkün olduğunca uzatmak için herkesin karşılayabileceği en yüksek CPU gücünü satın alması gerekiyor.

Alaw kendi oyun bilgisayarını kurduğu zamanlarda, bilgiye ve deneyime ulaşmak çok daha zor olsa da bu hobinin artık her zamankinden daha ulaşılabilir olduğunu düşünüyor.

“Günümüzde bu konuda internette o kadar çok bilgi var ki sekiz yaşından büyük herkesin kusursuz bir şekilde bilgisayar kurmayı öğrenebileceğini düşünüyorum,” diyen Alaw, modifikasyon topluluğunun tek kişilik bir aktivite gibi görünen bu iş için iletişim kurmak konusunda çok istekli olduğunu da belirtiyor. “Bu işe girmek istememin en önemli nedeni bilgisayar kurmanın sosyalleştirici yanı oldu.”

Intel’den oyunlar hakkında daha fazla kaynağı buradan bulabilirsiniz

Bu Makaleyi Paylaş

İlgili Konular

Maker Oyun

Sonra Bunu Oku