Teknoloji İnovasyonu

500 Drone Geceyi Aydınlatarak Rekor Kırdı

Ken Kaplan Writer

Intel mühendisleri, aynı anda 100 drone uçurarak Guinness Dünya Rekoruna imza atmalarının ardından henüz bir yıl geçmeden, ışık gösterileri için özel olarak tasarlanan 500 drone’dan oluşan bir filo ile yeni bir dünya rekoru kırdı.

Almanya Krailling’de güneş batarken, sonbahar renkleri arasında binlerce küçük pervane ahenk içinde dönmeye başladı. LED ışıkla donatılan 500 drone’un vızıltısı, senkronize ateş böcekleri gibi dans etmek üzere aynı anda gökyüzüne yükseldiğinde en yüksek düzeye ulaştı. Filo, üç boyutlu şekiller oluşturdu, anlaşılır sözcükler yazdı ve havada 500 sayısını çizdi.

Bir pilotun laptop kullanarak kontrol ettiği 500 adet Intel Shooting Star drone ile gerçekleştirilen koreografili ışık gösterisi, 7 Ekim 2016’da aynı anda En Çok Sayıda İnsansız Hava Aracı (UAV) Uçurma başlığı altında bir Guinness Dünya Rekoru kırdı.

“Bu şov, büyük bir drone filosunun iletişim kurarak karmaşık görevleri nasıl yerine getirebildiğini gösteriyor,” diyor Intel UAV Grubu’nda drone ışık gösterisi iş direktörü Natalie Cheung.

Cheung, teknolojinin gücüyle gerçekleştirilen ışık gösterisinin sanat ve drone inovasyonunun bir araya gelerek yeni deneyimler yaratabileceğini gösterdiğini de sözlerine ekliyor. Ona göre drone ile yapılan ışık gösterileri teknolojiyle geleneksel havai fişek gösterilerine yeni bir bakış açısı getirirken, geleneksel gösterilerde mevcut olan riskler ise ortadan kalkıyor.

“Bu teknoloji eğlence amaçlı kullanılabileceği gibi gökyüzünde reklam yayınlamak için de kullanılabilir,” diyor Cheung.

Bir drone filosu, sektörel ihtiyaçları karşılamada ya da arama kurtarma görevlerinde kullanılabilir.

100 Drone’dan 500 Drone’a

Intel tarafından tasarlanan UAV ışık gösterisi sistemi, ABD’de uçuş için FAA onayı aldı.

Intel ekibi 2015’in sonlarında Almanya’nın Hamburg şehrinde 100 drone ile ışık gösterisi yaparak bir Guinness Dünya Rekoruna ilk kez imza attığında Cheung de onlarla birlikteydi. Birkaç ay sonra Intel, Kaliforniya Palm Springs’de drone sisteminin gösterimini yaparak ABD’de yasal engellerin bu tür uçuşlara izin verebileceğini gösterdi.

Drone 100’ün ilk halka açık gösterisi ve aynı zamanda ilk su üzerindeki gösterisi Avustralya’daki 2016 Vivid Sydney etkinliğinde Sydney Gençlik Orkestrası eşliğinde gerçekleşti.

“Drone 100 büyüleyiciydi, ancak aynı büyüklükteki bir alanda birbirine çok daha yakın mesafede 500 drone’un uçması nefes kesiciydi,” diyor Cheung.

intel-drone-500-4-e1478281646400

Intel Shooting Star drone’larının baş mühendisi Daniel Gurdan, 100 UAV’den sonra 500 drone görmenin muazzam bir büyüklük hissi yarattığını söylüyor.

“Gerçekte havada kaç tane drone olduğunu tamamen unutuyorsunuz,” diyor.

Gurdan, sistemi geliştirip basitleştirerek Drone 100’ü yeni bir boyuta taşımak istedi. Bu fikirle yola çıkan ekip, ışık gösterileri için özel olarak tasarlanan, hafif, güvenli ve sağlam Intel Shooting Star drone’unu geliştirdi.

“Intel Shooting Star drone’larını tanımlamak için kullanılabilecek en iyi sözcük ‘optimize’ olur. Ekibimiz, bu drone’ları tasarlarken üretim sürecinden, operasyon verimliliklerine, güvenlikten operatör ve seyirci bakış açılarına kadar her şeyi düşündü,” diyor Cheung.

Optimize Donanım ve Yazılım

Drone 100 için kullanılan drone’lar 900 gramdan daha ağırdı. Yeni Shooting Star drone’lar ise yalnızca 280 gram ağırlığında. Esnek plastik ve köpük gibi kırılabilir materyallerden yapılan yumuşak bir çerçeveye sıkıca entegre edilen LED ışık yükleri var. Pervaneler kafeslerle korunuyor. Üzerinde hiç vida yok.

intel-drone-500-2-e1478281688398

Uçuş yüksekliği yasal sınırlarla belirleniyor ve ABD’de genellikle yerden en fazla 120 metre yüksekliğe izin veriliyor. Gurdan, Shooting Star drone’ların otomatik olarak uçtuğunu ve 10 m/sn’ye kadar rüzgar hızlarında sabitliğini koruyabildiğini belirtiyor. Hatta sıçramaya karşı korumalı oldukları için hafif yağmurlarda uçabiliyorlar.

“Uçuş denetleyicisi yüksek doğruluk oranına sahip. Rüzgarlı koşullarda dahi çok güçlü olan bu sistemin güvenilirliği kanıtlandı,” diyor Gurdan. Benzer bir kontrol yazılımı, Intel Falcon 8+ ticari drone’larında ve insanlı uçuşa onay verilen ilk multikopter Volocopter‘de de kullanılıyor.

Daha önce düzenlenen Drone 100 ışık gösterisinin hazırlanması beş ay sürmüştü ve etkinliği yönetmek için 15 kişi gerekmişti. Bir hava sahası belirlenmesi ve manuel olarak sıfırlanması, güncellenmesi ve drone’ların her uçuştan önce şarj edilmesi gerekiyordu. Intel Shooting Star sistemiyle en yeni optimize ışık gösterisine birkaç gün içinde hazırlanmak mümkün. Ayrıca, yeni gösteriler birkaç kişi tarafından ya da destek gerekmiyorsa yalnızca bir operatör tarafından yönetilebiliyor.

intel_shooting_star_dones_light_show_500_intel_3d

Otomatik sistem, Shooting Star filosunun daha kolay güncellenmesini ve çalıştırılmasını sağlıyor. Gurdan, sistemin her uçuştan önce her drone’u kontrol ettiğini ve en dolu pil ve iyi GPS alıcısı gibi faktörlere göre en optimize drone’ları seçtiğini söylüyor.

“İleri düzey algoritmalar çarpışmaları önlemek için kalkış ve inişler sırasında mesafeleri optimize ediyor,” diyor. “Pervane kafesleri sayesinde araçlar korunuyor.”

Cheung bunları kusursuz programlanmış, tepki hızı inanılmaz düzeyde yüksek, yüz drone’u uçuran yüz pilotun yapmasının imkansız olduğu bir şeyi gerçekleştirebilen araçlar olarak tanımlıyor.

Optimize Animasyon

Programcıların Drone 100 animasyonlarını oluşturmak için her drone’un gideceği yolu tek tek haritalandırması gerekiyordu. Artık sistem, Intel logosu gibi herhangi bir resmi alıyor; yazılım ise belirli bir drone sayısı için en hızlı uçuş yolunu otomatik olarak belirliyor.

mgl0024-e1478281793855

“Laptopta bir simülasyonu oynatıyor, nasıl çalıştığına bakıyor ve bir düğmeye tıklayarak drone’lara yüklüyoruz,” diyor Cheung.

Yeni donanım ve yazılım, daha çok sayıda drone’un birbirine daha yakın mesafede uçmasına olanak tanıyor.

Cheung şunları ekliyor: “Eskiden havada drone’lar arasında 6 metrelik mesafe vardı, artık 1,5 metre kadar yakınlaşabiliyoruz. Drone’lar daha yakın uçtuklarında daha parlak ve daha güzel bir görüntü ortaya çıkıyor.”

intel_shooting_star_dones_light_show_intel_3d

“FAA, sistemlerin protokollerini ve güvenlik uygulama kılavuzlarını inceledikten sonra Intel Shooting Star drone’ların uçuşunu onayladı.”

ABD’de G sınıfı hava sahasında 107. Bölüm Muafiyeti alan Drone 500’ün diğer ülkelerde onay alması artık daha kolay.

“Dünyanın her yerindeki düzenleme kurullarına doğru şekilde kullanılan UAV teknolojilerinin, insanlı ve insansız hava araçlarına yönelik yeni kuralların şekillendirilmesine yardımcı olabileceğini gösteriyoruz,” diyor Cheung.

intel-drone-500-3-e1478281844972

Editörün notu: Işık gösterisinde Intel Shooting Star UAV’ler kullanılıyor, ancak bu metinde Intel Falcon 8 araçlarından da bahsedildi. Yeni nesil bir Falcon olan tam elektronik sistem desteğine sahip insansız hava aracı Intel Falcon 8+ hakkında daha fazla bilgi edinin. Bu araç, Kuzey Amerika pazarlarına yönelik olarak güvenlik, kullanım kolaylığı, performans ve yüksek hassasiyet ile tasarlanmıştır. Falcon 8 ve Falcon 8+ cihazları henüz Federal İletişim Komisyonu’nun kuralları uyarınca onaylanmamıştır. Bu cihazlar, onay alınana kadar satılamaz, kiralanamaz ya da satılması veya kiralanması teklif edilemez. Güvenlik Sertifikası, CE değerlendirmesi ve diğer ülke onayları henüz tamamlanmamıştır.

Bu Makaleyi Paylaş

İlgili Konular

Teknoloji İnovasyonu

Sonra Bunu Oku