Oyun Başladı!

Başına Buyruk Bir Oyuncudan League of Legends Takım Liderliğine

Risk almayı seven agresif bir oyuncuyken zaman içinde e-Spor takım kaptanlığına yükselen Ming “Clearlove” Kai’nin güvenilir oyun bilgisayarı, liderliğini sürdürmesini sağlayan güçlü bir portal.

Ming “Clearlove” Kai, League of Legends yarışma kariyeri boyunca e-Spor topluluğunun dikkatini üzerine çekmeyi başardı. Öngörülemez cesaretiyle tanınan bu deli fişek yarışmacı, Edward Gaming’in (EDG) yetenekli kaptanı olarak istikrarı yakalamak istiyor. Bu yılki Dünya Şampiyonası’nda ESPN’in en iyi jungler’ı ilan edildikten sonra hem takım arkadaşlarının hem de güçlü uygulama sisteminin desteğini arkasına alan Clearlove’ın EDG’yi zafere taşıyacağı yönünde umutlar artıyor.

Gerekli niteliklere sahip olduğuna şüphe yok. Clearlove, 2014’te ilk League of Legends (LoL) Profesyonel Liginde büyük heyecan uyandıran birkaç savaşın ardından MVP sıralamasında ilk sıraya yerleşti.

Haritanın karşıt köşelerinden beş kişilik iki takımın karşılaştığı LoL’de hedef, karşı takımın üssünü yok etmek. Genellikle, takımlar Summoner’s Rift haritası alanını bölen üst, orta ya da alt şeritlerde kozlarını paylaşıyor. Başlangıçta takımlar, altın ve deneyim puanları biriktirerek güç kazanıyor ve erkenden rakibi öldüren ve rakibe fırsat vermeyen oyunculara avantaj sağlıyor.

Clearlove'ın liderliğinde Edward Gaming takımı genellikle savaşı erkenden başlatmaya çalışıyor
Clearlove’ın liderliğinde Edward Gaming takımı genellikle savaşı erkenden başlatmaya çalışıyor

Birçok LoL takımı, rakibine avantajı kaptırmadan yumruk atmak isteyen iki boksör gibi, savaşa girmeden önce mükemmel anı bekliyor. Ancak mükemmel bir uygulama yöntemine sahip olan EDG takımı, genellikle savaşı erkenden başlatmaya çalışıyor. 2014’teki yarı final eleme maçlarında rakipleri bu taktiği savuşturduğunda, Clearlove bir an bocaladı.

Ancak rakibi Xu “17″ Zhao takımının savunmasından biraz fazla uzaklaşarak yanlış bir adım attığında Clearlove gerçek rengini gösterdi.

Clearlove, Jungler olarak joker konumunda oynuyor ve haritada dolaşarak dövüşler arıyor. 17’nin eline geçen şansı geri tepmesiyle, Clearlove hızla saldırarak erkenden rakibini öldürüyor ve takımının hızla zafere götüren adımı atmış oluyor.

Bununla birlikte 2014 Dünya Şampiyonası’nda hikaye daha farklıydı.

Başlangıçta turnuvada lider konuma yükselen EDG, Star Horn Royal Club (SHRG) takımına 3-2 mağlup oldu. Kapanışı yapan beşinci maçta, güneydeki birkaç kıran kırana savaştan sonra EDG’nin başlangıçtaki liderliği giderek geride kaldı. EDG’nin organizasyon eksikliği, SHRG’nin maça geri dönerek oyunun sonlarına doğru alt şeritten ilerlemesini sağladı. Bu ani dalga EDG’nin üssünü ele geçirdiğinde ilk düşen Clearlove oldu.

“Her son bir başlangıçtır,” diyen Clearlove, morali bozuk olsa da gelecek için umutlu olduğunu gösterdi.

Clearlove’ın acımasızlık ve belirsizlik arasındaki gidip gelen bu dengesiz performansları, e-Spor kariyeri boyunca başına bela oldu. Kriz anlarını fırsata dönüştürme konusunda çok yetenekli olsa da bu yıl dünya şampiyonasına gidecek olan takımı için böylesine kaotik maçlar sırasında dengesini bulması çok önemli.

Mükemmel bir uygulama yöntemine sahip olan EDG takımı, genellikle savaşı erkenden başlatmaya çalışıyor.
Mükemmel bir uygulama yöntemine sahip olan EDG takımı, genellikle savaşı erkenden başlatmaya çalışıyor.

Ancak, 2011’de LoL oynamaya başladığından bu yana Clearlove için değişmeyen tek şey, bitmek bilmeyen yarışma tutkusu.

“Beni LoL’e bağlı kılan en önemli şey böyle bir turnuvanın düzenleniyor olması,” diyor.

Zeka, beceri ve deneyim yarışının verdiği heyecan, Clearlove’ın takım dövüşleri odaklı oyun tarzını destekliyor.

Clearlove’ı düşmanlarını adeta film oyuncuları gibi kontrol eden bir yönetmene benzeten ilk yorumcular ona “Promise” ve “Director Nuo” gibi takma adlar vermişlerdi. Ancak şimdi, Clearlove takımını daha çok iş birliğine dayalı bir şekilde yönetmek istiyor.

“En önemlisi takımın her üyesine güvenmek,” diyor Clearlove. “Doğru bir değerlendirme yapmak için herkesin görüşünü almamız gerekiyor.”

Clearlove, gerçek zamanlı stratejik öneriler dahil, takımıyla iyi bir iletişim kurmanın rakibi hızlı bir şekilde imha etmenin anahtarı olduğunu belirtiyor.
Clearlove, gerçek zamanlı stratejik öneriler dahil, takımıyla iyi bir iletişim kurmanın rakibi hızlı bir şekilde imha etmenin anahtarı olduğunu belirtiyor.

Cüretkar bir serseriden bilge bir takım liderine dönüşen Clearlove’ın son maçlarda güven ve iletişimin önemini vurguladığını görüyoruz.

Bütün bir takımı haritadan silmek kolay bir iş değil, ancak Demacia Cup sırasında bir  GT’ye karşı 2’ye 5 verdikleri mücadelede Clearlove tam da bunu gerçekleştirdi. Takım arkadaşı Mouse’un rakiplerine yem attıktan sonra kaçması üzerine, Clearlove dövüşü tersine çevirmek için baskın yaptı. Yetenek artışının yanı sıra, Mouse ile kurdukları sıkı koordinasyon ve Clearlove’ın grup için kendini feda etme cesareti onları başarıya götürdü.

Clearlove, gerçek zamanlı stratejik öneriler dahil, iyi bir iletişim kurmanın rakibi hızlı bir şekilde imha etmenin anahtarı olduğunu belirtiyor. Birbirlerinin kararlarına inanmasalardı, iyi zamanlanmış bir saldırı aniden zorunlu olmayan bir hataya dönüşebilir ve düşmana bir nimet gibi gelebilirdi.

Bu şekilde açık bir iletişime geçmesi üzerine, EDG’nin koçu Ji “Aaron” Xing The Score ile yaptığı röportajda “her profesyonel oyuncunun yetenekli olması gerekir ve bence Clearlove çok yetenekli bir oyuncu.” şeklinde konuştu.

Clearlove, Edward Gaming takımının teknoloji ve e-Spor dünyasının sürekli değişen gelgitleriyle birlikte büyümeyi, bunlara uyum sağlamayı ve gelişmeyi öğrendiğini ve bu sayede zafere ulaşacağını düşünüyor.
Clearlove, Edward Gaming takımının teknoloji ve e-Spor dünyasının sürekli değişen gelgitleriyle birlikte büyümeyi, bunlara uyum sağlamayı ve gelişmeyi öğrendiğini ve bu sayede zafere ulaşacağını düşünüyor.

Bu ikili daha önce Team WE’de birlikte oynadılar. Ortak geçmişleri, mükemmele olan bağlılıkları ve karşılıklı saygıları, Xing ve Clearlove’ın ideal takım arkadaşları olmasını sağladı.

“Birbirimizden öğreniyoruz ve birlikte büyüyoruz,” diyor Clearlove.

Ancak gerileme dönemlerinde yollarını bulmak onlar için hala en büyük sorun. 2015 Yaz Sezonundaki başarısına rağmen, EDG takımı eleme maçlarında güç kaybetti ve ancak Bölge Finallerinde 2015 Dünya Şampiyonası’ndaki yerini garantileyebildi.

Tüm bu iniş çıkışlar boyunca Clearlove, kendini geliştirmeye devam etti. Clearlove, “başarısızlıklarını” ders alabileceği fırsatlar olarak görüyor ve iki kat daha fazla çalışıyor.

“Kariyerim boyunca birçok şampiyonluk kazandım, ancak henüz kariyerimin zirvesine ulaşmadığımı hissediyorum.”

Saatlerce süren yorucu antrenmanlarda güvenilir arkadaşı olan oyun sisteminin yardımını alıyor.

Clearlove, liseye başladığında biriktirdiği parayla satın aldığı ilk oyun bilgisayarını anımsıyor.

Bugün ise en yeni Intel Core i7 işlemciye ve NVIDIA GeForce GTX 980 grafik kartına sahip Acer Predator serisini kullanıyor.

“LoL’i en yüksek performans ayarında çalıştırmam için yeterince güçlü olan bu sistem, aynı zamanda oyunlarımı gecikme olmadan kusursuz bir şekilde yayınlamamı sağlıyor,” diyor.

Güvenilir bir sistem, Dünya Şampiyonası öncesindeki yoğun haftalarda Clearlove için çok büyük önem taşıyor. Teknoloji yerine oyuna odaklanmasına yardımcı oluyor.

“Şu anda e-Spor sporcusu olarak duygularımı kontrol altında tutabilmek benim için çok önemli.”

Clearlove, lider olmanın anahtarının teknoloji ve e-Spor dünyasının sürekli değişen gelgitleriyle birlikte büyümeyi, bunlara uyum sağlamayı ve gelişmeyi öğrenmekten geçtiğini düşünüyor. EDG’nin cesur oyuncusu, 2016 LPL finallerinde Çinli rakipleri Royal Never Give Up takımını tam bir üstünlükle 3-0 yendikten sonra yeni bir olgunluk düzeyine ulaştı.

Bununla birlikte, EDG’nin en büyük LoL sahnesinde yarışmak için gereken niteliklere sahip olup olmadığı hâlâ tartışmaya açık. Clearlove, takımın lideri olarak kendini geliştirmeye devam ederken, her oyuncunun güçlü yanlarını geliştirme stratejisine odaklanıyor ve daha az hata yapmaya çalışıyor.

“EDG’nin performansının daha da iyi olacağını umuyorum.”

Intel’den oyunlar hakkında daha fazla kaynağı buradan bulabilirsiniz

Bu Makaleyi Paylaş

İlgili Konular

Eğlence Oyun

Sonra Bunu Oku