Oyun Başladı!

2015’te Ekranlara Gelecek Beş Video Oyunu

Jason Johnson Freelance writer and editor

Video oyunları dünyası gelişiyor. Dev stüdyoların milyon dolarlık prodüksiyonlarından tek kişilik ekiplerin küçük sanatsal çabalarına ve kendi yaratıcılığınızı ifade etmenize olanak tanıyan oyunlara kadar birçok ürünün 2015 yılına damga vurması bekleniyor.

Oyunseverleri heyecanlandıran birkaç oyundan bahsedelim.

 

Mario Maker

Adından da anlaşıldığı gibi Mario Maker, amatör geliştiriciler, mucitler ve oyunu kurallarıyla oynamak yerine elektronik cihazlarını parçalamayı tercih edenler için mükemmel bir boş zaman aktivitesi. Nintendo, Super Mario Bros.’un 30. yılında Kendin Yap (DIY) görüşünü kucaklıyor, deyim yerindeyse uçağın komutasını teslim ediyor.

five-video-games-blasting-scene-2015_2

Mario temalı bir yapı setinin oyun versiyonu olduğunu söyleyebileceğimiz bu ürün, 80’lerde doğan herkesin bir çocukluk rüyasını gerçekleştiriyor: oyunculara kendi Mario oyunlarını tek tek borularla kurmaları (ve daha sonra yok etmeleri) için araçlar sunuyor.

Oyun seti, klasik mantar dolgulu soru bloklarından sevimli kötü adamlara ve Mario 3’ün ünlü uçan rakun kuyruk gücüne kadar çok çeşitli parçalarıyla çok güçlü görünüyor. Süper!

Beyond Eyes

Körler sağırlar birbirini ağırlar. Ama Beyond Eyes gözlerinizi fal taşı gibi açacak. Hollanda merkezli Tiger & Squid stüdyosunun bir ressam edasıyla renkler arasında keşfe çıkılan bu oyununda, Rae adında gözleri görmeyen bir kızla oynuyorsunuz. Ne siz ne de Rae etrafınızdaki dünyayı görüyorsunuz, ancak işin kötü yanını düşünmek yerine, oyun Rae’nin bu fiziksel sınırlılığını boş bir tuval olarak ele alıyor.

five-video-games-blasting-scene-2015_3

Küçük Rae, kayıp bir kediyi kurtarmak için boşluğun içinde ilerlerken, arkasında bir renk izi bırakıyor ve mükemmel bir manzarayı canlandırıyor.

Tek kişilik stüdyosunda her şeyin müdürü olan Sherida Halatoe, 3 yıldır bu güzel oyun üzerinde çalışıyor ve bu kadar beklemeye değecek gibi görünüyor.

 

Firewatch

Yeni büyük Amerikalı peyzaj mimarı, video oyunlarda çalışıyor olabilir. Kanıt için çarpıcı gölgeli turuncu günbatımları gibi harika dış mekanların dudak uçuklatan temsilleriyle tanınan Firewatch‘tan başkasını aramaya gerek yok.

five-video-games-blasting-scene-2015_1

Campo Santo’nun yeni oyunu, en yakın yerleşime binlerce kilometre uzakta olan Wyoming ormanlarının derinliklerinde konumlanan gönüllü gözcülerinin artan gerilimini izliyor.

Grafik tasarımcısı Olly Moss’un sanat yönetimi, oyuna odunsu, turbalı Americana tınıları katarken, ekibin bir üyesi, her tarafı dev geyik boynuzlarıyla kuşatılmış bir şehirde büyümüş, tecrübeli bir Wyoming’li. Bundan daha gerçekçi olamaz.

 

Rime

Güçlü Studio Ghibli, PlayStation 3’ün sevilen ürünü Ni no Kuni’nin animasyonuna el attıktan sonra, oyunların geleneksel animasyon filmleriyle devam edemeyeceği gün gibi ortadaydı. Ardından Rime geldi ve bizi çok şaşırttı.

five-video-games-blasting-scene-2015_4

Denizde geçen bu keşif oyunu olağanüstü güzellikte; uzun zamandır var olan “çizgi film oynatma” hayalimiz capcanlı renklerle hayata geçiyor gibi. Bu oyun, büyük bir gizemi içinde barındıran terk edilmiş bir adada yalnız bir kurt yavrusunun hikayesini anlatıyor. Terk edilmiş bir ada, içinde çok iyi bir gizemi saklamıyorsa, bunun güzel bir yanı yoktur, değil mi?

Bu oyun, çocukları eğlendirmek ya da çocukları yatağa yatırdıktan sonra geç bir oyun seansı için ideal.

 

Uncharted 4

Naughty Dog, olağanüstü gerçek dışı şeylerin yaşandığı olağanüstü gerçekçi oyun ortamları yaratmada tartışmasız bir lider. Bir örnek: Uncharted 4’un kanyonları ve yemyeşil ormanları, yüksek çözünürlüklü parıltılarıyla tıpkı bir fotoğraf gibi.

five-video-games-blasting-scene-2015_5

Serinin önceki girişleri devam edecekse, kaza yapan bir trene parmak uçlarınızla asılmak veya bir uçak kazasından mucizevi bir şekilde kurtulmak gibi göz alıcı abrobatik hareketler için uygun zemin olacaktır.

Bu oyunlarda birçok şeyin çarpıştığını söylemeye gerek yok. Ancak Naughty Dog’un asıl odak noktası her zaman karakter ve hikayenin kendisi; bu birleşimi hayata geçirebildiği için aksiyon oyunlarının Steven Spielberg’i olarak ünlendi.

Uncharted 4’un Sony’nin güçlü PlayStation 4’ü için görülmeye değer bir parça olduğunu düşünürsek, ekrandaki patlamalar bakımından kendini aşma vaadi sunuyor.

Gördüğünüz üzere, yeni yılda çok çeşitli akıllı, sanatsal ve yaratıcı oyunlar mevcut. Boş zamanınızı buna göre planlamayı unutmayın.

İster Beyond Eyes ve Firewatch gibi çarpıcı kişisel sanatsal oyunlar, isterseniz Uncharted 4 ve Rime‘da sunulan en üst teknoloji vizyonları ya da Mario Maker’ın hassas kendin yap konsepti olsun, 2015 gerçekten çok eğlenceli olacak.

Bu Makaleyi Paylaş

İlgili Konular

Oyun

Sonra Bunu Oku