Artırılmış gerçeklik trafikteki kavgaları azaltabilir mi?

Direksiyon başındaki birçok sürücü sinirlenmeden yapamıyor. Bazen öfkelenmekte haklı olsalar da sürücünün dikkatini yolda olan bitenden uzaklaştıran bu davranışlar tehlikeli olabiliyor. Araştırmacılar, sürücüler arasında daha güvenli bir iletişimi desteklemek için bir artırılmış gerçeklik uygulamasından faydalanmayı amaçlıyor.

Yolda kendi halinizde giderken aniden bir arabanın tam sürat önünüze geçtiğini düşünün. Bu durumda sinirlenir, kornaya basar ve bir anlığına etrafınıza daha az dikkat ederek kendinizi tehlikeye atmış olursunuz. Ancak direksiyonu önünüze kıran arabanın hastaneye yetişmeye çalıştığını bilseydiniz, aynı tepkiyi verir miydiniz?

Hollanda’daki Eindhoven Teknoloji Üniversitesi’nden araştırmacılar bu soruyla yola çıktı. “Amerika Birleşik Devletleri’nde agresif davranışlar nedeniyle yılda 1500 kişi hayatını kaybediyor ya da yaralanıyor,” diye açıklıyor projenin başındaki bilim insanı Chao Wang. Bu proje, sürücüler arasındaki iletişimi kolaylaştırmak için artırılmış gerçekliği kullanan bir mobil uygulama geliştirmeyi amaçlıyor.

Uygulama nasıl çalışıyor?

Nispeten basit bir yaklaşım benimsenmiş. Akıllı telefonda çalışmak üzere geliştirilen uygulama, ön cama yakın bir konuma yerleştirilen küçük plastik bir ekrana görüntü yansıtmak için akıllı telefonun ekranını kullanıyor. Bu da sürücülerin akıllı telefonlarıyla dikkatleri dağılmadan bilgiyi görmelerini sağlıyor. Uygulama, sürücülerin davranışların nedenlerini açıklamak için yoldaki diğer kullanıcılara kısa mesaj göndermesini mümkün kılan basit ifadelerden ve resimli şemalardan oluşan bir sisteme sahip.

Mesela, ekranda beliren uçak simgesi arkadaki arabanın havaalanına gittiğini ve zamanının kısıtlı olduğunu gösterebiliyor. Böylece sürücü arkadaki arabanın neden normalde olduğundan daha hızlı gittiğini anlayabiliyor ve durumu öngörerek yolu açabiliyor. Birçok farklı durumu bu şekilde diğer sürücülere iletmek mümkün.

Ancak bu, uygulamanın yollarda sınırsız özgürlük sunacağı anlamına gelmiyor. Geliştiriciler özellikle tehlikeli davranışları haklı gösterecek bazı işlevlerin kullanımını sınırlandırarak zamanla koruyucu tedbirler eklemeyi planlıyor. Ayrıca yoldaki diğer kullanıcılar, sürücüleri dikkatli sürüşlerinden ötürü övmek ya da aksine rahatsızlıklarını belirtmek üzere Facebook simgelerine benzer bildirimler göndererek sürücülere “puan” verebiliyor.


Çeşitli kullanım amaçları

Araştırma ve geliştirme uzmanları, etkinliğini değerlendirmek için uygulamayı küçük bir grup sürücü üzerinde deneme aşamasında. Uygulamada, diğer sürücüleri tanımak için arabaların ön camlarına yerleştirilen yapışkanlı etiketler kullanılıyor. Ancak Chao Wang ileride plakaların bu amaçla kullanılabileceğini düşünüyor.

Araştırmacılar, uygulamanın bu yeni iletişim yöntemiyle direksiyon başındaki agresif davranışları azaltması durumunda, bu sistemin sigorta şirketlerinin de ilgisini çekeceğini, şirketlerin sürücü puanlarını kullanarak sürüş alışkanlıklarını değerlendirmesini ve sigorta poliçelerini bu bilgilere göre düzenlemesini sağlayacağını düşünüyor. Proje henüz başlangıç aşamasında olsa da şimdiden parmaklarımızın ucundaki teknolojiyle neler yapabileceğimize dair bir fikir veriyor.

Audrey Oeillet

Bu Makaleyi Paylaş