Oyun Başladı!

Binlerce ücretsiz oyun: DOS oyunları, tarayıcınızla geri geliyor

Marek Hoffmann Autor, Hemd & Hoodie

Sektör, bugünlerde geleceğe odaklanırken, San Francisco merkezli “İnternet Arşivi” sayesinde, birçok oyun tutkunu artık nostaljik çocukluk hatıralarını yeniden canlandırabiliyor. Türünün en büyük Web arşivi kitaplığı olan bu uluslararası kuruluş, geçmişe doğru zamanda yolculuk için eşsiz bir çevrimiçi kaynak.

Bu hafta, İnternet Arşivi’nin envanteri büyük bir stok alımıyla genişletildi: 2400 MS-DOS video oyunu, artık bir tarayıcı kullanılarak ücretsiz oynanabiliyor. Mevcut oyun koleksiyonu, yalnızca çok sayıda oyunu kapsamıyor, aynı zamanda 20 yılı kapsayan çeşitli türde oyunların bir derlemesini sunuyor. Arşivde Ace of Aces, Frogger ve Super Boulder Dash gibi klasikler ve Maniac Mansion ve Zak McKracken gibi cevherler yer alıyor.

Küçük zayıflıkları yok değil

Bunu söylerken gerçekten kılı kırk yardığımız doğru. Oyunlar, güzel ve net bir formatta düzenlenmiş, başlangıç ekranları, görüntüleme sayısı, favoriler ve incelemeler altında sıralanıyor. Bu yüzden filtre işlevinin yalnızca görüntüleme sayısına göre filtrelemeye olanak tanıması, favorilere ya da incelemelere göre filtreleme yapılamaması hayal kırıklığı yaratıyor.

Bunun yerine, oyun adı, arşivlenme tarihi ve geliştiriciye göre filtreleme seçeneğiniz var. Örneğin, oyun adına göre filtrelerseniz ve ardından “S” harfiyle başlayan bir oyun aradığınızda, istediğiniz oyunu bulmak için bayağı aşağı kaydırmanız gerekiyor, çünkü alfabetik filtre harflere göre ayırmaya olanak tanımıyor. Arama işlevinin de zayıf yanları var ve arşivde olduğuna emin olduğumuz bazı oyunları bulamıyor ve burada kesinlikle kusur aradığımızı düşünmüyorum.

Eskilerin değeri başka

Arşivde atari oyunlarından oluşan bir koleksiyon bile var

Günümüzün Oculus Rift ve sanal gerçeklik oyunlarından değil de MS-DOS oyunlarından bahsediyoruz, o yüzden bunun gibi bazı işlev sorunlarını kabul etmeniz ya da takmamanız gerekiyor. Bazı oyunlar için, kontrollerin kusursuz olmadığı söylenebilir. İnternet’te paylaşılan yorumların çoğu bu görüşü paylaşıyor.

 

Seçeneklerin yeterince çok olmadığını düşünenler varsa, aynı arşivin atari oyunları koleksiyonu ve daha küçük ve daha yönetilebilir bir “tarihi yazılım” koleksiyonu içerdiğini de söylemek gerekir. Bana göre ise, İnternet Arşivi’ndeki oyun koleksiyonunun tek eksiği, benim en sevdiğim oyun olan Impossible Mission‘ın arşivde olmaması. Yine de eski klasikleri sunan başka çevrimiçi kaynaklar da mevcut…

DOS oyunları arşivine gidin     Atari oyunları arşivine gidin

Bu Makaleyi Paylaş

İlgili Konular

Oyun

Sonra Bunu Oku